2 doktor maaşıyla ev alamayan insanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Duzgun semtlerden kastiniz Ankara Umitkoy ,Istanbul Gokturk, Bostanci vs yerler mi? isteklerinin ne olduguna bagli bir durum bence bu ,maasi bolup duzgun bir semtte 2+1 bir temiz bir daireyle rahatlikla baslayabilir iki doktor ve 6 yil maaslarinin yarisini bir amac icin kenara koysalar zaten simdiye kalmaz bir kismini kredi cekip bir ev almis olurlardi ama dedigim gibi ev den kastin ne oldugu onemli.. Herkes bir anda muthis yerlerde hayata baslayacak evi yati kati olacak diye bir sartta yok,sirayla ve sabirla olabiliyor hepsi..Bu sadece doktor maasi icin degil her turlu gelir sinifi icin gecerli birsey.
Kendi yaşadığım 2+1 80m2 dairenin satılık fiyatları 350K'dan başlıyor, yaşadığım evde fiber altyapı bulunmuyor, elektrik açısından topraklama yok, duvarlar A4, yemek getirmeyen bir sürü şube var, yaşadığım yerde serseri bol ayrıca.

Amerika da bulunan youtuber'lerin videolarını denk gelip izlediğimde uber gibi şeyler yapan kişiler 8 saatlik çalışmayla 100 dolar civari para kazanıyolar. 30 günde bu 3000 dolar para eder. Bu kişiler hayatlarini geçinirken 5-10 dolarlık birşey gördüklerinde çok pahalı almam diyip o paralari biriktiriyolar sürekli. Bu kişilerin aldiği para birimi 3000 para birimi şuan Türkiye'de de ayni şekilde 2800 para birimi aliniyor.
Örnek vereyim size; 5-10 dolarlık birşeye çok pahalı gözüyle bakıp almayan Amerikada yaşayan elemanlar paralarini öyle öyle biriktirip çok rahat yaşıyorlar eğer onlarda canının istediği gibi herşeyi almiş olsalardi Amerikanında ekonomisi şuan bu seviyede olmazdi.

Neyse konumuz bu değil sonuç olarak amerikada ki eleman 5-10 dolari bile sakınırken Türkiyede 20-30 liraya hiç gözüyle bakıp direk harciyor.

*** Damlaya damlaya göl olur. Elin amerikalısı bunu çözmüş bizimkiler çözememiş. Elin gevurunu örnek gösterenler şu ülke için bir çivi çakıp ülkenin ekonomisini artiracak birşey yaptilar mi acaba? Gevurlar ülkelerini geliştirmek için birşeyler üretiyolar, bizim osman ise yan gel yat banane ülke bana baksin ayağında... Oldu paşam başka bir emrin var mı?

Tek kişilik doktor maaşıyla bile 4 kişilik aile çok refah içinde yaşar.

Hmmm komikmiş bayağı güldüm buna. Babam ortopedi doktoru ve 3.000-4.000 arası maaş alıyor ve 4 kişiyiz aile olarak annem çalışıyordu işten çıktı ve çoğu şeyi arar olduk Allah'tan birikimimiz vardı aç kalmadık. Babamdan 3 yıl önce telefon istedim hala alamadık mesela bunları konuşalım mı azcık ha? Her sorduğumda içten içe alamadığı için üzüldüğünü görüyorum normalce soramıyorum bile ama siz hala doktor maaşını 50.000 TL zannetmeye devam edin.

Duzgun semtlerden kastiniz Ankara Umitkoy ,Istanbul Gokturk, Bostanci vs yerler mi? isteklerinin ne olduguna bagli bir durum bence bu ,maasi bolup duzgun bir semtte 2+1 bir temiz bir daireyle rahatlikla baslayabilir iki doktor ve 6 yil maaslarinin yarisini bir amac icin kenara koysalar zaten simdiye kalmaz bir kismini kredi cekip bir ev almis olurlardi ama dedigim gibi ev den kastin ne oldugu onemli.. Herkes bir anda muthis yerlerde hayata baslayacak evi yati kati olacak diye bir sartta yok,sirayla ve sabirla olabiliyor hepsi..Bu sadece doktor maasi icin degil her turlu gelir sinifi icin gecerli birsey.
İstanbul’u bilmiyorum, ama Ankara’da Bahçelievler, Ümitköy, Çayyolu gibi yerlerden bahsediyorum örneğin. Bahçeli’de 2+1 yeni daireler 700.000’den başlıyor, 50-60 yıllık apartman daireleri 350.000’den başlıyor. Ümitköyü falan bilmiyorum ama bir müstakil ev alayım deseniz birkaç milyondur zaten tahminimce. 6 yıl 6500 ödemeli kredi alsanız faizli ödemesi 470.000 TL ediyor, o kredi kaç TL olur ki zaten? 350-400 mü? Kredi işlerini pek bilmiyorum. Anca eski, öğrenci evinden hallice daireler alınabilir yani sadece krediyle.

O kadar uzun süre okuyup, ağır koşullarda çalışıp, idare etmelik derme çatma bir evde oturmak istemeyebiliyor insanlar. Dediğiniz gibi kredi vs ile bir şekilde alınırdı orta karar bir ev ama düzgün bir ev almak için şu an sadece kredi yeterli değil. Anne babadan kalma bir ev, dükkan vs olsa satılıp üstüne kredi çekilip alınabilir anca öyle evler. Tweet sahipleri büyük ihtimalle öyle bir imkana sahip değildi, ve kira ödeyip iyi bir evde yaşamayı tercih ettiler, bütün maaşlarını krediye verip idare etmelik bir ev sahibi olmayı tercih etmediler.

Sabır konusunda yanlış düşünüyorsunuz bence. Aslında şu an Türkiye için haklısınız. Sabredip yavaş yavaş biriktirerek anca iyi evler alınıyor ama durum böyle olmamalı. Yıllarca okumuş, üniversite mezunu olmuş insanlar, istedikleri makul kalitede, yeni ve güzel evleri arabaları, borç içinde yaşamadan alabilmeliler, sabretmek zorunda olmamalılar. Çocuğu olmayan iki doktor yabancı ülkelerde bizde olduğundan çok çok daha rahat bir şekilde iyi evler ve arabalar alabiliyor sonuçta.

Eki Görüntüle 898452

Aslında dedikleri doğru, Beylikdüzü'nde doğru düzgün bir ev 700.000 TL'den başlıyor. Bunlar bile ev alamıyorsa sanırsam biz sadece araba alabilmek için 40 yaşına kadar para biriktireceğiz ve yıllarca çektiğimiz kredinin borcunu ödeyeceğiz.
Bunu yazan arkadaşın kaynağı ne? Gerçekten çalışıp işini en iyi yapanlar haklarını alır.

Hocam gerçekten ciddi sıkıntı var bu aralar döner sermayelerde yatmadı çoğu şeyi vermiyorlar. Ve o gördüğünüz maaşlar vergisiz hali vergi çıkınca bu miktarlara düşüyor.
Hocam döner sermaye 0 olunca bile memuriyette ilerlemiş uzman doktor maaşı 7-8 arası olmalı şu an. Babanız nerede çalışıyor neden bu kadar alıyor? Doğru bildiğinize emin misiniz?

Doktor maaşı 3 şeyden oluşuyor: Maaş + Sabit ek ödeme + Performans Ek ödemesi. Döner dediğimiz şey Performans ek ödemesi oluyor. Birçok hastanede verilmiyor. Maaş 3-4, sabit yine 3-4 diye biliyorum kabaca. Ama sabit ek ödeme mutlaka yatıyor olmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı