165 Hz TN Panel vs 144 Hz IPS Panel

Taha Kacar

Kilopat
Merhabalar, model, marka olarak bir kararım yok fakat kafamdaki özellikler:
  • 1 ms tepki süresi
  • En az 24 inç
  • En az 144 HZ
  • Freesync veya G-sync​
Sizce hangi marka, model tercih etmeliyim ve panel olarak ne seçmeliyim? İkinci olarak kontrast oranı ve parlaklık farkları gerçekten monitörden monitöre gözle görülür bir değişim sağlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yahu yok mu bu monitörlerin hem kaliteli hem hızlı hem kronik sorunsuzu?
Piyasada kusursuz bir panel teknolojisi yok şuan da. Her panel teknolojisinin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajları bulunuyor.
Ben devrim niteliğinde olan OLED panel monitörlerin gelmesini bekliyorum. IPS'miş VA'mış hikaye. Ama gelin görün ki bu panellerde de bir türlü üstesinden gelinemeyen kronik problemler mevcut malesef.
Benim 2K da gözüm yok 1080P yeterli, ama 27 inç'e geçersem bende 2K alırım.
Ben 27 inç'e çok alışkınım. O yüzden artık 1080p bandından bir yukarı 2K bandına geçmeyi istiyorum. Ama 4K şu an için çok gerekli bulmuyorum. Onun yerine Hz değerini yükseltmek daha faydalı gibi. Hem GPU'lar da daha tam anlamıyla 60 FPS üstüne nadir çıkabiliyor 4K'da.

Piyasada kusursuz bir panel teknolojisi yok şuan da. Her panel teknolojisinin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajları bulunuyor.
Ben devrim niteliğinde olan OLED panel monitörlerin gelmesini bekliyorum. IPS'miş VA'mış hikaye. Ama gelin görün ki bu panellerde de bir türlü üstesinden gelinemeyen kronik problemler mevcut malesef.
İşin noktası budur yani en iyi panel değil sana uygun panel vardır. Yakın bi zamanda Vatan'a gidip bir bakayım monitörlere bu iş böyle olmayacak. Hiç olmadı ekran kartımı değiştiriyorum zaten rtx 2070 düşünüyorum, aldığımda Freesync, G-sync çok ihtiyacım olmayacak. Bende OLED trenine katılıyorum sanırım. 😁
Ben 27 inç'e çok alışkınım. O yüzden artık 1080p bandından bir yukarı 2K bandına geçmeyi istiyorum. Ama 4K şu an için çok gerekli bulmuyorum. Onun yerine Hz değerini yükseltmek daha faydalı gibi. Hem GPU'lar da daha tam anlamıyla 60 FPS üstüne nadir çıkabiliyor 4K'da.
Yani ben gittim 43 inç bir televizyon aldım onda bile 1080P rahatsız etmiyor, tabi daha 2K, 4K oyun görmediğimizden şikayet etmiyorum. Ben bir 144 HZ'e geçtim, aşağısına bakamaz oldum. 😁

OLED olayı bir gelse ah keşke:) Ama ilk geldiğindeki fiyatlarını tahmin edemiyorum açıkçası:)
60 Hz ve 5 ms. IPS paneller bir döneme kadar hep bu değerlere sahipti. Benim aklımda 165 Hz 4ms olan Asus monitör var açıkçası. Baya çekiyor beni. Üstelik 2K;)
Ben aratıyorum monitörü 5K? 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı