144 Hz monitörü 60 Hz olarak kullanmak

Yusuf Can

Kilopat
Daha fazla  
Monitörüm 144 Hz. Oynadığım oyunlarda ortalama 80-100 FPS alıyorum. Oynadığım oyunların tamamen akıcı olması için Hz değerimi 60'a sabitleyip V-Sync açmayı düşündüm fakat monitörü 60 Hz yaptığımda garip bir kasma sorunu oluyor. Fareyi hareket ettirince işaret takıla takıla gidiyor resmen.

Ne yapabilirim?

Not: Display Port kullanmadığım için oyunda aldığım FPS ile monitörün Hz oranını sabitleyemiyorum. Yani FreeSync kullanamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hz değerini 60'a sabitlemenize gerek yok. Sadece Vsync açın yeterli. Monitör yenileme hızını otomatik FPS'e göre ayarlıyor zaten. 60 Hz sabitlerseniz monitörü sürekli 60 Hz ile oynarsınız ve kasma hissi yaratır.
Sanırım yanlışınız var, 144 Hz iken V-Sync açarsam oyunlarda 144 FPS almadığım için akıcılık istediğim düzeyde olmayacak. Sizin dediğiniz olay FreeSync.

Sanırım yanlışınız var, 144 Hz iken V-Sync açarsam oyunlarda 144 FPS almadığım için akıcılık istediğim düzeyde olmayacak. Sizin dediğiniz olay FreeSync.

FreeSync ve G-SYNC AMD ve NVIDIA firmalarının üretip pazarladıkları bir teknolojidir. V-Sync FPS kısıtlama değildir. V-Sync teknolojisi de monitör Hz oranı ile FPS değerini eşlemeye çalışır.

FreeSync ve G-SYNC AMD ve NVIDIA firmalarının üretip pazarladıkları bir teknolojidir. V-Sync FPS kısıtlama değildir. V-Sync teknolojisi de monitör Hz oranı ile FPS değerini eşlemeye çalışır.
Dostum anlatamadım galiba. "Sadece Vsync açın yeterli. Monitör yenileme hızını otomatik FPS'e göre ayarlıyor zaten" sözün yanlış. Monitör yenileme hızını FPS'ye göre ayarlamaz V-Sync açınca monitörünün Hz oranını max FPS olarak sınırlar. Sen 78 FPS aldığında monitörün o an 78 Hz olmuyor yani.

Arkadaşın bahsettiği olay G-SYNC'in tanımı. V-Sync kareler arasındaki gecikmeyi azaltmak için kullanılır. Eğer half V-Sync açabiliyorsanız açın. Eğer öyle bir ayar yok ise RivaTuner üzerinden FPS'inizi sabitlerseniz, FPS düşmesi yaşamazsınız. Böylece sürekli akıcı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Şöyle örnek vereyim 144Hz monitörün var ve oynadığın oyunda 75-95 arası FPS alıyorsun. Genelde 80-85 FPS üstü alırken oyunlar kasıyormuş hissi vermez ama biraz düştüğü zaman kasıyor gibi gelir. Bende bugün Warzone oynarken son yamadan sonra 15-20 FPS'lik bir kayıp yaşadım artık 60-80 FPS arası oynuyorum 30 FPS gibi geliyor.

V-Sync açarsan gecikme olur, önermem. FreeSync yeterli olması lazım aslında bende 70-90 FPS alıyorum hikaye oyunlarında ve kasma yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı