13700k undervolt ve Core clock ayarları nasıl olmalı?

UnKnown44

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İş PC sistem özellikleri:
Anakart: Asus Tuf B450-PLUS
İşlemci: Ryzen 5800x
İşlemci Soğutucu: ThermalRight Phantom Spirit 120
Ekran Kartı: Asus Dual 6600XT
Ram: Corsair Vengeance 16GBx2 3000MHz
Depolama: Kioxia Exceria 500GB M.2/ Kioxia 960GB SSD
Kasa: Aerocool Cipher
Monitör: 2xDell 19''
Mouse: Bloody V7Ma/Logitech M330
Klavye: Fujitsu
Power Supply: High-Power 650W
Merhaba arkadaşlar,
Uzun süren karar sürecinden sonra 13700k işlemcimi aldım ve deneyebildim. İşlemci stock hızlarda gereksiz sıcak geldiği için (aynı şey 5800X'de de vardı) undervolt (ya da farklı bir adı varsa emin değilim aramalarda genellikle bu şekilde karşıma çıktı) yapmaya karar verdim.
Öncelikle PL1 ve PL2 için watt sınırlamamı 175 yaptım ve güzel sonuçlar aldım. Isı ve Core clock gibi değerlerime HWiNFO'dan baktım. (Cinebench 23'te multicore 29600 civarı iken sıcaklık 81'deydi. Idle'da ise boşta sıcaklık CPU'da 29-33 aralığında iken, CPU package 36-41 aralığında oluyor. En tuhafı da, en azından bana öyle geldi, Core clock hızım sürekli sabit olarak p-Core için 5.3, e-Core için 4.2 gözüküyor. AMD'de de böyle bir durum yoktu, hatta arkadaşımdan rica ettim kendisi de konrol etti onda da böyle bir durum yok onun Core clock hızı işlem yokken 900'lere düşüyor, işlem yapınca 3600'lere çıkıyor. Anlattığım durumu aşağıda çekmiş olduğum videoda görebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha önce AMD kullandığım için Intel işlemcilerin arayüzüne hiç vakıf değilim. Her ne kadar araştırma yapsam da emin olamadığım bazı hususlar var. Acaba ayar yaparken Core clock hızlarını sabitleyecek bir şey mi yaptım?
Bu da BIOS ayalarım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel SpeedStep acık mıdır? Kapalı ise hız sabit kalır, açık olduğu zaman yüke göre uygun hıza erişir.
Nereden bakabilirim? Bios ayarlarımın videosunu da ekledim konuya.

baktım dostum, açıkmış.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Bu normal midir?

Kesinlikle ters giden bir şeyler var, bir i7 4790K ile onu son derece hızlı ve aynı zamanda bir kaplumbağa gibi kullanabiliyordum. Hızlarını benim işlemlerime göre kendisi ayarlardı ve boşta olduğu zaman 900MHz seviyelerine inerdi.

Eminim ki bilen birileri mutlaka vardır.

Kesinlikle ters giden bir şeyler var, bir i7 4790K ile onu son derece hızlı ve aynı zamanda bir kaplumbağa gibi kullanabiliyordum. Hızlarını benim işlemlerime göre kendisi ayarlardı ve boşta olduğu zaman 900MHz seviyelerine inerdi.

Eminim ki bilen birileri mutlaka vardır.
Teşekkür ederim. Aynen belirttiğiniz gibi olması gerektiğini düşünüyorum. Bakalım bir yerde bir tuhaflık var. Üstadlardan yardım gelecektir :)

Yardım up :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Birkaç araştırmadan sonra öneriler doğrultusunda aşağıda belirttiğim ayarları yaptım.
Belki faydası dokunur diye benden sonra kullanacak arkadaşlar için sorunu nasıl düzelttiğimi anlatmak istedim.

Öncelikle C-state durumunu "Auto" "modundan "Enable" moduna değiştirdim. (Bu sabit hız sorununu çözdü).
Ardından tasarrufu arttırmak için c-state sınıfını C8 olarak ayarladım. (Daha detaylı bilgi için bakmak isteyebilirsiniz Link)

Ayrıca PL1 limitimi 175W ve PL2 limitimi sınırsız (4095W) olarak ayarladım.

Buna ek olarak
Actual VRM Core Voltage "Offset Mode"
Offset Mode Sign "-"
CPU Core Voltage Offset "Auto"

Global Core SVID Voltage "Adaptive Mode"
Offset Mode Sign "-"
Additional Turbo Mode CPU Core Voltage "Auto"
Offset Voltage ".13500"

Cache SVID Voltage "Adaptive Mode"
Offset Mode Sign "-"
Offset Voltage "Auto"

olarak ayarladım.

Bu ayarlara göre
Pc boşta iken;
CPU 29-33, CPU Package 35-40 derece aralığında
CPU package Power tüketimi 17W-18W aralığında (stock ayarlarda 24W-30W aralığında idi)
Fan hızlarım
CPU 700-800rpm
2 ön panel giriş 360rpm (200mmx2)
1 alt panelden giriş 0rpm (120mmx1)
2 üst panel çıkış 436rpm(140mmx2)
1 egzoz 620rpm (120mmx1)

Pc yükte iken (Cinebench R23 multicore 30627, single 2086);
Mak. CPU 76, CPU Package 87 derece
Mak. CPU Package Power tüketimi 189W
Fan hızlarım
CPU 2150rpm (full)
2 ön panel giriş 740rpm (full) (200mmx2)
1 alt panelden giriş 1100rpm(full) (120mmx1)
2 üst panel çıkış 1000rpm (full) (140mmx2)
1 egzoz 1500rpm (full) (120mmx1)

Linustechtips tarafından Tier 6 sınıfında tanımlanan bir hava soğutucu (arctic 34 eSports Duo) ile iyi sıcaklık değerlerine sahip olduğunu düşünüyorum.
İşletim sistemim windows 10.
İmzamda belirttiğim sistemi kullanıyorum.

Aslında amacım sistemim boşta beklerken 10W civarı tüketim yapmasını sağlamaktı. Ancak şuandaki bilgim ile bu kadarını yapabildim. Bilgili arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim. Çünkü bilgisayarın güç seçenekleri "Güç tasarrufu" moduna aldığınızda boşta 8-9W civarı tüketim gerçekleştiriyor, fakat işlem yaptığınızda cpu frekansı oldukça düşük düzeyde kalıyor. Bu nedenle ikisini aynı anda kullanabileceğim (yani boşta iken çok düşük bir tüketim, işlem yaptığımda da iyi bir cpu frekans hızı) optimum bir ayar arıyorum.

Son düzenleme:
@UnKnown44

Teşekkür ederim. Aynen belirttiğiniz gibi olması gerektiğini düşünüyorum. Bakalım bir yerde bir tuhaflık var. Üstadlardan yardım gelecektir :)

Yardım up :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Birkaç araştırmadan sonra öneriler doğrultusunda aşağıda belirttiğim ayarları yaptım.
Belki faydası dokunur diye benden sonra kullanacak arkadaşlar için sorunu nasıl düzelttiğimi anlatmak istedim.

Öncelikle C-state durumunu "Auto" "modundan "Enable" moduna değiştirdim. (Bu sabit hız sorununu çözdü).
Ardından tasarrufu arttırmak için C-state sınıfını C8 olarak ayarladım. (Daha detaylı bilgi için bakmak isteyebilirsiniz Link)

Ayrıca PL1 limitimi 175W ve PL2 limitimi sınırsız (4095W) olarak ayarladım.

Buna ek olarak
Actual VRM Core Voltage "Offset Mode"
Offset Mode Sign "-"
CPU Core Voltage Offset "Auto"

Global Core SVID Voltage "Adaptive Mode"
Offset Mode Sign "-"
Offset Voltage ".13500"

Cache SVID Voltage "Adaptive Mode"
Offset Mode Sign "-"
Offset Voltage "Auto"

Olarak ayarladım.

Bu ayarlara göre
PC boşta iken;
CPU 29-33, CPU Package 35-40 derece aralığında
CPU package Power tüketimi 17W-18W aralığında (stock ayarlarda 24W-30W aralığında idi)
Fan hızlarım
CPU 700-800RPM
2 ön panel giriş 360RPM (200mmx2)
1 alt panelden giriş 0RPM (120mmx1)
2 üst panel çıkış 436RPM(140mmx2)
1 egzoz 620RPM (120mmx1)

PC yükte iken (Cinebench R23 multicore 30627, Single 2086);
MAK. CPU 76, CPU Package 87 derece
MAK. CPU Package Power tüketimi 189W
Fan hızlarım
CPU 2150RPM (Full)
2 ön panel giriş 740RPM (Full) (200mmx2)
1 alt panelden giriş 1100RPM(Full) (120mmx1)
2 üst panel çıkış 1000RPM (Full) (140mmx2)
1 egzoz 1500RPM (Full) (120mmx1)

Linustechtips tarafından Tier 6 sınıfında tanımlanan bir hava soğutucu (Arctic 34 e-Sports Duo) ile iyi sıcaklık değerlerine sahip olduğunu düşünüyorum.
İşletim sistemim Windows 10.
İmzamda belirttiğim sistemi kullanıyorum.

Aslında amacım sistemim boşta beklerken 10W civarı tüketim yapmasını sağlamaktı. Ancak şuandaki bilgim ile bu kadarını yapabildim. Bilgili arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim. Çünkü bilgisayarın güç seçenekleri "Güç tasarrufu" moduna aldığınızda boşta 8-9W civarı tüketim gerçekleştiriyor, fakat işlem yaptığınızda CPU frekansı oldukça düşük düzeyde kalıyor. Bu nedenle ikisini aynı anda kullanabileceğim (yani boşta iken çok düşük bir tüketim, işlem yaptığımda da iyi bir CPU frekans hızı) optimum bir ayar arıyorum.

Hocam selam, bende bu mod seçtiğiniz seçeneklerde sadece Auto ve manual mod seçenekleri çıkıyor. Bazılarında offset modu da çıkıyor fakat adaptive mod çıkmıyor. BIOS sürümünü de güncelledim sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

@UnKnown44

Hocam selam, bende bu mod seçtiğiniz seçeneklerde sadece Auto ve manual mod seçenekleri çıkıyor. Bazılarında offset modu da çıkıyor fakat adaptive mod çıkmıyor. BIOS sürümünü de güncelledim sizce neden kaynaklanıyor olabilir?
Hocam bir ekran görüntüsü paylaşabilmeniz mümkün mü? O şekilde daha rahat yardımcı olabilirim.

10700KF için bu ayarları kullanıyorum. Offset Voltage -100'de hata verdiği için -80 bıraktım -20 azalta azalta test yaptım hata verene kadar yani. CPU Core, Cache ayarları aynı zaten tek değişiklik Offset Voltage. Diğer tiklenmiş olanlarla birlikte 10 derece kadar düştü sıcaklıklar. 4.7 GHz olarak kullanıyorum. Detaylı program hakkında bilgim yok biraz ezbere anlattım forumda olan bir arkadaş yaptırmıştı. Şu an kendisi banlı üniversite sınavına hazırlanıyor maalesef. Konuyu yeni konu sandım kusura bakmayın.

1678052791427.png

1678052799144.png

1678052805698.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı