2. disk nasıl sıfırlanmalıdır?

Efeg06

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. M.2 SSD var eski bilgisayarımdaki 500 GB'lik HDD'yi taktım sıfırlamak istiyorum. Biçimlendir dedim ve varsayılana döndü. Yeterli midir? Hızlı biçimlendirme açıp biçimlendirdim bir de onu kapatıp biçimlendirdim. Yeterli ve uygun mudur?

Merhaba. M.2 SSD var eski bilgisayarımdaki 500 GB'lik HDD'yi taktım sıfırlamak istiyorum. Biçimlendir dedim ve varsayılana döndü. Yeterli midir? Hızlı biçimlendirme açıp biçimlendirdim bir de onu kapatıp biçimlendirdim. Yeterli ve uygun mudur?
Özet: Yeterlidir.

Hocam hızlı biçimlendirme ve normal biçimlendirme arasındaki farkı anlayabilmeniz için size harddisklerin çalışma prensibini anlatacağım.

Siz bilgisayarınızda bir veriyi sildiğinizde o veri tamamen silinmez. Çünkü bunun yapılabilmesi için verinin kapladığı tüm boşlukların "0" vb. sayılarla doldurulması gerekir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu işlemde uzun sürer.

Bu yüzden siz bir veriyi sildiğinizde tam olarak silinmez, yeniden-yazılabilir olarak işaretlenir. Yani başka bir veri yazılacağında silinenin üzerine yazılır bu sayede önceki örnekten çok daha hızlı bir performans alırsınız.

Sorunuza gelecek olursak. Hızlı biçimlendir, 2. dediğim şeyi yapar. Yani yeniden-kullanılabilir olarak işaretler. Bu yöntem eğer diski satmayı düşünmüyorsanız gayet iş görür ancak siz onu kapatıp da biçimlendirerek garantiye almışsınız daha iyi.

Eğer diski satmayı düşünürseniz satın alan kişinin verilerinize erişmemesi için biçimlendirirken 'hızlı biçimlendir'i kapatın. Onun dışında kendiniz kullanacaksanız hızlı biçimlendir özelliğini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

özet: yeterlidir.

Hocam hızlı biçimlendirme ve normal biçimlendirme arasındaki farkı anlayabilmeniz için size hard disklerin çalışma prensibini anlatacağım.

Siz bilgisayarınızda bir veriyi sildiğinizde o veri tamamen silinmez. Çünkü bunun yapılabilmesi için verinin kapladığı tüm boşlukların "0" vb. sayılarla doldurulması gerekir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu işlemde uzun sürer.

Bu yüzden siz bir veriyi sildiğinizde tam olarak silinmez, yeniden-yazılabilir olarak işaretlenir. Yani başka bir veri yazılacağında silinenin üzerine yazılır bu sayede önceki örnekten çok daha hızlı bir performans alırsınız.

Sorunuza gelecek olursak. Hızlı biçimlendir, 2. dediğim şeyi yapar. Yani yeniden-kullanılabilir olarak işaretler. Bu yöntem eğer diski satmayı düşünmüyorsanız gayet iş görür ancak siz onu kapatıp da biçimlendirerek garantiye almışsınız daha iyi.

Eğer diski satmayı düşünürseniz satın alan kişinin verilerinize erişmemesi için biçimlendirirken 'hızlı biçimlendir'i kapatın. onun dışında kendiniz kullanacaksanız hızlı biçimlendir özelliğini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Satmayavağım fakat kendim kullanacağım o bilgisayarda çok fazla crackli uygulama vardı.

Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı