16 yaşında spora sıfırdan başlamak için tavsiye

Emiko7

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, ben 16 yaşındayım 177 boyum var ve 63 kiloyum. Zayıf ve güçsüz olduğum için spora başlamaya karar verdim. Bundan önce çok fazla spor yapmadım hatta neredeyse hiç yapmadım. Hiçbir şey bilmediğimden de spor salonuna gitmeyi düşünüyorum bir arkadaşımla birlikte. Ama biraz çekingenliklerim var herkeste olduğu gibi ama bunları yenebileceğimi düşünüyorum. Sizin bana verebileceğiniz bir tavsiye var mı? Şu anda günde 5 öğün yemek yiyorum bir tanesi ara öğün olmak üzere. Çok fazla düzenli beslendiğim söylenemez ama genellikle et yumurta pilav gibi şeyler yiyorum.

Sporun %99'u beslenmedir. Kesinlikle sağlıklı beslen. Salona giderken yanında havlu götür ve hocalar sana supplement satmaya çalışırsa alma. Çekingenlik yapacak bir şey yok bu spor sabır işi.

Spora tok gitmemeye çalış yemek yedikten en az 2 saat sonra git. Spordan önce karbonhidrat ağırlıklı spordan sonra protein ağırlıklı beslen(yine de karbonhidratı ihmal etme). Kilo alacağım diye fast food benzeri şeyler yeme. Kreatin öneren olursa alma zaten şimdi ihtiyacın yok gelişim durduğunda alırsın. Testosteron seviyeni düşürecek(sigara vb gibi) her şeyden uzak dur. Bol bol su iç. İlk iki hafta asla ağır çalışma her hareketten azar azar öğrenme odaklı yapmaya çalış. Temel hareketleri(bench press, pull up, dips, row) ihmal etme. En önemlisi sporda süreklilik önemlidir eğer spor yapmanı engelleyecek kadar ağrıların yoksa sporu ihmal etme. Mesela önceki gün bacak çalışmışsındır bacağın ağrıyordur sonraki gün sadece üst vücuda odaklan. Hocalara bağımlı olmamaya çalış kötü hoca sana çok fazla vakit kaybettirir bol bol araştırma yap

Öncelikle ısınmak amaçlı ilk ay full body yap, sonra split antremana, yani günde 2 bölge çalışmalı antremana geç, çok kilo almaya çalış, hareketleri nizami ve 4x12 şeklinde yap, fakat ağırlık seçerken 12 tekrar yapıp 13 tekrar yapamayacak şekilde zorlamalı seç. Seni aşağılayanları takma, hafif kaldırıyorsun diye utanma. Bence spora giden herkes kreatin kullanmalıdır, sade kreatin al ve günde 3 gram iç.

Yeni konular

Geri
Yukarı