17 Yaşında Diş Çekimi

Arkadaşlara katılıyorum. Tek bir doktordansa başka bir doktora daha görünmen iyi olabilir. Böylelikle seninde için rahat etmiş olur ama 17 yaşında diş çürümez diye bir şey yok, ben 13-14 yaşında çektirdiğimi hatırlıyorum. Geçmiş olsun.

Arkadaşlara katılıyorum. Tek bir doktordansa başka bir doktora daha görünmen iyi olabilir. Böylelikle seninde için rahat etmiş olur ama 17 yaşında diş çürümez diye bir şey yok, ben 13-14 yaşında çektirdiğimi hatırlıyorum. Geçmiş olsun.

Hocam cidden çekilmesi gerekiyorsa, çok zorlar mı acıtır mı?

Aslında çektirmesek mi falan dedi sonra yok uğraştırır
bu nasıl saçmalık bu nasıl doktor kendi işine göre uğraşıyor başka bir doktora gitmeni öneririm.
Hocam cidden çekilmesi gerekiyorsa, çok zorlar mı acıtır mı?
ben çektirmiştim iğneyi vurduktan 5 dakika sonra uyuşuyor ve çekerken acısını hissetmiyorsun bile.
ama daha sonra 1 gün feci şekilde kanıyor.

Kanal tedavisi, dolgu falan bekledim ben.

Üniversite hastanesi diş hekimliğine gitmeni öneririm. Devlet hastanesinde çok fazla uğraşmıyorlar. Arka dişlerini iyi fırçalamamışsan çürümüştür. Benim arkalarda dolgu var hep. Bir tanesi kanal tedavisi oldu ama sen erken başlamışsın çürütmeye. 😁

:) büyük ihtimal kök kanal tedavisi yapılması lazım o dişe ancak hekim o dişe kanal tedavisini yapacak kadar iyi olmadığı için sana uğraştırır demiş. Endodonti uzmanından randevu alıp görünmen daha sağlıklı olur. Molar dişlere kanal tedavisi yapmak özellikle üst çenede çok zahmetli bir iştir. Ayrıca iyi doldurulmazsa kanal sende soğuk sıcak hassasiyeti oluşur hekimle içli dışlı olursun bu yüzden çekelim gitsin tarzında bi tutum sergilemiş. Radyografınızı görmediğim için daha fazla yorum yapamayacağım ancak belki çekim endikasyonu da olabilir dişiniz.
Bu arada 17 yaşında olman pek önemli değil istersen 6-7 yaşında da olabilirsin dişlerinizi düzenli fırçalamazsanız çürür daha sonra çürük ilerler ve çekime kadar gider. insanların tükürük kompozisyonu birbirinden farklı olduğu için bazısı hiç fırçalamaz yine de çürük olmazken dişinde sen günde 2 defa fırçalarsın yine de çürük olabilir. :)

:) büyük ihtimal kök kanal tedavisi yapılması lazım o dişe ancak hekim o dişe kanal tedavisini yapacak kadar iyi olmadığı için sana uğraştırır demiş. Endodonti uzmanından randevu alıp görünmen daha sağlıklı olur. Molar dişlere kanal tedavisi yapmak özellikle üst çenede çok zahmetli bir iştir. Ayrıca iyi doldurulmazsa kanal sende soğuk sıcak hassasiyeti oluşur hekimle içli dışlı olursun bu yüzden çekelim gitsin tarzında bi tutum sergilemiş. Radyografınızı görmediğim için daha fazla yorum yapamayacağım ancak belki çekim endikasyonu da olabilir dişiniz.
Bu arada 17 yaşında olman pek önemli değil istersen 6-7 yaşında da olabilirsin dişlerinizi düzenli fırçalamazsanız çürür daha sonra çürük ilerler ve çekime kadar gider. insanların tükürük kompozisyonu birbirinden farklı olduğu için bazısı hiç fırçalamaz yine de çürük olmazken dişinde sen günde 2 defa fırçalarsın yine de çürük olabilir. :)

Endodonti uzmanını nereden bulabilirim acaba? Hangi bölümden randevu almam gerekli?

Arkadaşlar selam.

Bugün devlet diş hastanesine gittim. Randevu almıştım daha önce. Gitmeden Google Haritalar’dan hastanenin yorumlarına bakıp, övülen bir doktoru tercih edip öyle gittim.

Şikayetim ise, sol en arka üst dişimin çürümüş olması. Şu an ki aşamasında yemek yiyemiyorum sol tarafımla, acıyor. Bu aşamaya gelene kadar diş ağrısı olmuştu fakat şu an hiç ağrı sızı yok. Dediğim gibi sadece yemek yiyemiyorum o tarafımla. Sıcak soğuk bir şey içerken de sıkıntı olmuyor.

Doktor şikayetimi sorduğunda sol arka üst çürüdü sanırım dedim. Baktı ve bu diş gitmiş, çekilmesi lazım ben çekemem Ağız, Diş ve Çene Cerrahı’dan randevu al dedi. Daha sonra röntgen çektirmemi ve tekrar yanına gelmemi istedi. Diğer dişlerime de bakmak için.

Çektirip geldim. Tekrar sol arka üst dişime baktı oradan. Aslında çektirmesek mi falan dedi sonra yok uğraştırır çekilmesi lazım falan gibi bir şeyler dedi. Daha sonra ise temizleme yapalım şimdilik, sana vereceğim tarihte yine gel diğer dişlerine de dolgu falan yapalım dedi. Diş temizlemesi yaptı ve bitti.

Yani ben anlamadım bu işi. Hele diş çektirmek gibi bir şey hiç beklemiyordum. Kanal tedavisi, dolgu falan bekledim ben. 17 yaşında biri, ne yapmış olabilir de diş çekilme aşamasına gelmiş olabilir ki? Dediğim gibi yani ağrı sızı da yapmıyor. Boş yere dişimden olmak istemiyorum.
Dişini hemen çektirme ben de 16 yaşında iken aynı şeyi demişti doktor. Babam da o yaşta dişi hemen çekmek mantıklı değil diyerek özel doktora gittik ve çekmenin bu yaş içi iyi olmadığını en mantıklı olanın kanal tedavisi olduğunu söyledi. Yani şahsen bize de o mantıklı geldi. Sana da tavsiyem bir iki tane daha doktora git ona göre gerekeni yap.

Yeni konular

Geri
Yukarı