14 yaşında hangi spora başlamalıyım?

Boy genetiktir. Omurgana zarar vermediğin sürece boyun genetiğinde neyse o olur. Doğru yapılan vücut geliştirme gelişime zarar vermez, katkı sağlar.
Fazla ağırlık kaldırmak evet boy kısaltır fakat çok da büyük etkisi olmaz. En azından kardiyo yapabilir.
"Doğru" yapılanla sorun çözülmüyor evet boy genetik ama ne kadar bir ağaca yük yüklersiniz ağaç o kadar eğilir insanda aynı ne kadar yük yüklersen o kadar kendine zarar verme ve kısalma potansiyeli artar.

Boy genetiktir. Omurgana zarar vermediğin sürece boyun genetiğinde neyse o olur. Doğru yapılan vücut geliştirme gelişime zarar vermez, katkı sağlar.
Bilimsel açıklamasını pek biilmesem de abim kendime göre canlı bir örnek. 16 yaşında ve 2 senedir spor yapıyor. Kendisi 1.90 a yakın.

"Doğru" yapılanla sorun çözülmüyor evet boy genetik ama ne kadar bir ağaca yük yüklersiniz ağaç o kadar eğilir insanda aynı ne kadar yük yüklersen o kadar kendine zarar verme ve kısalma potansiyeli artar.
Hayır, doğru yapmak her olası sorunu çözüyor. Ağırlık tercihini ve formunu doğru tuttuğun sürece kendine bindirdiğin o yük sadece seni geliştirir. Kendini geliştirme yoluna giden gençlere bilimsel dayanağı olmayan şeyler anlatıp spordan soğutmayın. Ego yapmayacaksın, herhangi bir aksiliğe karşı hazır olacaksın ve forma dikkat edeceksin.

Bilimsel açıklamasını pek bilmesem de abim kendime göre canlı bir örnek. 16 yaşında ve 2 senedir spor yapıyor. Kendisi 1.90 a yakın.
Bilimsel olarak zaten kendini sakatlamadığın sürece fitnessın seni kısalttığı ve gelişimine zarar verdiğiyle ilgili bilgi yok.

Sonra neden boyum 190 cm 180 cm olmadı! Sorunları çıkar fiziği de olsa yapmasın.
Hayatında insanları yanlış bilgilerle spora soğutmaktan başka aktivitelerin de var mı? Omurgana yük bindirecek barbell shoulder press gibi hareketleri doğru formda ve oturarak yaptığı sürece bir sorun olmaz. Zaten aletleri saymıyorum bile, şuana kadar aletlerde sakatlanan çok az kişi gördüm. Ayrıca söylediğim hareketleri doğru formda yaparsan oturmana bile gerek yok, oturmak sadece beline ve omurgana binen yükü azaltır.

Hayatında insanları yanlış bilgilerle spora soğutmaktan başka aktivitelerin de var mı? Omurgana yük bindirecek barbell shoulder press gibi hareketleri doğru formda ve oturarak yaptığı sürece bir sorun olmaz. Zaten aletleri saymıyorum bile, şuana kadar aletlerde sakatlanan çok az kişi gördüm. Ayrıca söylediğim hareketleri doğru formda yaparsan oturmana bile gerek yok, oturmak sadece beline ve omurgana binen yükü azaltır.
Ben anlamıyorum bir şeyin aşırısını kaçma demek spora soğutmak ise bir şey demiyorum tek dediğim çok ağır çalışmaması. Kimseyi de bir şeye soğuttum yok. Herkes istediğini yapar.

Boy kazanmak için basketbol oynamayı düşünüyorsan o işi unut.
Hayır hocam onun da tabi etkisi var fakat az.

Tüm fitness diyenler için cevap vereyim. Skolyozum var o yüzden sadece belirli hareketleri yapabiliyorum ve o hareketler de beni tatmin etmiyor o yüzden düşünmüyorum. @Boran55
@nih @wus @EMİR37

Herkes dediginiz kimler? Bu isin egitimini almis kisiler mi?
Yani ben 10 yaşında 1 sene su topu yapıp bıraktım. İşte bu spora herkes çocukken başlıyor sen bıraktığın için onlara yetişemezsin, kimse seni almaz vs. diyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı