2. El işlemci alınır mı?

UnknowUser

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İnternette birkaç tane Q9650 buldum. İkinci el alacağım için tedirgin oldum acaba bir arıza olma olasılığı var mıdır ? Her ilan temiz, O.C yapılmadı yazmış babamın oğlu değil sonuçta güvenemedim. Birde işlemci arızalı olursa neler olur? Bilgisayar açılır mı? Yavaş mı açılır?

Satıcıya indirim yap alalım falan dedim.
-Pazarlık yapamam kardeş kusura bakma en fazla 10 liranı daha almam çünkü aldığımda 1.000 lira civarındaydı daha ilk defa söktüm işlemciyi çok temiz.
dedi. garantiden ziyade bu cümleyi kurdu.
Eğer işlemcide arıza varsa tek çıkaracağı sorun açılmama mıdır? arızalı işlemci açılıp çok yavaş işlem yapma gibi sorunlar ortaya çıkarır mı?

Güvenli ticaret yollarıyla alın. Aldıktan sonra işlemciyi stress testine sokun. Örneğin prime 95 ile. Bilgisayar kitleniyorsa sorun vardır. Stress testindeyken sıcaklıkları kontrol edin. Eğer çok yüksekse ( üreticinin belirtmiş olduğu en yüksek sıcaklığı geçiyor ise) sorun olabilir. Kitleniyorsa ve sıcaklık fazla ise alışverişi onaylamayıp geri gönderin.

Mutlaka güvenilir e-ticaret sitelerinden alım satım yapın çünkü bu tarz sitelerde müşteri ve satıcı için garanti işlemleri, ürün güvenli, dolandırıcılık engelleyici sistemler bulunur. Eğer satıcı başka biyerde satış yapıyorsa gittigidiyor.com gibi güvenilir sitelerin birine koymasını rica edebilirsiniz.

Merhabalar, Q9650 model işlemciyi aliexpress.com üzerinden satın aldım işlemci elime ulaştı, ürünü onaylamadan önce bir kaç sorum olacak.

1-Prime95 programı ile test yaparken en fazla 85 dereceye geldi, kasma donma olmadı, fakat İntel'in sitesinde max. sıcaklık 71.4 derece yazıyor sorun olur mu? bu arada eski işlemcinin fanını kullanıyorum belkide ondan oluyordur.

2-İşlemciyi taktığımda bios ve windows üzerindeki 3.parti yazılımlar işlemci modelini Q9650 olarak görmesine rağmen bilgisayar özelliklerinde işlemci modeli E4500 olarak görünüyordu bir süre sonra bilgisayar mavi ekran verdi bir kaç kez resetlememe rağmen açılmayınca işlemcinin arızalı olup olmadığını kontrol etmek için flash belleğimin içindeki android işletim sistemini çalıştırmayı denedim, Android çalışınca tekrar Windows'u açmayı denedim bu sefer açıldı ve de bilgisayar özelliklerinde işlemci modeli Q9650 olarak görünüyordu. Bu olayın ardından 1 gün geçti saatlerce GTA IV oynadım mavi ekran bir daha gelmedi. İlk seferki mavi ekranın sebebi windowsun işlemciyi yanlış tanıması mıydı? yoksa başka bir sebep miydi?

cevaplarınızı bekliyorum ona göre onaylayacağım.

Benim gibi Q9650 satın almak isteyip Türkiye de bulamayan arkadaşlar alttaki linkten satın alabilirsiniz. Hong Kong Air Mail kargo şirketini seçerseniz 5 günde elinizde oluyor. Ben her şey dahil 78$'a satın aldım.
Wholesale Product Snapshot Product name is Intel Core 2 Quad Q9650 CPU Processor (3.0Ghz/ 12M /1333GHz) Socket 775 Desktop CPU free shipping
Birde şunu belirteyim ben işlemcinin yanında +4GB daha RAM taktığım halde oyunlarda beklediğim değişikliği göremedim, GTA IV ü en düşükte kasarak oynuyordum şimdi orta ile yüksek arasında hafif kasıntıyla oynuyorum, işlemcini yanına biraz daha iyi bir ekran kartı şart ama açılış kapanış işlem, render süreleri gözle görülür bir şekilde kısaldı.

@Egehan Orçun online gördüm ondan etiketledim. :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı