Aile terbiyesi alamayan insanlar

Pop Smoke

Kilopat
Makaleler
3
Yer
092MLBOA
Bu aralar çok daha fazla arttı bu durum.
Artık arkadaşım dediğimiz kişiler bile 10 TL'lik eşya için terbiyesizlik yapmaya başladı.
Ben eğer bir arkadaşımdan 5 TL bile alsam gece rahat uyuyamıyorum, hemen nasıl geri verebilirim, acaba yemek yemesem sonradan para harcamam gereken bir durum olur mu? Diye düşünüyorum.
İnsanlar bunu nasıl yapabiliyor?

Bir yerden bir miktar alacağım var. Normalde ayın 5'inde verecekti, vermedi. Tamam, olabilir deyip 1 hafta daha mühlet verdim. Bugün yaklaşık olarak bu süre de doldu, para yine ortada yok. Arayan yok. :)

Buna da tamam dedim, olabilir dedim. Haftaya perşembeye son süre dedim ve parayı almadan çıkmam dedim. Dediğimi de yaparım bu arada, o gün alırım paramı. Ancak hoş olmaz. Madem alıp karşı tarafa umut veriyorsun, o zaman borcunu gününde öde. Ödeyemiyorsan bile karşı tarafa saygısızlık yapıp geçiştirmeye çalıştırma.

Pandemi yüzünden benim maaşım da düşürüldü. Paraya ihtiyacım var ve oradan gelen para işimi görecek ancak işte çoğu zaman iyi niyetinizi suistimal etmeye meyilli oluyor insanlar. :) Tatlı dilden değil sert ve gaddar olmaktan anlıyorlar.

Ben borcum olunca onu ödemeden rahata eremiyorum. Biz mi enayimiz yoksa başkaları mı çakal, anlamıyorum.

Bir yerden bir miktar alacağım var. Normalde ayın 5'inde verecekti, vermedi. Tamam, olabilir deyip 1 hafta daha müddet verdim. Bugün yaklaşık olarak bu süre de doldu, para yine ortada yok. Telefonlar çalmıyor. :)

Buna da tamam dedim, olabilir dedim. Haftaya perşembeye son süre dedim ve parayı almadan çıkmam dedim. Dediğimi de yaparım bu arada, o gün alırım paramı. Ancak hoş olmaz. Madem alıp karşı tarafa umut veriyorsun, o zaman borcunu gününde öde. Ödeyemiyorsan bile karşı tarafa saygısızlık yapıp geçiştirmeye çalıştırma.

Pandemi yüzünden benim maaşım da düşürüldü. Paraya ihtiyacım var ve oradan gelen para işimi görecek ancak işte çoğu zaman iyi niyetinizi suistimal etmeye meyilli oluyor insanlar. :) Tatlı dilden değil sert ve gaddar olmaktan anlıyorlar.
Aynen öyle,
Sana gelip şuan "zor durumdayım senin için sıkıntı olmayacaksa bir sonraki ay verebilir miyim?" dese kim olsa anlayışla karşılar hatta yardımcı bile olur.
Fakat insanlar artık çok abartmaya başladı.

Ben eğer bir arkadaşımdan 5 TL bile alsam gece rahat uyuyamıyorum.
Hayatım boyunca tüm zorluklar karşısında yalnız kalıp çözümü kendim bulduğum için mi bilmiyorum asla birinden yardım isteyemiyorum. En yakın arkadaşlarımdan, bazıları çeyrek asırdır hayatımda olduğu halde kesinlikle borç isteyemiyorum. Daha yeni birbirini tanımış insanlar bunları nasıl yapabiliyor, hadi yaptılar nasıl karşıdakini dolandırıp bir şey olmamış gibi davranabiliyorlar anlamıyorum. Aile içinde bile oluyor.

Bir yerden bir miktar alacağım var. Normalde ayın 5'inde verecekti, vermedi. Tamam, olabilir deyip 1 hafta daha mühlet verdim. Bugün yaklaşık olarak bu süre de doldu, para yine ortada yok. Arayan yok.
2 ay önce araba alırken 10,000 TL borç verdiğim yaklaşık 20 yıldır tanıdığım eleman da benimle olan arkadaşlığının borcu kadar etmeyeceğine karar vermiş galiba. Ben de ulaşamıyorum... Bir yerde denk gelirsek karşılıklı soğuk sularımızı yudumlarız. :D

2 ay önce araba alırken 10,000 TL borç verdiğim yaklaşık 20 yıldır tanıdığım eleman da benimle olan arkadaşlığının borcu kadar etmeyeceğine karar vermiş galiba. Ben de ulaşamıyorum...
10.000 TL Türkiye şartlarında az para değil. Yine de 20 yıllık arkadaşa böyle yapılmaz, veremiyorsan bile ulaşılırsın ve bilgi verirsin. En çok sinir olduğum nokta da ulaşılamamaları. Goygoy için arasan susmuyorlar ama. :D
Bir yerde denk gelirsek karşılıklı soğuk sularımızı yudumlarız. :D
Oradan bana bir ılık su. :D

Bende yaşımın küçük olmasına çok yaşadım. Tabi maksimum 2-3 TL. O yüzden şu an takmıyorum. Ama beni gıcık eden şey vermeyeceklerini bildiğim halde beni bıktırana kadar istemeleri. Nefret ediyorum ama zorunluluk duyuyorum sanki içimden. En sonunda veriyorum ve "PUF" oluyorlar. Yoklar. Tabi dediğim gibi 1-2 TL olduğu için çok takmadım boşver.

Ama sorun şu ki bu olay sadece Parada değil. Bir şeyi sürekli zorla isteyip babalarının malı gibi kullanıyorlar. Birisi 20 dakika peşimde koşturdu bisikletini versene diyerek. Ya istemiyorum vermeyeceğim geçmişte başıma 20 defa olay çıktı bu yüzden. En sonunda galiba ben indiğimde alıp sürmüştü. Bu konuda da çok sinirliyim. Benden habersiz almak nedir ya? Bisikletten iniyorum hemen alıyorlar. Şimdi bana "Cimri" diyebilirsiniz ama cidden artık gına geldi. Ben kaç kere masraf yaptım bu bisiklet olayında. Yemeğimi isteyen bile oluyordu okulda. Sonra da adım "Cimri" diye çıkıyor. Ben ne yapayım? Sürekli bunların sefası yüzünden zarar mı edeyim? Şimdi de Bisiklet Pompamı kullanıyorlar. Tabi sürekli kapımı çalıyorlar alabilir miyim? diye. Kendi paraları yok mu? Gitsinler alsınlar 15 Liraydı İnternette.

Bende yaşımın küçük olmasına çok yaşadım. Tabi maksimum 2-3 TL. O yüzden şu an takmıyorum. Ama beni gıcık eden şey vermeyeceklerini bildiğim halde beni bıktırana kadar istemeleri. Nefret ediyorum ama zorunluluk duyuyorum sanki içimden. En sonunda veriyorum ve "PUF" oluyorlar. Yoklar. Tabi dediğim gibi 1-2 TL olduğu için çok takmadım boşver.

Ama sorun şu ki bu olay sadece Parada değil. Bir şeyi sürekli zorla isteyip babalarının malı gibi kullanıyorlar. Birisi 20 dakika peşimde koşturdu bisikletini versene diyerek. Ya istemiyorum vermeyeceğim geçmişte başıma 20 defa olay çıktı bu yüzden. En sonunda galiba ben indiğimde alıp sürmüştü. Bu konuda da çok sinirliyim. Benden habersiz almak nedir ya? Bisikletten iniyorum hemen alıyorlar. Şimdi bana "Cimri" diyebilirsiniz ama cidden artık gına geldi. Ben kaç kere masraf yaptım bu bisiklet olayında. Yemeğimi isteyen bile oluyordu okulda. Sonra da adım "Cimri" diye çıkıyor. Ben ne yapayım? Sürekli bunların sefası yüzünden zarar mı edeyim? Şimdi de Bisiklet Pompamı kullanıyorlar. Tabi sürekli kapımı çalıyorlar alabilir miyim? diye. Kendi paraları yok mu? Gitsinler alsınlar 15 Liraydı İnternette.
Cimrilik değil bu gayet haklısınız.
Kapına gelip istediklerinde bizim bahane bulmamamız gerekiyor, hayır diyebilmeliyiz fakat artık bunu bile demeye korkar hale geldik bunlar yüzünden.
İnsanlar hep kendini düşünüyor, ben bunun eşyasını alırsam acaba zor durumda kalır mı? diye düşünen yok.

Cimrilik değil bu gayet haklısınız.
Ne kadar haklı olsam bile onlar karşısında bir şey yapamıyorum.

Kapına gelip istediklerinde bizim bahane bulmamamız gerekiyor, hayır diyebilmeliyiz fakat artık bunu bile demeye korkar hale geldik bunlar yüzünden.

Kesinlikle evet. Hayır diyemiyorum bunlar yüzünden. Hayır desem bile devam ediyorlar çünkü beni tanıyorlar sonunda evet diyeceğimi biliyorlar. Bunu aşmam gerek.

İnsanlar hep kendini düşünüyor, ben bunun eşyasını alırsam acaba zor durumda kalır mı? diye düşünen yok.

Evet hiç öyle düşünceleri yok. Birisine bir eşya veriyorum işim düştüğünde "Vereceğim tamam.", "Şu an yanımda değil." Falan diyorlar. Mesela Bisiklet Pompasına bir şey olur diye onlarla gidiyorum çünkü alırlar vermezler falan. Sürekli kullanıyorum ben o Pompayı. Acil işim düştüğünde kendi eşyam için yalvarmak zorunda mıyım?

Ama evet bu Hayır diyememe olayını çözmem gerek.

Bazı insanlar küçük akıllarıyla diğerlerini kandırmaya çalışıyor. Bu durumla çok karşılaştım. En iyisi sert tepki vermek. Bir daha size bulaşmıyorlar. Ailelerinden mi böyle görmüşler bilmiyorum ama bazen kendimi çok saf hissediyorum.

Geri
Yukarı