2 aylık yavru kedinin bakımı nasıl yapılır?

epochN

Hectopat
Herkese selam. Nasipse yarın yahut ertesi gün 2 aylık bir yavru kedi sahipleneceğim. Daha önce arkadaşlarımın kedilerine geçici süre bakmışlığım var fakat bu benim yavru ve ömürlük olarak ilk deneyimim olacak. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. Hangi mama iyi hangisini nasıl vermeliyim? Tuvalet eğitimi var diye biliyorum ama yine de nasıl yapacağım bilmiyorum. İç dış parazit 8 haftadan sonra oluyor diye biliyorum. Bilmediklerim ve yanlış bildiklerim konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-05-25 194216.png
    Ekran görüntüsü 2022-05-25 194216.png
    951,9 KB · Görüntüleme: 547
Kedi mamaları gerçekten geniş bir yelpazeye sahip. Ne kadar bütçeye sahip olduğunuzu belirtirseniz yardımcı olabilirim. Sıcağı sıcağına araştırma yapmış durumdayım çünkü.

Tuvalet eğitimi çok küçük istisnaları saymazsak en kolay şeylerden biridir çünkü kediler dışkısını saklama eğilimindedirler ve kumu ararlar. Bu yüzden kumu ona gösterirseniz, patisiyle eşelerseniz anlayacaktır. İlk seferde kumu dışına yaparsa dışkıyı kuma koyup kediye koklatın.

Parazit vs. olayları veterinere danışın. Tanıdıklarınızdan öneri isteyebilirsiniz. Bazı veterinerler işi iyice ticarete dökmüş oluyor ve kiraya bağlar gibi sürekli aşıya çağırıyor. Birkaç temel aşı dışında pek gerekli değil. Bildiğim kadarıyla iç-dış parazit, korona, lösemi ve karma aşıları kritik önem arz ediyor. Bu konuda yeterli bilgim yok.

Kedi mama-su kabı alırken metal ve geniş olmasına özen gösterin. Plastik kaplar mikropların üremesine sebep olabiliyormuş. Dar olması da ilerleyen yaşlarda ''bıyık yorgunluğu'' problemine yol açabiliyor.

Kapalı bir kum kabı tercih edin, kum sıçrayabiliyor.

Tırmalama tahtası alın ve alıştırın. Patilerini ara ara sürebilirsiniz.

Yavruyken diş fırçasına alıştırın deniyordu webde. Bir dakika civarı dişlerine hafifçe sürebilirsiniz. İleride diş eti problemlerine sebep olabiliyormuş. Ben daha denemedim aklınızda bulunsun diye belirtmek istedim.

Kediye ev yemeklerinizden vermeyin. Fırında veya ızgarada yapılan baharatsız tavuk veya balığı verebilirsiniz. Kesinlikle çiğ hayvansal ürün ya da laktozlu süt ürünleri vermeyin.

Elinizle oynamaya alıştırmayın özellikle hafif de olsa parmağınıza ağzını götürse bile izin vermeyin, olumsuz tepki verin. İstemediğiniz bir harekete kesinlikle az da olsa vurma gibi bir karşılık vermeyin. Kedi sinirlenip daha da üsteleyecektir. Ensesinden tutup uzaklaştırıp bir süre ilgi göstermemek önerilir.

Başka sorunuz varsa yanıtlamak isterim. Mama konusunda bütçe belirtirseniz yardımcı olacağım.

Kedi mamaları gerçekten geniş bir yelpazeye sahip. Ne kadar bütçeye sahip olduğunuzu belirtirseniz yardımcı olabilirim. Sıcağı sıcağına araştırma yapmış durumdayım çünkü.

Tuvalet eğitimi çok küçük istisnaları saymazsak en kolay şeylerden biridir çünkü kediler dışkısını saklama eğilimindedirler ve kumu ararlar. Bu yüzden kumu ona gösterirseniz, patisiyle eşelerseniz anlayacaktır. İlk seferde kumu dışına yaparsa dışkıyı kuma koyup kediye koklatın.

Parazit vs. olayları veterinere danışın. Tanıdıklarınızdan öneri isteyebilirsiniz. Bazı veterinerler işi iyice ticarete dökmüş oluyor ve kiraya bağlar gibi sürekli aşıya çağırıyor. Birkaç temel aşı dışında pek gerekli değil. Bildiğim kadarıyla iç-dış parazit, korona, lösemi ve Karma aşıları kritik önem arz ediyor. Bu konuda yeterli bilgim yok.

Kedi mama-su kabı alırken metal ve geniş olmasına özen gösterin. Plastik kaplar mikropların üremesine sebep olabiliyormuş. Dar olması da ilerleyen yaşlarda "bıyık yorgunluğu" problemine yol açabiliyor.

Kapalı bir kum kabı tercih edin, kum sıçrayabiliyor.

Tırmalama tahtası alın ve alıştırın. Patilerini ara ara sürebilirsiniz.

Yavruyken diş fırçasına alıştırın deniyordu webde. Bir dakika civarı dişlerine hafifçe sürebilirsiniz. İleride diş eti problemlerine sebep olabiliyormuş. Ben daha denemedim aklınızda bulunsun diye belirtmek istedim.

Kediye ev yemeklerinizden vermeyin. Fırında veya ızgarada baharatsız tavuk, balık verebilirsiniz. Kesinlikle çiğ hayvansal ürün ya da laktozlu süt ürünleri vermeyin.

Elinizle oynamaya alıştırmayın özellikle hafif de olsa parmağınıza ağzını götürse bile izin vermeyin, olumsuz tepki verin. İstemediğiniz bir harekete kesinlikle az da olsa vurma gibi bir karşılık vermeyin. Kedi sinirlenip daha da üsteleyecektir. Ensesinden tutup uzaklaştırıp bir süre ilgi göstermemek önerilir.

Başka sorunuz varsa yanıtlamak isterim. Mama konusunda bütçe belirtirseniz yardımcı olacağım.

Deneme amaçlı 500gr. Bir mama alayım diyorum. Siz tavsiyilerinizi verirseniz ona göre bakacağım. Cevabınızı okumaya devam ediyorum. :)

Ben bu markaların mamalarını kendi kedime alıyorum. Hepsi kedimin severek yediği mamalardan. Yukarıdan aşağıya doğru kalite artıyor. Bütçenize göre seçebilirsiniz.

Kediler mamanın kokusuna çok önem verir. Yemeyeceği, sonra vereceğiniz mamaların ağzını sıkıca kapatın. Biz mama kabının üzerine küçük bir kapak bırakıyoruz. Acıktığı zaman kapağı patisiyle itip yiyor kerata. Bunu yapmadığımızda koklayıp yemiyor veya miyavlayarak üzerine yeni mama koymamızı istiyor.

Proline 1,5 Kg 66 lira.

Felicia 2 Kg 169 lira.

Pro Plan 1,5 Kg 180 lira.

Denemek isterseniz bu mamaların açıkları petshop tarzı yerlerde satılıyor. Yarım kilo alıp deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Deneme amaçlı 500gr. Bir mama alayım diyorum. Siz tavsiyilerinizi verirseniz ona göre bakacağım. Cevabınızı okumaya devam ediyorum. :)
İlk seferde çok almak riskli olur zaten ancak 500 gr bulabilir misiniz bilmiyorum. Aroma için pet shoplardan alınabilir tabii. Kedilerin genel olarak sevdiği aroma tavuktur ve çok kokmamasından tercih ediliyor. Bazen tavuğa alerjili kediler olabiliyor sadece.
Orta segment mamalara bakarsak en iyisinin Pro Plan Junior Optistart Tavuklu ve Pirinçli olduğunu düşünüyorum. Royal Canin gibi diğer segment rakiplerinin içinde doğrudan et bulunmuyor. Yine de bu mamanın içerisinde dolgu malzemesi olarak mısır ve buğday ürünleri bulunuyor. Bu; kedilere faydası olmayan, şişmanlatıcı bir içerik. Doğal olarak fiyat düşürmek için kullanılıyor ama bütçe yetmiyorsa mecbur alınıyor.
İçerisinde tahıl olmayan en uygun mamalar N&D markasının. Çok güzel bir içeriğe sahip, bir gün kedime yedirmeyi istediğim mama markası. Kilogram fiyatı 110-150 TL arasına denk geliyor.

İlk seferde çok almak riskli olur zaten ancak 500 gr bulabilir misiniz bilmiyorum. Aroma için pet shoplardan alınabilir tabii. Kedilerin genel olarak sevdiği aroma tavuktur ve çok kokmamasından tercih ediliyor. Bazen tavuğa alerjili kediler olabiliyor sadece.
Orta segment mamalara bakarsak en iyisinin Pro Plan Junior Optistart Tavuklu ve Pirinçli olduğunu düşünüyorum. Royal Canin gibi diğer segment rakiplerinin içinde doğrudan et bulunmuyor. Yine de bu mamanın içerisinde dolgu malzemesi olarak mısır ve buğday ürünleri bulunuyor. Bu; kedilere faydası olmayan, şişmanlatıcı bir içerik. Doğal olarak fiyat düşürmek için kullanılıyor ama bütçe yetmiyorsa mecbur alınıyor.
İçerisinde tahıl olmayan en uygun mamalar N&D markasının. Çok güzel bir içeriğe sahip, bir gün kedime yedirmeyi istediğim mama markası. Kilogram fiyatı 110-150 TL arasına denk geliyor.
Aynen Pro Plan soracaktım fakat hangi marketlerde bulabilirim. En kısa sürede temin etmem gerekiyor.

500 gr istiyorsanız petshoptan almanız gerekiyor. Paketli halde en düşüğü 1,5 kg diye biliyorum. Webden en hızlı Amazon Prime ile 24 saatte geliyor.
Amazon prime 31 mayıs olarak gösteriyor.
Mamayı çözdüm sanırım. Alacağım mama ;

Birde kum tavsiyesi alabilir miyim siz değerli dostlarımdan?

Son düzenleme:
Selam, beslenme ölçü ve saatleri ile ilgili bilgiyi rehberimde bulabilirsiniz. Mama için proplan kitten, kum için vancet kalın taneli öneririm. @shush hocam ayrıntılı şekilde ve gayet doğru yazmış. Bütçeniz iyiyse proplan tercih ediniz, ama daha orta segment arıyorsanız Mystic alabilirsiniz. Reflex almayın.

Selam, beslenme ölçü ve saatleri ile ilgili bilgiyi rehberimde bulabilirsiniz. Mama için proplan kitten, kum için vancet kalın taneli öneririm. @shush hocam ayrıntılı şekilde ve gayet doğru yazmış. Bütçeniz iyiyse proplan tercih ediniz, ama daha orta segment arıyorsanız Mystic alabilirsiniz. Reflex almayın.

Reflex önermeme sebebinizi öğrenebilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı