144 Hz 1 ms Monitör Önerisi

Şahsen ben Viewsonic VX2458 144hz 1ms VA Panel monitörü kullanıyorum yukarıda arkadaşlarda önermiş gayet memnunum.
Kesinlikle TN panel tavsiye ederim. XG2401 kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım, tavsiye ederim. VA ve IPS panellerde oyun oynamak problemli oluyor.

22MS nasıl ölçmüş ? İnput LAG’dır o.
1 MS geçikme süresi değil tepkime süresi.
1 MS değildir zaten büyük oranda bu konuda en hızlı panel TN.
Tavsiye ettiğiniz Samsung modeli çok problemli bir monitör. Çoğu insanda 120 HZ üzerinde ekranda çizgiler çıkıyor.
Yanılıyorsun bence ben aşırı memnunum VA panelden.

TN paneller en az hayaletenme problemine sahip olan panellerdir, aynı zamanda da en eski teknoloji ve en ucuzlarıdır. Kabul, ancak renk kalitesi olarak da en düşükleridir aynı zamanda.

VA panel olan öneriye bakmanızı tavsiye ederim.

TN Paneller = en az hayaletenme ama en kötü renk, aydınlık ve doygunluk değerleri

IPS paneller = her açıdan görüntülenme avantajı, nispeten daha soygun renkler, soluk siyahlar, yüksek hayaletenme

VA paneller = en yüksek Kontrast, aydınlık ve doygunluk değerleri, düzgün siyahlar, az hayaletenme

Yani bir oyuncu için VA paneller hem hız hem de kaliteden taviz vermemek için en iyileri.

Bu arada 1ms değeri çok çok önemli bir değer değil (önemsiz demedim, öyle anlamayın sakın). Bir monitörün tazeleme hızını alın, 1000'i bu değere bölün. Örneğin;

1000/144 = 6,944 ms. Bunun da yarısını alın;

6,944/2 = 3,47 ms. Bu değer, hayaletenme için ortalama sinir değerinizdir. Yani 144Hz'de 4ms bir monitör, minimum hayaletenme yapacaktır. 2ms,1 ms gibi değerlerde hayaletenme 0 olacaktır.

Ancak, VA panelleri yüksek kontrast özelliklerinden dolayı dikkatle bakmadığınız, ya da özel testlerle görmediğiniz sürece bu hayaletlenmeyi görmezsiniz bile. Ama TN panel almayıp VA panel alarak elde ettiğiniz renk doygunlugu, parlaklık, kontrast kalite farkını her saniye görürsünüz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı