15 yaşında 176 cm daha da uzar mı?

15 yaşındayım. Boyum 176. daha uzar mıyım?
Babam 182, annem 165. sağlıklı besleniyorum. Hafif sakallarım çıkıyor.
Hevesini kırmak gibi olmasın ama 23 yaşındayım, benimde boyum 1.76, 15-16 yaşımdan itibaren uzayamadım ama kişiye göre değişir tabi umarım daha uzarsın beslenmene uykuna vs. dikkat et eğer kafana çok takıyorsan garantiye almak adına şimdiden basketbola başla 3-4 yıl bile oynasan 20'li yaşlarına geldiğinde en az 7-8 cm daha uzamış olursun diye düşünüyorum

24 yaşına kadar uzama olayı bir ihtimal bu uzama 15-16 da da durabilir. 14 yaşında 1.73 olup 18 yaşında hala aynı boyda olan tanıdıklarım var. Kimisi erken yaşlarda hızlı uzar ve uzaması durur kimisi yavaş yavaş uzar kimisi de bir anda. Mesela 1 senedir görmediğin 1.60 arkadaşım 1.70 civarına gelmiş. Genlerinde neyse odur. Dış etkenlerle buna birkaç santim daha ekleyebilirsin.

Arkadaşlarım çoktan 180 oldular, hatta biri 185.

Arkadaşlarım dediğin kaç kişi merak ettim. O 1.80 arkadaşlarında her sene aynı değerlerde uzamayacaksın. Eğer ikinizde de 1.82 olacak şekilde genler varsa sen 24 yaşına geldiğinde 1.82 olursun o seneye olur durur. Çok kafaya takmayın boy işini ben de takıyordum son 3 ayda 4 santime yakın uzadım.
15 yaşındayım. Boyum 176. daha uzar mıyım?
Babam 182, annem 165. sağlıklı besleniyorum. Hafif sakallarım çıkıyor.

15 yaşında sakalların çıkıyorsa uzaman hafiften durmaya başlamış olabilir. Haberin olsun.

Dostum yaşım 23, 2 ay sonra öğretmenim hala sakalım çıkmıyor :)

Bu 06'lılar biraz erken giriyor sanırım ergenliğe hocam 😀. Benim de 16 bitecek daha sakal yok. Bir yandan da iyi bir şey uzamanın durmadığı anlamına gelir. Sakalların çıkmaya başlıyorsa ergenliğin bitmeye başlıyor demektir. Çok bir şey bekleme artık boydan yana.

Bu 06'lılar biraz erken giriyor sanırım ergenliğe hocam 😀. Benim de 16 bitecek daha sakal yok. Bir yandan da iyi bir şey uzamanın durmadığı anlamına gelir. Sakalların çıkmaya başlıyorsa ergenliğin bitmeye başlıyor demektir. Çok bir şey bekleme artık boydan yana.
O söylediklerin bu kadar keskin konular değil malesef. Aşşağı yukarı kendince tahminde bulunursun sadece. Fiziksel ile ruhsal aynı anda gelişim gösteremeyebilir. Ergenliğe 14 de girmişsin ama boy, sakal, tüy hatta ses dahi değişmemişte olabilir. Çıkış yaşı da net değildir. Emin olunuz 30 unu geçipte ergenlikten bilimsel anlamda çıkamamış insanlar var ve baya da çokturlar. Bunu neye göre belirliyorlar tabi ki ruhsal hallere göre. Sakal çıkıyorsa ergenlik bitiyor demek değildir hatta bazı insanlarda ergenlik başlangıcı bile sayılabilir bu durum. Hani ergenlik giriş çıkışı için çok fazla etken durumlar bulunmaktadır. Analiz edilmeden çıkarımda bulunulamaz :)

Uzarsın ama çok fazla değil.

:D benim 13 de bıyığım vardı.(çok değil ama belli oluyordu)Kişiden kişiye değişiyor gerçi.

Bu tür konuları görünce küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum. Ne bilelim uzayıp uzamayacağını?
Senden istenilen bilimsel verilerle soruyu çözmek değil zaten. Kendince paylaşıp muhabbet veya başka fikirler alıp belki aklındaki takıntı korkusundan kurtulmaya çalışıyor.

Hevesini kırmak gibi olmasın ama 23 yaşındayım, benim de boyum 1.76, 15-16 yaşımdan itibaren uzayamadım ama kişiye göre değişir tabii umarım daha uzarsın beslenmene uykuna vs. dikkat et eğer kafana çok takıyorsan garantiye almak adına şimdiden basketbola başla 3-4 yıl bile oynasan 20'li yaşlarına geldiğinde en az 7-8 cm daha uzamış olursun diye düşünüyorum.

Evet biraz öyle erken giriyoruz, benim de boyum ve yaşım konuyu açan arkadaşla aynı. Uzamak istiyorum 187 olmak istiyorum, günlük 100 defa zıplarsam bir faydası olur mu? Ailem kısa ailenin en uzun bireyi benim. Herkesten uzunum amca dede kuzen.

Yeni konular

Geri
Yukarı