2. el MacBook alınır mı?

Dogukanucarrr

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. İş hayatıma başlangıç maksatlı laptop almayı planlıyorum. Bütçem ise 15 bin Türk lirasına kadar. Hâl böyle olunca ikinci el MacBook veya sıfır bir Windows ürün alma konusunda arada kaldım. Kullanıcılardan dinlediğim ve araştırmalarıma göre MacBook'ların kullanım süresi olarak uzun süre kullanıldığını görüyorum.

Kullanacağım alan yazılım, kod vs. işleri ile bağlantılı değil. Temelde çok basit Word, Excel gibi uygulamalar kullanacak olsam da elimdeki parayı olabildiğince iyi değerlendirmek istiyorum. Uzun süre yavaşlamadan işlerimi rahatlıkla halledebileceğim, görüşmeler yapabileceğim, uygulama ve güvenlik desteği sürecek bir cihaz aramaktayım.

Bahsettiğim bütçe ile hangi cihazı almalıyım ve alırken önerileriniz, dikkat etmem gereken şeyler ve deneyimlerinizi benimle paylaşabilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsi geçen işlemleri Windows bir cihazla da rahatça yapabilirsiniz. Şarj süresi konusunda bir fark olur lakin çoğu Windows cihaz da bahsettiğiniz temel işlerde tek şarj ile günü rahatlıkla çıkarabiliyor.
Şarj sizin için çok önemliyse Mac de tercih edilebilir. Normalde Mac'in önde olduğu başka konular da var lakin sizin bahsettiğiniz işlemlerde şarj dışında bir artısı kalmıyor diye düşünüyorum.
Bir de ikinci el piyasasında değerini daha fazla koruyan bir ürün olduğunu ele alabiliriz.

Ben olsam sıfır bir Windows cihazdan yana tercih yapardım zira sıfır sıfırdır ayrıca aldığım ürünleri boşa çıksa bile satma taraftarı olmuyorum. Siz de yukarıda saydığım seçenekleri kendinize göre değerlendirip bir sonuca varabilirsiniz.

İkinci el M1 Macbook. Nokta atış diyebilirim.

Olay sadece kod ve word ise falansa 10k'lık 2017-19 Macbook yada sıfır AMD Ryzen Apu laptoplar da işinizi görür rahatca.

Bahsi geçen işlemleri Windows bir cihazla da rahatça yapabilirsiniz. Şarj süresi konusunda bir fark olur lakin çoğu Windows cihaz da bahsettiğiniz temel işlerde tek şarj ile günü rahatlıkla çıkarabiliyor.
Şarj sizin için çok önemliyse Mac de tercih edilebilir. Normalde Mac'in önde olduğu başka konular da var lakin sizin bahsettiğiniz işlemlerde şarj dışında bir artısı kalmıyor diye düşünüyorum.
Bir de ikinci el piyasasında değerini daha fazla koruyan bir ürün olduğunu ele alabiliriz.

Ben olsam sıfır bir Windows cihazdan yana tercih yapardım zira sıfır sıfırdır ayrıca aldığım ürünleri boşa çıksa bile satma taraftarı olmuyorum. Siz de yukarıda saydığım seçenekleri kendinize göre değerlendirip bir sonuca varabilirsiniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bu konuda ben de hemfikirim. Temelde elde etmeye çalıştığım şey 3 sene sonra ilk aldığımdan bu yana yavaşlamış bir Windows sahibi olmak değil. MacBook uzun kullanım süreleriyle hep aklıma kazınmış. Acaba bugün kullanmaya başladığım 2020 model 2. el bir MacBook bundan 5 sene sonra 7 senelik bir cihazken nasıl performans verir. Zira 2022 sıfır bir Windows ürünün 2027 yılında performansı hakkında ciddi çekinmelerim söz konusu.

İkinci el M1 MacBook. Nokta atış diyebilirim.

Olay sadece kod ve Word ise falansa 10K'lık 2017-19 MacBook'ya da sıfır AMD Ryzen APU laptoplar da işinizi görür rahatça.

Cevabınız için teşekkür ederim. Elde edeceğim yeterliliği bugün olarak değil 5 sene ileriye dönük olarak değerlendirirsek nasıl bir fikir aktarabilirsiniz?

O zaman M1 chip. Çok verimli ve kaliteli kasası. Kesinlikle değer. Ben oyun ve iş harici her laptop işine MacBook öneriyorum gerekirse 2016-17 olsun.

Doğruluğundan emin olmamak ile birlikte MacBook için 7 senelik bir yazılım güncellemesi geldiğini okumuştum. Böyle olunca sizce mesela 2017 bir Mac aldığım zaman 7 sene sonrası 2024'ten sonra kullanmamda nasıl bir problem oluşur?

Merhaba, 2. El alınır tabi ki özellikle benim gibi çok titiz kullanan kişilerden alınır. Bende m1 işlemciye geçeceğim ama birkaç ay sonra satacağım. 2020 i5 macbook pro 40 pil devrinde mesela.
Özellikle girişlerin çalışıp çalışmadığına, hoparlör, klavye kısmına dikkatli bakın. Sevgiler.

Merhaba, 2. El alınır tabi ki özellikle benim gibi çok titiz kullanan kişilerden alınır. Bende m1 işlemciye geçeceğim ama birkaç ay sonra satacağım. 2020 i5 macbook pro 40 pil devrinde mesela.
Özellikle girişlerin çalışıp çalışmadığına, hoparlör, klavye kısmına dikkatli bakın. Sevgiler.
Tamamdır, yardımlarınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı