Kitap yazmak ve kitap yazmayı istemek

EbuHasan

Hectopat
Yer
Hayret Vadisi
Daha fazla  
Kitaplara bakıyorum bazen kitap üzerine kurulmuş sitelerde. Bir çok kitap var, çeşit çeşit kitaplar. Ne kadar da kolay diyorum kitap yazmak. Daha tüyü bitmemiş veletler bile kitap yazmış, herkes yapabilir diyorum bundan dolayı, hatta ben bile yazarım diyorum. Sizce kitap yazmak kolay mı? Aranızda kitap yazanlarınız var mı? Veya kitap yazmayı isteyenleriniz? Bu konuda mesajlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kitap yazmak bence çok kolay. Kitlelere ulaştırıp okutmak biraz kolay. Edebi bir eser olmasını sağlamak ise çok ama çok çok zor.
Yan yana 3 sandalye koydum. Wattpad'e yazan bir lise öğrencisini, psikolog Azra Kohen'i ve Dostoyevski'yi oturttum.

Kitabınızın güzel olmasını istiyorsanız yazmanız çok zor. Hele ki önceden bir bilgi birikimi, girişim, tecrübe vesaire yoksa daha çok zor. Ben de kitap yazmayı çok istiyorum ama o kadar çok eksiğim var ki, saymakla bitmez. Bi' o kadar tespit edemediğim eksiklerim de var.

Ki ben para için, şöhret için 1 ay içinde leş gibi bir kitap yazıp, sanata hakaret etmek istemem açıkçası.

Evet, küçücük çocuklar, gençler kitap yazıyor. Kitaba ilgileri olmaları güzel bir şey ama gerçekten çok kötü yazıyorlar. Rüşvetti, ündü, tanınmaydı derken falan o kitap birçok kişiye ulaşabilir. Ama "Nerede çokluk, orada yokluk." demişler. :) Daha önemlisi, o kitabı 5 milyon kişi okusa bile, okuyanların ne hissettiği, niçin okuduğu, kitabı nasıl bulduğu çok önemli.

Mesela filmlerden ve şarkılardan örnek verelim. Recep İvedik. Adamın sadece 1. ve 2. filmini beğenmiştim. Ki o zamanlar çocuktum, beğendim dedim geçtim. Aslında onlar bile eleştirilebilir. 3 geldi, 4 geldi, 5 geldi ve yakın zamanda 6. filmi geliyor. Bu adam filmlerinin kötü olduğunu biliyor. Fakat niye devam ettiriyor? Para kazanmak için.

İlk filmlerdeki Recep ile son filmlerdeki Recep'e bakın bi, aynı mı? Hayır, değil. Adam samimiyetsizlikte tavan yaptı, son filmleriyle beraber. O kadar kişinin izleyeceğini, para kazanacağını bildiği için devam ettiriyor. Oysa ki bir gelişme göremiyorum ben.

Mesela Aleyna Tilki. Bu genç arkadaş neden sürekli kötü şarkılar çıkartıyor? Para kazanıyor çünkü. O kadar kötü şarkılar çıkartmasına rağmen insanlar dinliyor. Beğenmediklerine eminim. Aleyna Tilki'de, Recep İvedik'de yolun sonuna kadar devam edecektir. Para var işin içinde. :) En nihayetinde sanatçı var, şarkıcı var. Artık nereye kadar giderlerse. Bindik bi' alamete, gedeyoz gıyamete. :)

Belki video örneklerine kadar inebiliriz. Saçma bir video kapağı, berbat bir içerik ile yüz binlerce kişiyi etrafına toplayan adamlar varken, en fazla 5.000 kişinin izlediği harika videolar da çıkabiliyor. Kendimizi bozmamamız çok önemli.

50 yaşına gelip, profesör olup, kötü kitap yazanlar var. Ömrünü edebiyat ile geçirip, kötü şiirleri olan şairler var. Mesela Nazım Hikmet, mesela Cemal Süreya, mesela Necip Fazıl ve aklınıza gelebilecek tüm şairler. Bazı şiirleri gerçekten kötü. Tabi çok güzel şiirleri de var. Nadiren 2 veya 3 tane kötü şiirleri olabiliyor. Üstelik bu şiirler ( genelde ) ilk şiirleri olmayabiliyor. Amatörden beklenir ama profesyonelden beklenemez. Öyle düşünelim.

Başa dönelim. Ben de kitap yazmayı gerçekten çok istiyorum ama bunun için 40 fırın ekmek yemek lazım. Yeteri kadar zaman, maddi ve manevi güç olursa, geliştirmiş olursam kendimi ve bu ipin ucunu tutmaya devam edersem, muhtemelen 40'lı yaşlarımda ilk kitabımı yazarım. Ama benim derdim 1 milyon, 5 milyon, 10 milyon kitlelere ulaşmak değil. Milyonlarca kişinin izlediği filmlerden nefret ederken, on binlerce kişinin izlediği filmleri hayatımın parçası yaptım.

Yukarıdaki mesajda arkadaşımız ne güzel söylemiş, kitlelere ulaştırmak kolay ama edebi bir eser olması çok zor, diye. Bahsettiğim şey bu.

Bayağı güzel bir kitap yazmak istiyorum. Ki bu işin kabul edilme, basılma kısmı da var. Şu anda çok güzel eserleri olan, ama zamanında kapıdan kovulan, kitabına 1 kere bile bakılmayan yazarlar var. Kim bilir nasıl bir şans geldi ya da maddi bir güç geldi ki, şu anda kapıdan kovulan adamlar en iyi ödüllere layık görüldü. Yani bu işin böyle kötü bir kısmı da var. Zamanında kapıdan kovulup, şu anda en iyi yazarların olduğu gibi, kapıdan kovulup, ömür boyu sesini duyuramayanlar da var. Yazık oldu. Belki maddiyattan çok birazcık sanata baksalardı, şu anda ne cevherler çıkacaktı. Demem o ki torpil buralara kadar gelmiş. Neyse, bir gün umarım olur. Şu anlık olabildiğince pratik ve ilham kaynağı gerekli bana ve bize.

Bu arada içini karartmış olabilirim, kusura bakma. :)

Son düzenleme:
Kitabınızın güzel olmasını istiyorsanız yazmanız çok zor. Hele ki önceden bir bilgi birikimi, girişim, tecrübe vesaire yoksa daha çok zor. Ben de kitap yazmayı çok istiyorum ama o kadar çok eksiğim var ki, saymakla bitmez. Bi' o kadar tespit edemediğim eksiklerim de var.

Ki ben para için, şöhret için 1 ay içinde leş gibi bir kitap yazıp, sanata hakaret etmek istemem açıkçası.

Evet, küçücük çocuklar, gençler kitap yazıyor. Kitaba ilgileri olmaları güzel bir şey ama gerçekten çok kötü yazıyorlar. Rüşvetti, ündü, tanınmaydı derken falan o kitap birçok kişiye ulaşabilir. Ama "Nerede çokluk, orada yokluk." demişler. :) Daha önemlisi, o kitabı 5 milyon kişi okusa bile, okuyanların ne hissettiği, niçin okuduğu, kitabı nasıl bulduğu çok önemli.

Mesela filmlerden ve şarkılardan örnek verelim. Recep İvedik. Adamın sadece 1. ve 2. filmini beğenmiştim. Ki o zamanlar çocuktum, beğendim dedim geçtim. Aslında onlar bile eleştirilebilir. 3 geldi, 4 geldi, 5 geldi ve yakın zamanda 6. filmi geliyor. Bu adam filmlerinin kötü olduğunu biliyor. Fakat niye devam ettiriyor? Para kazanmak için.

İlk filmlerdeki Recep ile son filmlerdeki Recep'e bakın bi, aynı mı? Hayır, değil. Adam samimiyetsizlikte tavan yaptı, son filmleriyle beraber. O kadar kişinin izleyeceğini, para kazanacağını bildiği için devam ettiriyor. Oysa ki bir gelişme göremiyorum ben.

Mesela Aleyna Tilki. Bu genç arkadaş neden sürekli kötü şarkılar çıkartıyor? Para kazanıyor çünkü. O kadar kötü şarkılar çıkartmasına rağmen insanlar dinliyor. Beğenmediklerine eminim. Aleyna Tilki'de, Recep İvedik'de yolun sonuna kadar devam edecektir. Para var işin içinde. :) En nihayetinde sanatçı var, şarkıcı var. Artık nereye kadar giderlerse. Bindik bi' alamete, gedeyoz gıyamete. :)

Belki video örneklerine kadar inebiliriz. Saçma bir video kapağı, berbat bir içerik ile yüz binlerce kişiyi etrafına toplayan adamlar varken, en fazla 5.000 kişinin izlediği harika videolar da çıkabiliyor. Kendimizi bozmamamız çok önemli.

50 yaşına gelip, profesör olup, kötü kitap yazanlar var. Ömrünü edebiyat ile geçirip, kötü şiirleri olan şairler var. Mesela Nazım Hikmet, mesela Cemal Süreya, mesela Necip Fazıl ve aklınıza gelebilecek tüm şairler. Bazı şiirleri gerçekten kötü. Tabi çok güzel şiirleri de var. Nadiren 2 veya 3 tane kötü şiirleri olabiliyor. Üstelik bu şiirler ( genelde ) ilk şiirleri olmayabiliyor. Amatörden beklenir ama profesyonelden beklenemez. Öyle düşünelim.

Başa dönelim. Ben de kitap yazmayı gerçekten çok istiyorum ama bunun için 40 fırın ekmek yemek lazım. Yeteri kadar zaman, maddi ve manevi güç olursa, geliştirmiş olursam kendimi ve bu ipin ucunu tutmaya devam edersem, muhtemelen 40'lı yaşlarımda ilk kitabımı yazarım. Ama benim derdim 1 milyon, 5 milyon, 10 milyon kitlelere ulaşmak değil. Milyonlarca kişinin izlediği filmlerden nefret ederken, on binlerce kişinin izlediği filmleri hayatımın parçası yaptım.

Yukarıdaki mesajda arkadaşımız ne güzel söylemiş, kitlelere ulaştırmak kolay ama edebi bir eser olması çok zor, diye. Bahsettiğim şey bu.

Bayağı güzel bir kitap yazmak istiyorum. Ki bu işin kabul edilme, basılma kısmı da var. Şu anda çok güzel eserleri olan, ama zamanında kapıdan kovulan, kitabına 1 kere bile bakılmayan yazarlar var. Kim bilir nasıl bir şans geldi ya da maddi bir güç geldi ki, şu anda kapıdan kovulan adamlar en iyi ödüllere layık görüldü. Yani bu işin böyle kötü bir kısmı da var. Zamanında kapıdan kovulup, şu anda en iyi yazarların olduğu gibi, kapıdan kovulup, ömür boyu sesini duyuramayanlar da var. Yazık oldu. Belki maddiyattan çok birazcık sanata baksalardı, şu anda ne cevherler çıkacaktı. Demem o ki torpil buralara kadar gelmiş. Neyse, bir gün umarım olur. Şu anlık olabildiğince pratik ve ilham kaynağı gerekli bana ve bize.

Bu arada içini karartmış olabilirim, kusura bakma. :)
Hiç'de içimi karartmadın. :) Gerçekten çok yararlı olmuş yazdıkların, tamda aradığım cevaptı. Kırk fırın ekmek yemem gerekiyor daha kitap yazabilmek için. Ben hatta senin kadar bile bilgili olduğumu düşünmüyorum. Edebî bir eser ortaya koymak imkansıza yakın birşey. Ama basit bir kitap, yani çerezlik bir kitap ortaya koymak kolay, küçük yaştaki yazarların kitapları böyle oluyor genellikle. Hatta bunlar bazen basılmayabiliyor, yani E kitap oluyor, Watpad'de böyle kitaplar yayınlanıyor. Ben Watpad'de gördüm bu tür kitapları, bu platform'da belki'de herkes yazar bir kitap. Son zamanlarda çok düşünmeye başladım, aklımı çeşit çeşit hikâye meşgûl ediyor. türlü türlü hikâye geliyor hâyâllerime. bunları diyorum'ki kaleme mi dökeyim, sonra bir an ne kadar cahil olduğum aklıma geliyor vazgeçiyorum, yani demem o'ki daha çok vakit var önümde kitap yazabilmek için. Haydi Vesselam.

Hocam övgülerin için teşekkür ederim. Ben de kitap yazma, şiir yazma işlerinden pek anlamam. Öyle bir farklılığımız veya bilgi üstünlüğümün olduğunu sanmıyorum. Bu kitap yazma işine bu kadar değer vermemde ki sebep, ODTÜ'müdür, Oxford'mudur nedir, böyle adı duyulmuş, başarılı öğrencilerin ve öğretmenlerin bulunduğu üniversitelerde bile, koskoca 50-55 yaşındaki profesörlerin kötü kitaplar yazması.

Gerçekten çok kötü kitaplar gördüm. Bir de kendi kitaplarını, öğrencilerine zorla okutturmaya çalışıp, kitabının övülmesi karşılığında yüksek puan veren öğretmenler var. Bunları görünce bir noktadan sonra dur demek gerekli, dedim. Tabi dur diyecek güç nerede bizde. Bari kendimiz, onların yaptığı hataya düşmeyelim, dedim. Bakalım, böyle bir karar aldım uzun süredir. Umarım bir gün olursa, ki olacağını sanmıyorum ama inşallah olur, kötü bir kitap yazmam umarım. Az okunmuş ama gördüğüm o kadar güzel eserler var ki, bu açgözlü sözde yazarların para banyosu yapması gerçekten üzüyor beni. Mesela Agatha Christie harika bir yazardır. Ki önceki mesajımda dediğim gibi, bir de hiç tanınmamış, dediklerine kulak bile asılmamış, tanınmamış ne cevherler var. Bunları düşünmek maalesef insanı bu işten soğutuyor.

Kitap yazmak, resim çizmek, şiir yazmak çok güzel bir şey. Ben de çok nadiren resim çizmeye ve kendi şiirimi yazmaya çalışırım. Gerçi şu an o şiirlerin hepsini yok ettim ancak yine de güzel olduğunu düşünüyordum. Yapılan hata, pratik yapmadan, ilham kaynağı olmadan, insanların direkt olarak kitaplarını piyasaya sürmeleri. Önce bi' kendin oku. Ailene, arkadaşlarına, çevrene falan sor, değil mi?

Dediğim gibi ara ara kendi şiirlerimi yazarım, silerim. Ama öyle, "Ben cahilim, kötüyüm, bu işi boş vereyim." demem. Çünkü ben daha yolun başında bile değilim. Sanırım sen de öylesin. Bu yüzden ortaya bir şaheser çıkartamayız değil mi? Ben yazarken beklentiyi hep küçük tutarım. Bence sen de yazıyorsan ipin ucunu bırakmamalısın.

Cahil değiliz, tecrübesiz insanlarız. "Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır." demişler. Hevesimiz var. Öğrenmemize, yazmamıza, çizmemize bakalım. Yarıda kesip, "Ben ne yapıyorum ya" demek kadar büyük bir hata olamaz. Umut vardır ve hep var olacaktır. Umutlarımızdan, hayallerimizden, ufacık bir heyecanımızdan, gülümsememizden beslenip, ileride çok iyi bir yazar olabiliriz, bilemeyiz. İhtimaller dahilinde...

Bilmemiz gereken tek şey, muhteşem eserleri olan yazarların, şairlerin bile çok kötü şiirlerinin de, kitaplarının da olduğu gerçeğidir. Ben de insanım, o da insan. :)

Son düzenleme:
Kitap yazmak güzel hoş ama bir bilgi birikimi gerek, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi. Yoksa 14-16 yaşlarındaki ergenler de yazıyor. En önemlisi de hangi konu ile ilgili yazacağın ve o konu da ne biliyorsun, okura ne katıyorsun ve düşüncelerini okuyan kişiye ne kadar aktarabiliyorsun? Aman Wattpad'daki kitaplar gibi olmasın da, kitap yazmak güzel.

Sadece merak ettiğim için soruyorum bir bilim kurgu, fantastik türde kitap yazmak için nasıl bir bilgi gereksimi gerekiyor? Ben yazılacak kitap türüne göre dediklerinizin değişiklik göstereceğini söylüyorum.

Bazen kitap yazmak için bilgiye gerek olmaz. Hislere gerek duyarsınız. Mesela bazı yazarlar pek bir şey yaşayıp görmese de kitap yazabilmiştir. Dünyaya ve içinde yaşadığı topluma bakış açıları, insanlar arasındaki ilişkileri gözlemleyip kafasında iyi şekilde kendi felsefesiyle harmanlayıp kurgulaması sayesinde okuyan insanların kafalarındaki dünyalarına bir köprü kuran eserler üretebilir insan. Ben edebi ürünleri güzel ya da güzel değil diye yargılamaktan yana değilim. Burada önemli olan yazarın bunu görebilmesidir. İyi yazarlar yazdıkları her şiire kötü diyebilir. Bunu başkasının yapmasına, başkalarının ahkam kesmelerine aldırmadan yaparlar. Çünkü yazmak bir arayıştır. Yazarın iyi yazar olabilmesi için kafasında kendine ait bir dünyası, ahlakı, felsefesi ve sanat anlayışı olmalı. İyi yazarlar toplumun isteklerine göre yazmaz; tam tersine kendi kafalarındaki dünyayı, ütopyayı ya da ideayı aktarabilmek için yazarlar. Gerçek yazar, yazdıklarını başkaları beğensin diye yazmaz. Zaten insanlara farklı hisler, farklı düşünceler sunabilirse; ya da okuyanın yüzünde bir tebessüm ya da zihninde ufak bir şimşek çaktırabilirse mutlu olmasına yeter gerçek yazarın.
Bunların dışında bir de araştırma ve okuma yaparak oluşan yazarlık vardır. Bu gayet önemlidir. Bu bağlamda elbette yazarın da okuduğu ve etkilendiği yazarlar vardır. Bu esnada da gerçek yazarın diğer yazarlardan araklama yapmaması ve özgünlüğe yakın olması kriteri belirler. Ben de kısa öyküler ve şiirler yazan biri olarak yazmanın bir alışkanlık gerektirdiğine inanıyorum. Kaldı ki mektup yazma alışkanlığının kaybolduğu toplumlarda gerçek yazarların da yetişmesi çok zor. O yüzden iyi yazar diye tabir ettiklerimizin sayısı az. Ve bu yazarlar genelde ölmüş olan ve yaşça ileri seviyede olan insanlar. Bunun dışında da istisna genç yazarlar da mevcut elbette.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı