144 Hz monitör gerekli mi?

duality

Decapat
2 hafta sonra laptopum ile birlikte beraber kullanmak için monitör almak gibi bir planım var. Bütçem ise 2000 liraya kadar çıkabilir. Şimdi gelelim asıl konuya, benim 1050 Ti ekran kartı ve i7 8750H işlemciye sahip bir laptopum var. Genel olarak CS:GO tarzı oyunları çok oynamasam da haftada 2 saat oynadığım oluyor. Laptopumda ise sabit 144 FPS yakalayamıyorum, sürekli 100 ile 160 FPS arası oynuyor. Yani FPS değerim sabit değil, 144 Hz bir monitörün bana büyük bir fayda sağlayacağını da sanmıyorum. Asıl düşündüğüm konu ise 1-1.5 yıl sonra bir masaüstü bilgisayar toplama planım var.

Ben şimdi 144 Hz bir monitör alırsam o masaüstü bilgisayarda da kullanabilirim ama bildiğiniz üzere teknoloji hızını kesmeden ilerliyor, yeni nesil monitörler çıkabilir. Düşündüğüm konu da bu, şimdi üst düzey bir monitör alırsam 1.5 yıl sonra çok daha iyileri çıkabilir mi? Yoksa şimdi biraz daha düşük bir bütçeyle 75 Hz bir monitör alıp, ilerde daha iyi bir monitör mü almalıyım? Şunu da unutmadan belirteyim, ben günlük oyun oynadığım kadar film, dizi veya video izleyen birisiyimdir. Bu konuda fikirlerinizi belirtmenizi aynı zamanda 144 Hz ve 75 Hz monitör önermenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 hafta sonra laptopum ile birlikte beraber kullanmak için monitör almak gibi bir planım var. Bütçem ise 2000 liraya kadar çıkabilir. Şimdi gelelim asıl konuya, benim 1050 Ti ekran kartı ve i7 8750H işlemciye sahip bir laptopum var. Genel olarak CS:GO tarzı oyunları çok oynamasam da haftada 2 saat oynadığım oluyor. Laptopumda ise sabit 144 FPS yakalayamıyorum, sürekli 100 ile 160 FPS arası oynuyor. Yani FPS değerim sabit değil, 144 Hz bir monitörün bana büyük bir fayda sağlayacağını da sanmıyorum. Asıl düşündüğüm konu ise 1-1.5 yıl sonra bir masaüstü bilgisayar toplama planım var.

Ben şimdi 144 Hz bir monitör alırsam o masaüstü bilgisayarda da kullanabilirim ama bildiğiniz üzere teknoloji hızını kesmeden ilerliyor, yeni nesil monitörler çıkabilir. Düşündüğüm konu da bu, şimdi üst düzey bir monitör alırsam 1.5 yıl sonra çok daha iyileri çıkabilir mi? Yoksa şimdi biraz daha düşük bir bütçeyle 75 Hz bir monitör alıp, ilerde daha iyi bir monitör mü almalıyım? Şunu da unutmadan belirteyim, ben günlük oyun oynadığım kadar film, dizi veya video izleyen birisiyimdir. Bu konuda fikirlerinizi belirtmenizi aynı zamanda 144 Hz ve 75 Hz monitör önermenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Şuan alacağınız 144 Hz bir monitör gayet güzel özelliklere sahip olacaktır. Yani ileride herhangi bir "teknoloji geriliği" yaşamazsınız.

Alacağınız 144 Hz monitör uzun süre işinizi görecektir. Monitörlerde çok ileri teknolojiler çıksa bile (8K) tarzında: Bunların hayatımızda doğru yeri edinebilmesi için 2080 Ti bile yetersiz kalıyor çoğu oyunda. Monitöre yatırım yapmak mantıklı bir seçenek.

Dostum rekabetçi oyun oynuyorsan mutlaka 144 Hz al. Monitörler genelde evladiyelik oluyorlar zaten, kolay kolay değiştirilmiyor. Onun için almışken iyisini al ki bir daha satmakla falanda uğraşmazsın. Ayrıca rekabetçi oyunlar da çok gerekli oluyor 144 Hz. Ben 60 Hz monitör ile Fortnite da adamı takip edemiyorum mesela. Param olsa hiç durmadan alacağım 144 Hz bir monitör. Artık rekabetçi oyunlarda 60 Hz devri kapandı bence.

1.5 Yıl teknoloji aleminde çok uzun bir süre. Bu süreçte monitörlerde ciddi anlamda gelişmeler ya da teknolojide ucuzlamalar olabilir. Tavsiyem bundan 2 sene sonra aktif olarak kullanabileceğiniz bir cihazı bugünden almayın. Ben olsam elimdeki mevcut parayı dolara çevirip sistem toplayacağım günü beklerdim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı