165 Hz TN Panel vs 144 Hz IPS Panel

Taha Kacar

Kilopat
Merhabalar, model, marka olarak bir kararım yok fakat kafamdaki özellikler:
  • 1 ms tepki süresi
  • En az 24 inç
  • En az 144 HZ
  • Freesync veya G-sync​
Sizce hangi marka, model tercih etmeliyim ve panel olarak ne seçmeliyim? İkinci olarak kontrast oranı ve parlaklık farkları gerçekten monitörden monitöre gözle görülür bir değişim sağlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yahu yok mu bu monitörlerin hem kaliteli hem hızlı hem kronik sorunsuzu?
Piyasada kusursuz bir panel teknolojisi yok şuan da. Her panel teknolojisinin birbirine kıyasla avantaj ve dezavantajları bulunuyor.
Ben devrim niteliğinde olan OLED panel monitörlerin gelmesini bekliyorum. IPS'miş VA'mış hikaye. Ama gelin görün ki bu panellerde de bir türlü üstesinden gelinemeyen kronik problemler mevcut malesef.
Va panele bulaşmayın( Panel tepki süreleri diğer panellere göre gerçekten yavaş. Black smearing yazıp aratın kararı kendiniz verirsiniz). Rekabetçi Fps ağırlıklı oyunlarda tn. AAA oyunlar Ips ideal. Sizin oyun portföyünüze bağlı biraz da. Yüksek kontrast evet fark ettirir. Görüntü kalitesini arttırır.

Hikaye oyunları oynuyorsanız IPS, FPS ve rekabetçi oyun oynuyorsanız TN alın.
Her ikisini de oynamaktayım.
Va panele bulaşmayın( Panel tepki süreleri diğer panellere göre gerçekten yavaş. Black smearing yazıp aratın kararı kendiniz verirsiniz). Rekabetçi Fps ağırlıklı oyunlarda tn. AAA oyunlar Ips ideal. Sizin oyun portföyünüze bağlı biraz da. Yüksek kontrast evet fark ettirir. Görüntü kalitesini arttırır.
üstte yazdığım gibi her ikisini de oynamaktayım

@Taha Kacar Kendi deneyimlerimden yola çıkarak şöyle söyleyebilirim;
Va ips tn panel hepsini kullandım. 21'' 24'' 27'' monitörleri kullandım. En keyifli olanları 24'' 1080p tn panel ve 27'' 1440p ips panel.
Büyük ekranda canlı güzel renkleri ips panelde izlemek harika. Görece daha küçük ekranda akıcı,tepkisel rekabetçi oyunun oynanışı ve göz takibi daha kolay. Karar aşamasında bütçeniz de önemli tabi ki. Bütçeniz yüksekse ips tercih edin. Daha kısıtlıysa tn

Nedenini de yazarsanız çok sevinirim çünkü arkadaşın söylediği ghosting olayına baktım, pek hoş bir durum değilmiş açıkcası.
TN panel renk paneli açısından en kötüsü. Sağlam bir bilgisayarda full grafikli bir oyunda bile leş gibi renk paneli ile sizi bilgisayardan soğutur. Benim önerdiğim ve kullanmakta olduğum monitör MSI VA panel. IPS ve TN panelin ortası. Renk kalitesi iyi, düşük MS ile RPG ve FPS oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz ve pişman olmazsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı