2. yabancı dil ne olmalı?

Aynı yaştayız, okul harici Kasım'ın ortasından beri Almanca öğreniyorum ben de. Aslında, sorun sana bağlı. Sevmediğin bir dili güzelce öğrenebileceğini sanmıyorum. Burada yazılanlar sadece işine yaracaklar, sevmiyorsan öğrenemezsin.

Ayrıca; Almanca, Avrupa'da en çok konuşulan dillerdendir.

Teşekkür ediyorum herkese. İleride yurt dışı hedefim var, hatta ne kadar erken çıkarsam o kadar iyi düşüncesindeyim. Bazı yerlerdeki yorumlar kafamı karıştırdığı için konuyu açtım.

Fakat 2.yabancı dil olarak en faydalı Almanca gibi duruyor şu an.

İngilizce'yi C1 eğer yapabilirseniz C2 seviyesine çıkartın. Almanca öğrenmeye başladıysanız onu yarım bırakmayın, belli bir kademeye kadar ilerletin. Ondan sonra İspanyolca öğrenmenizi tavsiye ediyorum, inanılmaz fazla insan konuşuyor ve ilerleyen yıllarda İspanyolca konuşan insan sayısının ciddi bir sayıya geleceği söyleniyor, şimdi bile çok avantajlı bir dil.

Bu öyle tek bir dil söylenerek geçiştirilecek bir konu değil. Gelecek planın ne? Mesela bazı mesleki alanlarda bir ülke çok büyük katkılar sağladığı için o ülkenin dilini bilmek büyük avantaj sağlıyor. Bu dediğime en basit örnek çoğu mühendislik alanı için Almanca oluyor.

İngilizce zaten bazılarınız kabul etse de etmese de küresel bir dil oldu, bunun yanında kendi gelecek planına göre mesleğinde fayda sağlayacak bir dili öğrenmen lazım. 3. yabancı dilimi de öğrenebilirim dersen farklı milletlerden çok sayıda kişiyle iletişime geçebilmek için İspanyolca kötü bir seçim değil.

Bir de dil öğrenme amacına göre öğrenmenin sana fayda sağlayacağı diller de değişiyor. Mesela çok sayıda dili öğrenmek istiyorum diyorsan bir dil ailesinden gitmekte fayda var. Mesela İspanyolca, Fransızca, İtalyanca dillerinden birini öğrenirsen diğer iki dili çok daha rahat öğrenirsin benzer dil ailesinde oldukları için. Özellikle İspanyolca ve Fransızca biliyorsan Portekizce de birkaç yazım kuralı ve kelime bilgisi ile büyük oranda anlayabildiğin bir dil oluyor.

Nerede yaşayacağın ne iş yapacaginla alakalı bir durum söz konusudur. Mesela avrupa birliğinin yazişma dili fransızcadır, turkiye de turizm işi falan yapacaksan rusça ve arapça candır. guney amerika varsa aklina ispanyolca şarttır. çeviri yapayim para kazanayim diyorsan iyi bir uzakdoğu da iş yapar :)

Eğer Türkiye’de kalmayı düşünüyorsan Arapça öğrenebilirsin çünkü bir sürü zengin Arap var Türkiye’de ve gelmeye devam ediyorlar. Tek başına öğrenmen biraz zor olabilir.

Geri
Yukarı