144 Hz monitör gerekli mi?

Okan Narinç

Hectopat
Daha fazla  
i5 8400 ve GTX 1060'lı sistem topluyorum. Parçaları henüz satın almadım. Bütçe 6500-7000 arası. Sizce 144 Hz monitör almama gerek var mı? 60 Hz çok rahat işimi görür mü? Eski bilgisayarımda Rust, GTAV, Overwatch, LoL, PUBG vs oynuyordum.
Sormak istediğim, 144 Hz monitör kullanırken 144 civarında mı FPS almak gerekiyor? Nasıl bir mantıkta işliyor Hz/FPS ilişkisi? 1000-1500₺ aralığında bir 144 Hz monitör alacağım ya da 2K ekran almayı düşünen yakın arkadaşımın 60 Hz 1ms olan Asus marka monitörünü alacağım(Logitech G203+monitör 600₺).
Kararsızım, dolar kurundan dolayı bütçe de sıkıntılı. Görüş ve bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle teknik olarak anlatayım:

Diyelim bir oyunda 100 FPS alıyorsun ve monitörün 60 Hz. Bu doğrultuda ekranda göreceğin ve deneyimleyeceğin gerçek değer 60 FPS olacaktır. Eğer ki 60 FPS üzerine çıkarsan görüntüde yırtılmalar ve dalgalanmalar meydana gelecektir. 60 FPS'in altına düşersen herhangi bir problem olmayacaktır. Çünkü monitörün 60 Hz olduğu için 60 FPS'e kadar her görüntüyü akıcı verecektir.

Aynı örneği 144 Hz monitör için de düşün. Şimdi burada iki soru ön plana çıkıyor:

1- Monitörün çözünürlüğünü kaç olarak düşünüyorsun? (GTX 1060 için 1080p idealdir).
2- Oyunları muhakkak yüksek grafiklerde mi oynayacaksın?

Eğer oyunları yüksek grafiklerde oynamayı planlıyorsan GTX 1060 ile birçok oyunu zaten 144 FPS'lerde göremeyeceksin. Bu sebeple 60, 75 ya da 120Hz monitörlere bakınmak senin için daha mantıklı.

Ama bir yandan performans odaklı oyun oynarsan, alacağın FPS artacaktır. Özellikle de CS: GO'da... İşte bu noktada 120Hz ve üzerinde monitör almak daha mantıklı bir seçim oluyor. Hem de ileriye dönük bir yatırım yapmış oluyorsun.

i5 8400 ve GTX 1060'lı sistem topluyorum. Parçaları henüz satın almadım. Bütçe 6500-7000 arası. Sizce 144 Hz monitör almama gerek var mı? 60 Hz çok rahat işimi görür mü? Eski bilgisayarımda Rust, GTAV, Overwatch, LoL, PUBG vs oynuyordum.
Sormak istediğim, 144 Hz monitör kullanırken 144 civarında mı FPS almak gerekiyor? Nasıl bir mantıkta işliyor Hz/FPS ilişkisi? 1000-1500₺ aralığında bir 144 Hz monitör alacağım ya da 2K ekran almayı düşünen yakın arkadaşımın 60 Hz 1ms olan Asus marka monitörünü alacağım(Logitech G203+monitör 600₺).
Kararsızım, dolar kurundan dolayı bütçe de sıkıntılı. Görüş ve bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

Bütçen yetiyorsa al derim ileriye yatırım yapmak için ama bütçen kısıtlı ise

Asus VE248HR 75hz 24" 1ms (Analog+DVI-D+HDMI) Full HD Oyuncu Fiyatı

bu mönütörü alabilrisn.

Size her şeyi şöyle anlatayım. Eğer bir oyunda 60 FPS'in üstünde bir değer alıyorsanız 60 Hz monitör kullandığınızda bunu monitör size asla göstermez. Fakat 144 Hz monitör aldığınızda 144 FPS'in üzerini aldığınızda fark edemezsiniz 144 FPS'in üstünü aldığınızı. Ki insan gözüne de 144 FPS gayet iyi bir rakam. Üzerini fark etmeniz biraz zor. Eğer dizeceğiniz sistem oyunlarda 60 FPS'in üstünü gösterebilecek bir sistem ise ve profesyonel bir şekilde oynuyorsanız 144 Hz monitör alabilirsiniz. Fakat CSGO gibi reflekse dayalı oyunlar oynamıyor, daha çok gerçekçi oyunlar oynuyorsanız 2K monitör almanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Abi benim bütçem 5.000 tl ben 75 hz alacam sonra onu satıp üstüne biraz daha para koyup daha iyisini alacam bence sende öyle yap

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı