14 yaşındayım kilo verebilir miyim?

18 yaşını doldurmadan kas çalışmaları yapılmaz. Çünkü gelişimin devam ediyor.
Bu çok yanlış bir bilgidir. Lütfen iyice bilgi sahibi olmadan böyle cevap vermeyin.

Sizce doğru bir karar mı boyum kısa kalır mı başladım diye?
Kim spor yapmanın boyu kısalttığını söylüyorsa oradan koşarak kaç lütfen. 14 yaşındasın hormonların gittikçe tavan yapmaya başlamış halde. Öncelikle yediklerine dikkat etmelisin. Gazlı, şekerli besinlerden uzak durup sağlıklı bir yiyecek alışkanlığı edinmelisin. Spor konusuna gelince de yüzme olur, her gün yürüyüş yapmak olur bir spor salonuna yazılıp orada spor yapmak olur yani vücudunun aktif olacağı ve seninde yaparken sıkılmadan sürekliliği sağlayacak aktiviteler yapabilirsin. Kilo vermek sadece rakamların düşmesi demek değildir. Sağlıklı kilo verebilmek için kalori açığı oluşturmalısın. Spor salonuna gidip doğru ağırlıklarla çalışman hem fiziksel hem de psikolojik gelişimini sağlar. Lütfen ağırlık kaldırma boyun kısalır ileri de sıkıntı olur vbvbvb.... diyenleri dinleme. Sağlıklı bir zayıflama için Fiziksel aktivite+beslenme+dinlenme temel kuraldır. Aklında nasıl başlayacağım diye soru varsa HİİT Kardiyo çeşitlerini öğrenerek ve ugulayarak başlayabilirsin.

Sağlıklı beslenme , Koşu ve herhangi bir spor dalıyla uğraşmak kilo vermene yardımcı olacaktır. O yaşlarda kesinlikle fitness veya vücut geliştirme yapabilirsiniz hiçbir engel veya sıkıntı olmayacaktır. Fakat parklardaki aletlerle arkadaşlarınız ile yapmanız daha makul ve mantıklı olacaktır. Spor salonları hem pahalı hem de abuk subuk insanlar ile dolu oluyor.

Bu çok yanlış bir bilgidir. Lütfen iyice bilgi sahibi olmadan böyle cevap vermeyin.

Kim spor yapmanın boyu kısalttığını söylüyorsa oradan koşarak kaç lütfen. 14 yaşındasın hormonların gittikçe tavan yapmaya başlamış halde. Öncelikle yediklerine dikkat etmelisin. Gazlı, şekerli besinlerden uzak durup sağlıklı bir yiyecek alışkanlığı edinmelisin. Spor konusuna gelince de yüzme olur, her gün yürüyüş yapmak olur bir spor salonuna yazılıp orada spor yapmak olur yani vücudunun aktif olacağı ve seninde yaparken sıkılmadan sürekliliği sağlayacak aktiviteler yapabilirsin. Kilo vermek sadece rakamların düşmesi demek değildir. Sağlıklı kilo verebilmek için kalori açığı oluşturmalısın. Spor salonuna gidip doğru ağırlıklarla çalışman hem fiziksel hem de psikolojik gelişimini sağlar. Lütfen ağırlık kaldırma boyun kısalır ileri de sıkıntı olur vbvbvb.... diyenleri dinleme. Sağlıklı bir zayıflama için Fiziksel aktivite+beslenme+dinlenme temel kuraldır. Aklında nasıl başlayacağım diye soru varsa HİİT Kardiyo çeşitlerini öğrenerek ve ugulayarak başlayabilirsin.
Çok bilgili arkadaşım, sen benden koşarak kaçabilirsin memnun olurum :) İlk olarak yazımı düzgün oku. Spor yapmak boyu kısaltır mı demişim ? 14 yaşındaki bir gencin yapacağı spor veya fitness aktivitesinin basketbol, yüzme, bisiklet sürme vb. aktiviteler olması gerekir. Sen bunları spordan saymıyorsun herhalde. Direk olarak ağırlık çalışarak kas yapmaya çalışmak, vücut gelişimi devam ettiği için ileride sıkıntı yaratabilir, yaratmayadabilir. Yüzmekte kas yapar. Ağırlık çalışmalarını tercih etmek yerine, yüzmeyi tercih etmesi yaşına ve sağlığına daha uygun olur. Her spor sağlığımızın yararınadır, zararına değildir. Gereken cevabı verebilmişimdir umarım. Bundan sonra üslubuna dikkat etmeni tavsiye ederim. İnsanlar yanlış bir yorum yapıyor olsa bile, senin onları ezmeye veya küçük görmeye hakkın yok. " Koşarak kaç " cümlesi gibi. Düzgünce fikrini dile getirebilir, karşı tarafın yanlış olduğunu güzelce belirtebilirsin. O olgunluğa sahipsindir diye düşünüyorum. Sonuç olarak konuyu uzatmaya gerek yok. İyi forumlar.

Selamlar, 14 yaşında LGS sınavına çalışan bir öğrenciyim. 1.65 62 kiloyum fakat göbek saldı gidiyor diyebilirim. Okulum 1:30 da bitiyor kursa gidiyorum, 4:00'da kurstan çıkıyorum. Kurstan çıktıktan sonra fitnessa gitmeyi düşünüyorum hem göbeği eritirim, hem de biraz kol kası falan yaparım diye. Sizce doğru bir karar mı boyum kısa kalır mı başladım diye?
Senle boyum aynı kilom 56 2 gün 10km bisiklet sürerek 1.5 kilo verdim sadece 2 gün toplam 6 saat

Yorumları çok anlayamadım insanlar sanırım mesaj kasmaya çalışıyor ya da şehir efsanelerine cok inanıyorlar "o yaşta ağırlık kaldırma boyun kısa kalır" gibi cevaplar var böyle bir şey yok halter kaldırmadığın sürece bir etkisi olmaz kaldıranda kalmadı bu devirde.
Güzel kardeşim öncelikle boy kilo indeksin gayet ideal, bel çevresinde yağlanma varsa diğer arkadaslarında yazdığı gibi bu işin mutfağına yoğunlaşacaksın unutmaki sporun %60'ı mutfakta başlar hangi sporu yaparsan yap. Kilon normal sınırlar içinde o yüzden daha çok protein ağırlıklı beslenmeye çalış şekeri kes trans yağı kes, lifli gıdalara yönel. Bol bol su iç metabolizman hızlansın, günlük ihtiyacın olan kaloriyi tek öğünde alma parça parça al yani öğünlere böl ki metabolizman hızlansın.
Spor olarak da naçizane tavsiyem vücut geliştirmeye yönelme çünkü bu gönül sevda işidir fedakarlık işidir öyle göbeği eritiyim ufaktan kol kası olsun diye gidersen soğursun hayattan da spordanda o yüzden yaparken zevk alıcağın sporları tercih etki o sana işkence olarak gelmesin eğlenirken sporunu yapmış ol.

Geri
Yukarı