18 yaşını doldurmuş birisi eğitim hayatına nasıl devam etmeli?

Gerçek milletçilik ve vatanseverlik duygusu yok. Büyük çoğunluk paralı asker edasıyla, geliri için gidiyor. Yüksek rütbelilerin de tek derdi keyiflerine keyif katmak.

Siyasi parti oyuncağı haline gelmiş durumda.

ABD, İngiltere ve geri kalan dünya devi ülkeler paralı asker kullanırken bizim yapmamız neden sana anormal geldi. Milliyetçilik ve vatan severlik olmasa zaten göze alınıp zahmeti çekilecek şey değil. 5 dakika geçiremeyeceğin yerlerde aylarını geçiren kahramanlara laf söylemek kimsenin haddine değil emin ol. O para için vatan severlik olmasa kimse ailesinden, evinden ayrı kalmaz. Kolay para ise seni de bekleriz para için yap 2 yıllık sözleşmeli 1 hafta dayana biliyor musun bakalım olur mu? Askerlere namaz kılmayı yasaklarken parti oyuncağı değildi de şimdi oyuncağı ama di mi. Güzel kafa dostum.

ABD, İngiltere ve geri kalan dünya devi ülkeler paralı asker kullanırken bizim yapmamız neden sana anormal geldi. Milliyetçilik ve vatan severlik olmasa zaten göze alınıp zahmeti çekilecek şey değil. 5 dakika geçiremeyeceğin yerlerde aylarını geçiren kahramanlara laf söylemek kimsenin haddine değil emin ol. O para için vatan severlik olmasa kimse ailesinden, evinden ayrı kalmaz. Kolay para ise seni de bekleriz para için yap 2 yıllık sözleşmeli 1 hafta dayana biliyor musun bakalım olur mu? Askerlere namaz kılmayı yasaklarken parti oyuncağı değildi de şimdi oyuncağı ama di mi. Güzel kafa dostum.
Benim ağzımdan ne "kolay para" diye bir laf çıktı, ne de dağa çıkıp nöbet tutanlara bir şey dedim. Kavga çıkarmak için laf büküyorsun.

Askerlik Türklerde kutsal bir görevdir, hükümetten bağımsız bir devlet oluşumudur, hatırlatmak isterim. O saydığın ülkelerle kıyaslaman bile bayrağına hakaret. Tarihini bil biraz.

Elinde GPS ile Kocaeli ormanlarında kaybolunca kahraman da olmuyorsun, söyleyeyim. Üniversite sınavında başaramayacağını bilip "Neyse, MSÜ'ye gireyim bari." diyenlerle dolup taşıyor orası. Eski askeri eğitimden eser yok, her şey laylaylom. Doğru düzgün mülakat dahi yapmayan bir kurum MSÜ.

Gidip askerliği memuriyetle eşdeğer tutan, kendi istek ve arzularına illet eden ve bunu da normalleştiren iktidarı desteklemen atalarına küfretmenden farksız.

Öncelikle selam ben, 18 yaşını yeni doldurmuş biriyim.
Yeni liseden 77,09 OBP puanı ile mezun oldum.
Hayatımda olan gelişmeleri size kısaca özetleyeyim:
MSÜ sınavına girdim ve Hava Harp Okulu subaylığını kazandım.
Akabinde YKS'ye girdim. TYT'den 98.5 net, AYT'den 55.25 civarı net yaptım.
Sayısal sıralamam 50 bin civarı gözüküyor. Fakat hangi alanda yürümem gerektiğini bilmiyorum.
3 gün sonra gidersem MSÜ mülakatlarım var gitmeli miyim onu bile bilmiyorum.
Sınava hazırlanırken aklımda ege üniversitesi diş hekimliği bölümü vardı fakat kazanacağımı sanmıyorum.
Diş hekimliği istiyorum herkes geleceğin parlak çalış kazanırsın diyor.
insanlar zeki olduğumu söylüyor insanlar ben de öyle olduğumu düşünüyorum.
Fakat biraz tembel biriyim bu sene bile sınava zar zor kendimi sıkarak çalıştım. Ders çalışmak benlik değil.
Bu sene hayatımın kırılma noktası olduğu kanaatindeyim fakat hangi alanda yürümeliyim cidden bilmiyorum.
Ne yapmalıyım hangi alanda yürümeliyim bana yardımcı olun.
Laylaylom takılayım dersen Diş hekimliği olur, Tatilini rahatça yaparsın. Ama Hava Harp çok ayrı bir olay. Eğer içinde de biraz varsa direkt Hava Harp seç derim.

@Saintes de Maries.
Japonya ve Çin de robot dişçiler var. İnsan hatasını ortadan kaldırıyor, ilerleyen yıllarda çoğu hastanede robotlar ağırlıklı olarak tedavi edecek. Riskli tüm ameliyatları robotlar yapacak. Bu tür makinelerden korkanlar için sadece doktorların çalışacağını düşünüyorum. Ayrıca bu ülkede çalışana hiç değer verilmiyor. Dişçilik okumakta kararlıysan direkt yurt dışında okuma imkanın varsa senin için daha iyi olur.

Hobilerini profesyonel alana dökersen ne olur onu düşün. Şöyle bir şey var sen hobi olarak yapmayı seviyor olabilirsin ama belki gün boyu yapınca onu sevmediğini fark edebilirsin. O yüzden detaylıca kendinin karar vermesi en doğrusu. Yapmaktan sıkılmadığın şeyler neler?
Yapmaktan sıkılmadığım tek şey basketbol oynamak ve düşünmek hayal kurmak aslında.
Şarkı dinlemekte olabilir.

@Saintes de Maries.
Japonya ve Çin de robot dişçiler var. İnsan hatasını ortadan kaldırıyor, ilerleyen yıllarda çoğu hastanede robotlar ağırlıklı olarak tedavi edecek. Riskli tüm ameliyatları robotlar yapacak. Bu tür makinelerden korkanlar için sadece doktorların çalışacağını düşünüyorum. Ayrıca bu ülkede çalışana hiç değer verilmiyor. Dişçilik okumakta kararlıysan direkt yurt dışında okuma imkanın varsa senin için daha iyi olur.
Teşekkür ederim bugün yeni bir şey daha öğrenmiş oldum
Fakat bu uygulamanın Avrupa'ya yayılması biraz uzun sürer gibi geliyor

Yapmaktan sıkılmadığım tek şey basketbol oynamak ve düşünmek hayal kurmak aslında.
Şarkı dinlemekte olabilir.

Teşekkür ederim bugün yeni bir şey daha öğrenmiş oldum.
Fakat bu uygulamanın Avrupa'ya yayılması biraz uzun sürer gibi geliyor.

Basketbolcu olmak için açıkçası yaşın çok geçmiş. Hiçbir şey imkansız değil ama yine de sen bilirsin. Bu işten ekmek yemekte profesyonel olmadıkça çok zor açıkçası. Antrenörlük olabilir onun içinde besyo gitmen lazım sanırım.

Basketbolcu olmak için açıkçası yaşın çok geçmiş. Hiçbir şey imkansız değil ama yine de sen bilirsin. Bu işten ekmek yemekte profesyonel olmadıkça çok zor açıkçası. Antrenörlük olabilir onun içinde besyo gitmen lazım sanırım.
Biraz öyle evet.
Ben aslında diş hekimliği istiyorum en çok içime sinen ve aklımda bu meslek var.
Birazda sosyal bir meslek olsun istiyorum çalışacağım mesleğin.
Sanırım diş hekimliği yazacağım yazabiliyorsam.

Biraz öyle evet.
Ben aslında diş hekimliği istiyorum en çok içime sinen ve aklımda bu meslek var.
Biraz da sosyal bir meslek olsun istiyorum çalışacağım mesleğin.
Sanırım diş hekimliği yazacağım yazabiliyorsam.

Evet içinden geçeni dinle ama şunu eklemeliyim. Bir meslek ne kadar sosyal ise ne kadar insanlar ilke iç içe ise o kadar ses, gürültü ve baş ağrısı demek bilgin olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı