2 yıllık mı 4 yıllık mı?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
1658783872835.png

4 yıllık olarak iktisat, işletme ya da istatistik düşünüyorum fakat hiçbiri mantıklı gelmiyor. 2 yıllık olarak da bilgisayar programcılığı ardından endüstri mühendisliği düşünüyorum. Fakat 2 yıllık riskli geliyor. Eğer mühendis olamazsam herhangi bir işe bile girmek istesem ön lisans olması problem çıkaracakmış gibi geliyor. Bu sıralamalarda hangi bölümü tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Henüz yeni mezun olmuş biri olarak yalnızca şu tavsiyede bulunabilirim: Eğer ODTÜ, Boğaziçi gibi çok çok iyi bir üniversiteye gitmeyeceksen şehrinden başka bir yerde üniversite okumanı önermem.

2 yıllık bilgisayar programcılığı ya da grafik tasarım düşünüyorum iç mimarlıkta var kararsızım önerin var mı?

Hocam bunu işletme iktisat için mi söyledin?

Mevcut sıralaman ile Boğaziçi, bilkent, ODTÜ, Galatasaray gelmiyorsa evet.

2 yıllık bilgisayar programcılığı ya da grafik tasarım düşünüyorum iç mimarlıkta var kararsızım önerin var mı?

Bildiğim kadarıyla neredeyse bilgisayar programcılığı ve grafik tasarım bölümü komple özel sektörde çalışıyor. Freelance olarak grafik tasarım işiyle uğraşıyorum ben ama okulunu okumadım. Grafik tasarım bölümü için iki yıllık okumanı asla tavsiye etmem. 4 yıllık grafik tasarımda oyun tasarımı ve 3 boyutlu tasarım dersleri de veriliyor. Bu dersleri aldığın takdirde iş alanın aşırı genişliyor. İç mimarlık ile ilgili en ufak bilgim yok maalesef o konuda bir şey söyleyemeyeceğim.

Mevcut sıralaman ile Boğaziçi, bilkent, ODTÜ, Galatasaray gelmiyorsa evet.

Bildiğim kadarıyla neredeyse bilgisayar programcılığı ve grafik tasarım bölümü komple özel sektörde çalışıyor. Freelance olarak grafik tasarım işiyle uğraşıyorum ben ama okulunu okumadım. Grafik tasarım bölümü için iki yıllık okumanı asla tavsiye etmem. 4 yıllık grafik tasarımda oyun tasarımı ve 3 boyutlu tasarım dersleri de veriliyor. Bu dersleri aldığın takdirde iş alanın aşırı genişliyor. İç mimarlık ile ilgili en ufak bilgim yok maalesef o konuda bir şey söyleyemeyeceğim.

Anladım ben 2 yıllık okursam DGS ile 4 yıllığa geçerim diye düşünmüştüm iş bulabilir miyim grafik tasarım da işiz kalırsın diyenler var da. Önerebiliceğniz üniversite var mı?

Açık konuşmak gerekirse mevcut şartlarda o bölümlerde okumanın hiçbir işlevi yok. 4 yıl okuyup 1 yıl iş arıycaksın onda da asgari ücret teklif edecekler. 2 yıl okursan da benzer şeyler yaşanacak ama süre kaybın daha az olur. DGS dışardan bakınca çok kolay gözüküyor ama çok az kontenjan olmasından ve çok yüksek yapma zorunluğundan dolayı o kadar da kolay bir yol değil ama mezuna kalıp tekrar denemekten daha kolay. Bana kalırsa 2 yıl oku daha sonra DGS yolunu da dene. DGS ile geçmiş bir mühendislik öğrencisi olarak diyebilirim ki şuan mühendislik okumanın bile pek bir espirisi kalmadı. İlk defa üniversiteye giricek biri olsaydım başka yollar arardım.

Geri
Yukarı