14 yaşında kitap yazmak

Merhaba ben mirza 14 yaşındayım hep kitap yazma isteğim var, bende düşündüm ve aklıma çok güzel bir fikir geldi, kitabın ismi "bakış açısı" olacak basit kısa bir kitap olacak, hani şu şovalyenin ejderhanın koruduğu kuleden prensesi kurtardığı kitaplar var ya, ha işte öyle ama kitap 1. diyaloğun kurulduğu ilk kişiden devam edecek, hikaye basit, size sorum şu noktalama işâretlerinden hiç anlamam sıkıntı olur mu? 2. sorum ne kadar tutar internette satılmasını istiyorum bâzı yayıncılar buldum da o yüzden sordum. Bana fikir verir misiniz?

Noktalama tabi ki de önemlidir. Nedeni ise cümleler arası karışıklığı önleme, cümlenin nerede başlayıp nerede bittiği, neye vurgu yaptığını belirtir ve göze daha hoş ve okumayı rahatlatır. Bunlar kitap içerisinde fark edilmiyor gibi gözükse de gizliden gizliye işe yarayan ve önemli bir konudur.

Örnekler için:
Genç kasiyere yöneldi derken genç kasiyer mi yoksa başka biri genç olan kasiyere mi yöneldi? (Standart bir anlatım bozukluğu örneği)

Uzun bir paragrafı bölmeden okumak mı daha rahattır yoksa parçalara (giriş gelişme sonuç) bölerek mi?

Hevesini anlayabiliyorum ama daha 14 yaşındasın. Entelektüel birikimini geliştirmen, daha çok kitap okuman, okurken de yazım yanlışlarına, noktalama işaretlerine dikkat etmen gerekiyor. Önce kendini doyurmalısın, sonra başkalarını doyurmayı düşünmelisin. Yukarıdaki yorumlar hevesini kırmasın, doğru söylüyorlar, noktalama ve yazım kuralları (mısınız, de da ayrımı gibi basit şeyleri öğrenmekle başla) bilmeden kitap yazmamalısın. Eğer kendini güzel bir şekilde geliştirirsen bakış açın da değişecek doğal olarak, o zaman eğer hala yazmak istiyorsan en azından okuyanın gözünü tırmalamayan bir kitap yazma şansın olur.

Merhaba ben mirza 14 yaşındayım hep kitap yazma isteğim var, bende düşündüm ve aklıma çok güzel bir fikir geldi, kitabın ismi "bakış açısı" olacak basit kısa bir kitap olacak, hani şu şovalyenin ejderhanın koruduğu kuleden prensesi kurtardığı kitaplar var ya, ha işte öyle ama kitap 1. diyaloğun kurulduğu ilk kişiden devam edecek, hikaye basit, size sorum şu noktalama işâretlerinden hiç anlamam sıkıntı olur mu? 2. sorum ne kadar tutar internette satılmasını istiyorum bâzı yayıncılar buldum da o yüzden sordum. Bana fikir verir misiniz?
300 sayfa kitap yazıp haberlere çıkma yeter. Çıkarsan seni bulurum ve paspasınıza tünerim. Haberin ola.

Merhaba ben Mirza 14 yaşındayım hep kitap yazma isteğim var, bende düşündüm ve aklıma çok güzel bir fikir geldi, kitabın ismi "bakış açısı" olacak basit kısa bir kitap olacak, hani şu şovalyenin ejderhanın koruduğu kuleden prensesi kurtardığı kitaplar var ya, ha işte öyle ama kitap 1. diyaloğun kurulduğu ilk kişiden devam edecek, hikaye basit, size sorum şu noktalama işâretlerinden hiç anlamam sıkıntı olur mu? 2. sorum ne kadar tutar internette satılmasını istiyorum bâzı yayıncılar buldum da o yüzden sordum. Bana fikir verir misiniz?
Bu yaşta böylesi bir işe merakın olması çok güzel. Fakat noktalama işaretleri gibi bir konuyu bilmiyorsan internet için bilmiyorum ama gerçekte düzgün bir yayınevi seni katiyen ciddiye almaz. Nasıl ki kelimeler cümlenin anlamını değiştiriyorsa noktalama işaretleri de aynı işlevi görür, anlam katar yazıya. Sadece kitap için değil, hayatın için öğren noktalama işaretlerini. Zaten anladığım kadarıyla yaşın itibarıyla okula gittiğin için bir aşinalığın vardır. Eminim ki kolayca anlayacaksındır

Yeni konular

Geri
Yukarı