17.000 TL programlama ve iş için uzun ömürlü laptop tavsiyesi

Dell Rakiplerine göre ısınmada aynı performansı gösteriyor ayrıca laptopların ortak sorunu ısınma yıllardır söylüyorum bir babayiğit çıksın ve bu laptop tam yükte bile ısınmıyor desin. Aynı sistemi masaüstü için kurarken 9 fanlı kasa üstüne ekran kartı fanları üstüne işlemci fanı koyuyorlar laptoplarda ise sadece 2 tane fan var.

M1 MacBook

MacBook istemiyorum demiştiniz. Fakat Linux ile en iyi çalışan bilgisayarlar MacBook'lar. Halihazırda içinde bulunan macOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemi. Şarj süresi açısından daha iyisi yok. M1 çipi istemediğiniz kadar güçlü bir işlemci. Ayrıca m1'in içerisinde yazılımcıların kullandığı bir sürü ekstra işlem birimi var. Ekranı mükemmel kalitede. Uzun ömür istiyorsanız Apple'dan daha uzun ömürlüsü yok. 2013 MacBook Air hala daha sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Kod yazıyorum. (web programlama, mobil programlama yapıyorum) tek sıkıntı çektiğim konu RAM. Kod çıktısı aldığım sırada bilgisayarda başka işlemler yapamıyorum. 17k şu anda vermek yerine 512 GB SSD+16 GB RAM bulunan MacBook Air almanızı tavsiye ederim. (pt.com'da fiyatı çok uygun) taşıma açısından çok hafif. Şarj aleti ile beraber 2Kg'dan az bir bilgisayar. Klavyesi (yeni olanları birkaç gün kullanma fırsatım oldu) benim kullandığım en rahat laptop klavyesi.
Bilgisayarın şarjını tam doldurup sadece elinize bilgisayarı alıp bir yerlere gidip bütün gün boyunca yazılım, video, fotoğraf gibi işlerinizi halledebilirsiniz. Hem de bilgisayarın şarjı biter, ısınır, donar gibi dertleriniz olmadan. Bu işlemi başka hiçbir bilgisayarda yapamazsınız. Tercih sizin fakat MacBook'lara bir göz atmanızı tavsiye ederim. MacBook dışında o fiyata ya Dell xps ya da MSI prestige bakın.
Öneriniz ve yazınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası MacBook Air M1 çok cazip geliyor. Fakat ekran çok küçük geliyor. 16 inç olanlar da şahsen o fiyata değmez diye düşünüyorum. Siz kullanırken küçük ekran olduğunu hissettiniz mi? Rahatsız oldunuz mu?

Öneri için teşekkür ederim fakat 10.nesil işlemci istemiyorum.

Bu modele çok uzun süre baktım fakat 14 inç ekran çok küçük. Özellikle 16:9 oranında benim açımdan pek kullanışlı değil.

Ben de aslında o tür bilgisayarlara bakıyorum fakat ya astronomik fiyatları oluyor ya da istediğim özellikte olmuyor. O yüzden mecburen iş-oyun bilgisayarlarına kalıyorum.
https://www.hepsiburada.com/lenovo-...lir-bilgisayar-20tdf01j00a20-p-HBCV0000033EBY belki ilginizi çeker buna denk geldim araştırıken.
bu sistemde oyun oynanmıyor ki zaten hocam.

Öneriniz ve yazınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası MacBook Air M1 çok cazip geliyor. Fakat ekran çok küçük geliyor. 16 inç olanlar da şahsen o fiyata değmez diye düşünüyorum. Siz kullanırken küçük ekran olduğunu hissettiniz mi? Rahatsız oldunuz mu?

İsterseniz monitör alırsınız, ben sizin yerinizde olsam MacBook Air alır yanına tabletini kalemini falan alırım.

Hocam kaçıncı nesil istiyorsunuz? anlamadık gitti.
Intel tarafında i7-1185g7 ya da i7-1165g7, AMD tarafında R7 5800H 5800HS 5700U
https://www.hepsiburada.com/lenovo-...lir-bilgisayar-20tdf01j00a20-p-HBCV0000033EBY belki ilginizi çeker buna denk geldim araştırıken.

bu sistemde oyun oynanmıyor ki zaten hocam.
Öneriniz içi teşekkür ederim. Thinkpad E15'lere denk gelmiştim. Fakat uzun ömürlülükleri konusunda şüphelerim var.
İsterseniz monitör alırsınız, ben sizin yerinizde olsam MacBook Air alır yanına tabletini kalemini falan alırım.
Öneri için teşkkür ederim fakat bana uygun bir çözüm değil.

Son düzenleme:

Küçük ekrana alışması kolay. Küçük ekranın avantajları da var. Ekran küçük olunca bilgisayar da küçülüyor. Eve geldiğimde masamda bulunan monitörü bağlıyorum. Dışarıdaysa hiçbir rahatsızlık vermiyor. Bu biraz kullanım alışkanlığıyla ilgili. Ben bütün programları tam ekran kullanıyorum. Touch Pad'de yaptığım tek hareketle diğer programa geçiyorum. Benim kullanım alışkanlığım tam ekran kullanıma göre olduğu için benim için küçük ekran daha rahat. Küçük ekranda odaklanmak kolay oluyor. Ayrıca yeni modellerin de ekranı küçük ama çözünürlüğü çok yüksek.

Baştada belirttiğim gibi şuanda isteklerini karşılayan tek laptop XPS veya MSI Prestige. MSI tarafının sağlamlığını bilemem o yüzden yorum yapmıyorum ama yıllardır aynı DELL marka laptopu kullanıyorum kasasında herhangi bir sorun yaşamadım 4-5 defa kendim söküp fan temizliğini falan yaptım hala işimi görüyor. XPS konusunda sağlamlık konusunda şirket çok iddialı konuşuyor.

Şaşırtıcı sağlamlık: Som alüminyumdan iki parça olarak kesilmiş XPS 13, parça parça birleştirilmiş makinelere kıyasla daha dayanıklıdır. Havacılık sektöründen ilhamla tasarlanan karbon fiber el dayama bölgesi, maksimum gücü minimum ağırlıkla sağlar.
Oyun yok zaten :) Video renderı tarzı ağır işlemlerde 36 derecede çalışıyor. Fansız olmasına rağmen.
Hay maşallah iyiymiş fiyatı nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı