14 Nisanda duyulan uğultu

Birinci kaynak ekşisözlük. Uzmanların bulunduğu bir yer değil, herkesin kafasına göre yorum yaptığı bir platform.

İkinci ve üçüncü zaten yine birer uzman değiller, YouTube kanalları. Özellikle ikinci bu tarz şeylerden prim yapan bir "gizem avcısı". Dördüncüsü de YouTube gibi video izleyip yorum yapılan bir platform.

Beşincisi ise her kitleden insana hitap etmek için saçma sapan cümleler kurmuş. Sismograf yerin sismometre kelimesini uydurmuş, "Depremin Şiddeti: Muhtemelen" diye bir açıklamaya yer vermiş. Hiçbiri bilimsel değil, hiçbiri güvenilir değil.

Birinci kaynak ekşisözlük. Uzmanların bulunduğu bir yer değil, herkesin kafasına göre yorum yaptığı bir platform.

İkinci ve üçüncü zaten yine birer uzman değiller, YouTube kanalları. Özellikle ikinci bu tarz şeylerden prim yapan bir "gizem avcısı". Dördüncüsü de YouTube gibi video izleyip yorum yapılan bir platform.

Beşincisi ise her kitleden insana hitap etmek için saçma sapan cümleler kurmuş. Sismograf yerin sismometre kelimesini uydurmuş, "Depremin Şiddeti: Muhtemelen" diye bir açıklamaya yer vermiş. Hiçbiri bilimsel değil, hiçbiri güvenilir değil.
Şu son beş senede birçok "Orta Doğu Savunma Uzmanı ve "Gizem Avcısı" ortaya çıktı.

14 nisan 2020 uğultu sesleri
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En sondaki daha da açıklayıcı daha tonla kaynak var.
Bunlar güvenilir kaynaklar değil, üzgünüm.

Merak edip az bir şey bakındım. Geçmişte rapor edilmiş birçok vaka var, bu doğru. Ancak bilim dışı olaylara çekmek benim kızdığım nokta.

Mesela West Seattle'da böyle bir vaka üzerine araştırma yapılmış. Gemilerden boşaltma yapan kargo şirketinde bir vakum pompası tespit ediliyor. Makine üzerinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra raporlar kesiliyor. Bunu aldığım kaynak Wikipeda'dan linki bırakayım. (biliyorum, o da çok çok güvenilir değil aslında ama)

Ayrıca bu çalışmalar öyle o videolardaki gibi "Ya baktık da, hiçbir şey bulamadık yahu." gibi olmuyor. Kesin sonuçlara varılamasa da en azından elde edilen veriler oluyor. Yine, Kokomo'da bununla ilgili bir çalışma yapılmış. Çalışmaya dair hazırlanmış bir dosya buldum:

Maalesef kaynaklar hep İngilizce. Bizde bu tarz şeyleri çevrilmek yerine işte böyle kısmen bakıp işin içine gizem katılıp piyasaya sürülüyor. Diğer türlü kim izler, kim okur ki zaten? Değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı