2 yıllık bilgisayar programcılığı bırakılır mı?

Beni forumda az çok görenler bu vereceğim bilgileri biliyordur. Ben 19 yaşında Gaziantep Üniversitesi'nde bilgisayar programcılığı okuyorum. İlk yılımı birinci dönem 3 (bilişim hukuku, girişimlicik ve işlemci tabanlı programlama) dersten kalarak, ikinci dönemi (görsel programlama) 1 dersten kalarak bitirdim. Bugün ise okulun 2. yılının ders kayıtları açıldı ve kayıt yaparken fark ettiğim şey şu: 1. dönemde kaldığım 3 dersten sadece 1 tanesini ekleyebiliyor oluşumdu. Bu kısaca üniversitenin 3. yıla uzaması anlamına geliyor. Hem üniversitenin 2 yıllık olmasından hem de üniversiteyi bitirir bitirmez baba mesleği olan halı ticaretine döneceğim için üniversiteyi yarıda bırakmayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Yarıyılda bırakmak mantıklı mı?

Not: "2 yıllık üniversite okuyorsun zaten neyi düşünüyorsun?" diyecek arkadaşlar için, babam ısrarla elinde herhangi bir şey de olsa bir üniversite diploman olsun diyor. O yüzden bunu bilgili abilerim, ablalarıma sormak istiyorum.

Halı ticaretinde iyi para varsa ve ''sıkılmam ben bu işten başka bir mesleği aramam'' diyorsan bence bırak okulu ama ''ben kendime özgü bir meslek edinmek istiyorum'' dersende bilgisayar mühendisliği çok iyi meslek

Merhaba, diploma gerçekten önemli, bakmayın "Diploma bu ülkede bir işe yaramaz" diyenlere. CV açısından önemli bir faktör. Açıktan bitirip diploma alabilirsiniz, örgün eğitim ile boş yere ilerleyip zaman öldürmenize gerek yok. Bir işte ustalaşma şansınız varsa bunu kullanın.

Diplomanın hiçbir önemi yok diyemeyiz ama 2 yıllık bir bölüm okuyorsunuz ve üniversite de pek öyle ahım şahım değil hocam lütfen yanlış anlamayın. Benim size önerim baba mesleğini en ince ayrıntılarına kadar öğrenmeniz olur. 2 yıl daha okuyacaksınız, 2 yıl çalışarak az çok işi çözersiniz.

Neden yanlış anlayayım hocam şu hayatta bir doğru vardır bir yanlış. Kötüye kötü diyeceğiz tabii ki hayat poliyanna hikayesi değil. Ben zaten halihazırda 1-1.5 yıldır yanlarına gidiyorum ve işi biliyorum. Abim de sağ olsun beni müşteriler ile tanıştırıp işe hazırlanmamı sağlıyordu. Ama üniversite engeli vardı. Sanırım artık o da yok.

Neden yanlış anlayayım hocam şu hayatta bir doğru vardır bir yanlış. Kötüye kötü diyeceğiz tabii ki hayat poliyanna hikayesi değil. Ben zaten halihazırda 1-1.5 yıldır yanlarına gidiyorum ve işi biliyorum. Abim de sağ olsun beni müşteriler ile tanıştırıp işe hazırlanmamı sağlıyordu. Ama üniversite engeli vardı. Sanırım artık o da yok.
Öyleyse işe hocam. Bırakın üniyi.

Ya dönemezsen ne olacak? Hayatta her şey teoride gitmez. Her zaman b planın olmalı. Babanın mesleği ne bilmiyorum ama bir sürü ihtimal var ve hangisinin başına geleceğini bilemezsin.

Hocam dönme fikri teoride olan bir şey değil ki gerçek anlamda üniversitenin bittiği ilk gün ben onların yanına çalışmaya gideceğim. İşimiz halı ticareti bu arada. Ayrıca aklıma @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocamın dediği açıktan okuma işi yattı. Seneye sınava girip açıktan aynı bölümü okuyacağım.

Hocam dönme fikri teoride olan bir şey değil ki gerçek anlamda üniversitenin bittiği ilk gün ben onların yanına çalışmaya gideceğim. İşimiz halı ticareti bu arada. Ayrıca aklıma @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocamın dediği açıktan okuma işi yattı. Seneye sınava girip açıktan aynı bölümü okuyacağım.
Merhaba. Açık Öğretimlerdeki Bilgisayar Programcılığı taban sıralamaları geçen seneye göre yükselmiş ama biraz daha iyi çalışarak kazanabilirsiniz.
Anadolu AÖF Bilgisayar Programcılığı YKS 2022 Taban Sıralaması: 565.000, YKS 2023 Taban Sıralaması: 462.000; İstanbul AUZEF Bilgisayar Programcılığı YKS 2022 Taban Sıralaması: 699.000, YKS 2023 Taban Sıralaması: 521.000; Atatürk AÖF Bilgisayar Programcılığı YKS 2022 Taban Sıralaması: 1.044.000, YKS 2023 Taban Sıralaması: 891.000.

Yeni konular

Geri
Yukarı