14 günlük keyfi cayma hakkı devam ediyor mu?

"Lütfen her ürün iade prosedürü için ilgili sayfa" laptopların teknik özelliklerinden dolayı ambalajı açılmaması gerekioyr. Olabilir.

Hocam öncelikle geçmiş olsun, firmalar sürekli bu numarayı yapıyor. Kanunda açıkça (iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan) ürünler için geçerli olan "ambalajı açılmamış" ibaresi ile hakkınızın olmadığını belirtmişler.

İkinci olarak da, özel bir kurumun sözleşmesinde yazılı olan maddeler kaynak sayılamaz çünkü kanunda zıttı yazıyorsa sözleşmedeki o maddenin bağlayıcı hükmü yoktur.

Son olarak belirttiğinizin aksine tarafınıza herhangi bir saygısızlık yapmadım. Sadece yanlış bilgilendirme yaptığınızı belirttim. İyi geceler.

MADDE 14 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

C) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

Ç) Malın tesliminden sonra ambalajın açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

Belli ki hepsiburada kamuoyundaki yanlış algıyı kendi leyhine kullanmış. Kanun ne diyorsa odur. Mesela hijyenik bir ürün olan bardağın veya fincan takımının paketi açılırsa yeni alıcıya yıkanmış olarak gitmesi gerekir. Laptopun paketi açılmış. Vidaları sökülüp içi açılmamış. Karton paket açılmadan içinde laptop mu var başka bir şey mi var, cihaz sağlam mı nasıl anlayacağız?

Hocam öncelikle geçmiş olsun, firmalar sürekli bu numarayı yapıyor. Kanunda açıkça (iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan) ürünler için geçerli olan "ambalajı açılmamış" ibaresi ile hakkınızın olmadığını belirtmişler.

İkinci olarak da, özel bir kurumun sözleşmesinde yazılı olan maddeler kaynak sayılamaz çünkü kanunda zıttı yazıyorsa sözleşmedeki o maddenin bağlayıcı hükmü yoktur.

Son olarak belirttiğinizin aksine tarafınıza herhangi bir saygısızlık yapmadım. Sadece yanlış bilgilendirme yaptığınızı belirttim. İyi geceler.

MADDE 14 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

C) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

Ç) Malın tesliminden sonra ambalajın açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.
Hocam ben sizden değil diğer "sizde direk kabul ettiniz" diyen arkadaş için demişim saygısızlık ifadesini orada bir yanlış anlaşılma olmuş.

Ama cevap vermemi isterseniz:
Belli ki Hepsiburada kamuoyundaki yanlış algıyı kendi leyhine kullanmış. Kanun ne diyorsa odur. Mesela hijyenik bir ürün olan bardağın veya fincan takımının paketi açılırsa yeni alıcıya yıkanmış olarak gitmesi gerekir. Laptopun paketi açılmış. Vidaları sökülüp içi açılmamış. Karton paket açılmadan içinde laptop mu var başka bir şey mi var, cihaz sağlam mı nasıl anlayacağız?

Kesinlikle hocam, firmalar bunu çok yapiyor, kanunu istedikleri yere sündürüp çekiyorlar. Geçen ekran kartı için bilgisayar sarf malzemelesi olduğunu iddia eden satıcı vardı.

Geri
Yukarı