15 Yaşındaki Bir Çocuğa Nasıl Bir Sistem Toplanmalı?

Madem bilgisayarcısınız az çok montaja eliniz yatkınsa geliştirmeye açık giriş seviye sistem toplayın. Her sene çocuğun başarı çıtasına göre donanımlarını yükseltmek onun motive olmasına sebep olacaktır. Giriş seviye olarak işe G5400 işlemci B360 anakart 8 GB RAM ve 1050 ekran kartı ile başlayıp seneye işlemciyi i5 8400 ve 8 GB RAM daha sonra ekran kartını 1060 veya onun ayarında ekran kartı alacak şekilde bir çözüm geliştirebilirsiniz.

Saçma.

Bir de orta düzey sistem alırsanız aklı üst seviye bilgisayarlara, takılabilir. Ben oğlunuzla hemen hemen aynı yaştayım, kendimden biliyorum. O yüzden GTX1050ti gibi nispeten düşük (üst seviye ile arasında çok fiyat farkı olduğundan) veya GTX1070 gibi orta üst seviye bir ekran kartı öneririm. Ancak geliştirmeye açık bir düşük sistem alırsanız (Ryzen 5 2600-GTX1050ti gibi) ona senelik belli bir not ortalamasına ulaştığında hafif bir yükseltme vaat edebilirsiniz. Ancak bunda aşırıya kaçmamakta fayda var, ters tepebilir.

Mesela ben bir baba olsam -ki yaşım 20 bugün yarın kaçarım belki ehehewjxkmsxm-
dediğim gibi bir baba olsam ve bütçem , para gelirim iyi ise kesinlikle oyun için konsol alırdım ve çeşitli video,eğitim,forum okuma gibi aktiviteler için de laptop ya da toplama kasa alırdım. Oğlunuzu sırf oyun değilde araştırma , forum okuma , haber takip etme , gündem takip etme ve oyun dışında hobi (programlama , kodlama , tarih okuma , Technopat da açılan konuları okuyup bilgi sahibi olma) edinmesini bir şekilde sağlamalısınız bence , 20 yaşında olabilirim ama haber okumamanın gündem takip etmemenin falan sıkıntılarımı çekiyordum önceden , şu an takip ediyorum ama [emoji23]

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı