2 aylık yavru kedinin bakımı nasıl yapılır?

Rica ederim, şimdi hep iyisini alacaksın. Sonra yavaş yavaş fikir sahibi olup artık piyasa adamı olacaksın, baksana her kedi bakan işi biliyor :D
Meselem ilk etapta kızımın mağdur olmaması. Tabiki ilerleyen zamanlarda bütçeme göre hareket edeceğim ve eksiklerim var onları tamamlayacağım. Sizin tartışmanız beni aşar o yüzden dışarda durup karşılaştırma yaparım. :)

Meselem ilk etapta kızımın mağdur olmaması. Tabiki ilerleyen zamanlarda bütçeme göre hareket edeceğim ve eksiklerim var onları tamamlayacağım. Sizin tartışmanız beni aşar o yüzden dışarda durup karşılaştırma yaparım. :)
yok canım tartışma değil, herkes fikrini söyleyebilir :D

Bahçede bakılan kedilerimize inan sadece mama dışında hiçbir harcamamız olmuyor. Valla mama almayı da bırakmamız an meselesi. Çok güzel kediler var bahçemizde. Rose gold tekir var mesela. Anası ve kör kızı peşimizden ayrılmıyor. Anasının anası ise aşağı tarafta yaşıyor bu arada :D nadir gelir o :D
Kör olan eve girebiliyor. Geçen sene de doğum yaptı, başka kedi yavrusunu çaldı. Şimdi doğurmuş 4 tane eve getiriyor, gözleri görmüyor ama kapıyı çalıyor. Yavrularını eve almak istiyor. Geçen sene eve aldığımız halde çaldılar, her risk ortamı. İnsan üzülüyor. Evdeki kedimiz lüks içinde yaşıyor. Yazlıktakiler fakir hayatı.

yok canım tartışma değil, herkes fikrini söyleyebilir :D

Bahçede bakılan kedilerimize inan sadece mama dışında hiçbir harcamamız olmuyor. Valla mama almayı da bırakmamız an meselesi. Çok güzel kediler var bahçemizde. Rose gold tekir var mesela. Anası ve kör kızı peşimizden ayrılmıyor. Anasının anası ise aşağı tarafta yaşıyor bu arada :D nadir gelir o :D
Kör olan eve girebiliyor. Geçen sene de doğum yaptı, başka kedi yavrusunu çaldı. Şimdi doğurmuş 4 tane eve getiriyor, gözleri görmüyor ama kapıyı çalıyor. Yavrularını eve almak istiyor. Geçen sene eve aldığımız halde çaldılar, her risk ortamı. İnsan üzülüyor. Evdeki kedimiz lüks içinde yaşıyor. Yazlıktakiler fakir hayatı.
Gerçekten gönül ister ki sadece kedi olarak değil bütün canlılar rahat şekilde yaşasın ama imkansız. Ne kadar seven varsa bir o kadar da sevmeyen var.

Gerçekten gönül ister ki sadece kedi olarak değil bütün canlılar rahat şekilde yaşasın ama imkansız. Ne kadar seven varsa bir o kadar da sevmeyen var.
Türkiyede binlerce aç ve başı boş köpek var. Sorumsuzca etrafa atılıyor. Kimse birşey yapmıyor. İstanbul belediyeleri ve bakanlık zerre ilgilenmiyor. Yapacak birşey yok.

Peki buna nedersinizi hocam düşünceniz nedir?

Hills kullanıyorum kedim de severek yiyor. Tavuklu da balıklıyı da yiyor (Tavuğu daha çok seviyorlar) yetişkin almaya başladım ben bir de hata yaparak kuzu alıp 10 kglik aldım. Pek severek yemese de yiyor. İlk günler hiç yemeyecek gibiydi karıştırarak vermeme rağmen.

Hocam şu anki bütçeler herkesi aşıyor o yüzden Mystic önerdim. Gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. İçerisinde gerçek et var.

Hill's de iyidir ama uzun vadede bu da cebinize ağır gelecek. Hill's alacak paranız varsa Proplan da alabilirsiniz. İkisi aynı bantta.

Lütfen hills ile Proplanı aynı bantta tutmayın ikisi farklı kulvarlarda :)

Hills kullanıyorum kedim de severek yiyor. Tavuklu da balıklıyı da yiyor (Tavuğu daha çok seviyorlar) yetişkin almaya başladım ben bir de hata yaparak kuzu alıp 10 kglik aldım. Pek severek yemese de yiyor. İlk günler hiç yemeyecek gibiydi karıştırarak vermeme rağmen.

Lütfen hills ile Proplanı aynı bantta tutmayın ikisi farklı kulvarlarda :)
Hocam illa yazdıracaksınız bana, Hill’s tarafında işler çok iç açıcı değil. Her türlü tahıl var (Glutenleri ile beraber), küspe var. Tavuk içeriğinin adam akıllı yüzdeleri, türü falan da yok. İçerisindeki protein tavuk ve hindi unundan yapılmış gerçek et bile değil. ProPlan Hills'in halinden daha iyiydi. Sizin de hatanız diğer kedi sahipleri gibi sadece mama yorumlarını okumak, baktınız 10 kişi beğenmiş siz de on birinci oluyorsunuz bu mama kaliteli diyorsunuz. Aldığınız mamanın bir içeriğini okuyun, uzun vadede proplan da önerilmez Hills de. Çünkü içerisindeki tahıl ve tahıl ürünleri uzun vadede kediye zarardır, yağ yapar. Peki ben niye üst mesajlarımda proplan önerdim çünkü bu kedi daha yavru şimdi yağlansa bile yakacak.

Yani araştırmadan etmeden bana internet bilgileriyle geliyorsunuz, ben tartışmadan kaçmaya çalıştıkça en iyisini siz biliyor gibi kulvar falan yazmayın bana. Öteki de gelmiş RC en iyi mama diyor. Ben 28 yaşındayım 20 yıldır kedi bakıyorum. Benim tecrübem olmasa ben o mamaların uzun vadede ne halt olduğunu bilmesem gelip burada böyle konuşmam. Hills ile Proplan orta segment aynı bantta iki mamadır, çok iyi değillerdir ama piyasada bu kadar kötü mama olduğu için onlardan sıyrılıp iyi mama unvanını almıştır. Nokta.

Herkese selam. Nasipse yarın yahut ertesi gün 2 aylık bir yavru kedi sahipleneceğim. Daha önce arkadaşlarımın kedilerine geçici süre bakmışlığım var fakat bu benim yavru ve ömürlük olarak ilk deneyimim olacak. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. Hangi mama iyi hangisini nasıl vermeliyim? Tuvalet eğitimi var diye biliyorum ama yine de nasıl yapacağım bilmiyorum. İç dış parazit 8 haftadan sonra oluyor diye biliyorum. Bilmediklerim ve yanlış bildiklerim konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Belki bir tık geç yazıyorum ama çok güzel bir yolculuk sizi bekliyor :)
Mama olarak kedimin 2 aylık halinden şuan 4 yaşındaki hâline kadar proplan kullandım (3 aydan 3 aya aromalarını değiştirerek sıkılır sonra :D)ve kalitesinden memnunum kedim çok sağlıklı bir Scottish Fold.
Kediler şansımıza doğuştan tuvalet işini biliyorlar eve ilk getirdiğinizde tuvalet kumunun üzerine koyun kediyi direkt ve bir süre izin verin bizimki direkt tuvaletini yapmıştı kuma koyduğumuzda sonra da hiç etrafa yapmadı.
Biz kum kabı olarak basit bir leğen kullandık hep ama bütçe varsa kabin gibi olanlardan alın etrafa kum atmasın kazarken.
Biz salonda başlattık hayatına 1 ay orda takıldı eve alışınca kumunu önce mutfağa ordan da balkona aldık şuan sıfır koku sıfır kir balkona gidiyor tuvaletini yapıp yemeğini yiyip geliyor.
Kumunu yemeğini ve suyunu her birini birbirinden biraz uzağa koyun kimse suyuna yemek veya kum düşmesini istemez.
Resimde gördüğün üzere koltukları mal eder ona rahat tırmalaması için ya eski bir koltuk ya da ikea da satılan sandalye bacağına takılan tırmalama hasırı tarzı şeyler var o da olur başka yer tırmalarsa alın oraya götürün alışmasın.

Dosya Ekleri

• 20210417_133149.jpg
    20210417_133149.jpg
    333 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Kendi kullandığım mamayı atayım. Kokusunu duysan sen bile yersin garip bir şey.
Bir de yukarıda mama kavgası yapıyorlar. Merak etmeyin o iki markada kötü.

Bütçe meselesi dostum.
Düşük bütçede proplandan memnunum ben tabii ki bir orijen kullanmak isteriz ama öğrenci için karşılaması zor bir meblağ.

Kendi kullandığım mamayı atayım. Kokusunu duysan sen bile yersin garip bir şey.
Bir de yukarıda mama kavgası yapıyorlar. Merak etmeyin o iki markada kötü.
Ben de kötü olduğunu söylüyorum ama arkadaşlar inatla kendi bildiklerini okumaya devam ediyorlar hocam. Bütçe olsa herkes Orijen almak ister ama ne yazık ki çok pahalı olduğu için alternatif üretmek zorundayız.

Geri
Yukarı