17-18 yaşından sonra boy uzar mı?

AEmrerik

Decapat
Arkadaşlar selam, 17 yaşımı doldurdum 4-5 aya reşit olucağım. Size bir şey soracağım. Bu konu hakkında baya Bi araştırma yaptım gerek Türkçe gerek yabancı kaynaklardan fakat asla kesin bir sonuç elde edemedim artık bu konuyu yazmak son denemem olucak. Ben 170im ama boyumun kısa olmasından nefret ediyorum. Çok fazla takıntı ediyorum. Her sabah uyandığımda aklıma geliyor. Babam 171 annem 160. Dayım 175 gibi bir şey. Açıkçası sadece 4-5 cm yeterli benim için yani 175 o da olmadı 174 istiyorum hergün çok fazla protein ve kalsiyum almaya çalışıyorum onun dışında esneme sıçrama falan da yapıyorum. Sizce 4-5 cm uzatmam mümkün mü? Cevap verirseniz sevinirim. Sizin cevaplarınızdan sonra artık bir daha araştırmıycam. Alışmaya çalışacağım. Şimdiden teşekkürler

Bildiğim ve çevremden gördüğüm kadarıyla bu yaşlarda duruyor ancak söylendiği gibi 24 yaşına kadar bile uzaması durmayan insanlar var.
Genelde 19-20 yaşında bu süreç tamamlanıyor. Çok nadiren 24 yaşına kadar uzayan insanlar da mevcut.

Size tavsiyem doktora gidip film çektirmenizden yana olacaktır. Film çektirdikten sonra boyunuzun hâlâ uzayıp uzamayacağını az buçuk öğrenebilirsiniz.
Bence abartmaya da gerek yok, zamana bırak. Uzarsan zaten uzarsın uzamayacaksan ne yapsan da uzamazsın. Öğrenip öğrenmemen bir şeyi değiştirmeyecek. Boşuna radyasyon alacaksın vücuduna.
Bu arada boyun gayet normal. Ben konuyu ilk gördüğümde 1.60 falansındır sanıyordum. Abartmadan süt ürünleri tüket veya direkt süt iç (aşırı tüketimde böbrek taşına vs. sebep olabiliyor), özellikle sırt çantanda ağır şeyler taşımamaya çalış. Basketbol da oynayabilirsin. Zıplamanı gerektiren bir oyun olduğu için boyunu 1-2cm uzatır. Ama fazla gözünü yükseğe dikme. Boyu basketboldan dolayı uzun olan insanlar küçüklüğünden beri oynuyorlar ve çok iyi basketbol oynamasına rağmen çok kısa arkadaşlarım da var. Sadece yardımcı olur biraz.

Kötü durum, uzak doğulularda kısa oluyor. Benim boy 183 cm, abimin 185, annemin 160, babamın 175'di, ve benden uzun milyonlarca insan var dünyada. Evet 17-18 yaşlarından sonra boy uzar ama fazla değil. %90 ırsidir, kalan %10 verimli koşulların sağlanmasına göre değişir. Benim 14 yaşımdan sonra boyum 3-4 cm uzamıştı. Yıllarca basketbol oynamıştım oysaki. Küçük yaşlarda voleybol veya basketbol oynamanın boy uzamasına yararı olduğuna inanırım. Ama sen de gerçekten çok kısaymışsın. Ben kendime kısa diyordum, beterin beteri varmış.

Geri
Yukarı