200-220 Km hızla giderken frene yavaşça basarsak ne olur?

Bu tarz virajlarda, böyle standart orta halli sedan vb. araçlarda gaz kesinlikle çekilmez, milim basılacak şekilde viraja girilir, fren yapılmaz. Eğer aracınıza güvenemiyorsanız, girerken en içte çıkarken en dışta kalacak şekilde virajı alırsınız. Viraja hızlı geldiğinizi düşünüyorsanız ve düzlük giderek bitiyorsa, önce frene hafif basarak kademe artırırsınız düzlükte, debriyaja basıp topuğunuzla gaz pedalına vurursunuz, devir sabitleyip, vites düşürüp ayağınızı frenden kaldırmadan düzlüğü bitirirsiniz ve viraja girersiniz.

Bu yazıyı da size yazan kardeşiniz zamanında gençliğin verdiği hevesle altındaki primerayla böyle hızlı bir şekilde viraja girmiş, önce refüje sonra bariyere bindirip emeklinin rızkıyla alınmış arabayı perte çıkarmış birisi.

Fren hafif hafif, bas çek şeklinde yapılır. Ani fren yapılamaz.
Bas çek yapmak ömür uzatıyor bildiğim kadarıyla. Sadece durmayı zorlaştırır. Frene farklı farklı baskılar yerine stabil bir baskı daha mantıklı olacaktır. Bas çek yeni balata olduğu zaman oturması için olmalı sadece.

Bu tarz virajlarda, böyle standart orta halli sedan vb. araçlarda gaz kesinlikle çekilmez, milim basılacak şekilde viraja girilir, fren yapılmaz. Eğer aracınıza güvenemiyorsanız, girerken en içte çıkarken en dışta kalacak şekilde virajı alırsınız. Viraja hızlı geldiğinizi düşünüyorsanız ve düzlük giderek bitiyorsa, önce frene hafif basarak kademe artırırsınız düzlükte, debriyaja basıp topuğunuzla gaz pedalına vurursunuz, devir sabitleyip, vites düşürüp ayağınızı frenden kaldırmadan düzlüğü bitirirsiniz ve viraja girersiniz.

Bu yazıyı da size yazan kardeşiniz zamanında gençliğin verdiği hevesle altındaki primerayla böyle hızlı bir şekilde viraja girmiş, önce refüje sonra bariyere bindirip emeklinin rızkıyla alınmış arabayı perte çıkarmış birisi.

Hocam böyle şeyleri öğreten olmuyor gençler (mesela ben) arabayı bilmeden hızlı kullanıyor. Ben daha ehliyet aşamasındayım öyle aşırı hız yapmadım hiç ama benim de kanım kaynıyor yani.

Örnek bir video koyuyorum. Düz yolda 200 km hızla giderken önünde senin hızından yavaş bir araba gördün ve yavaşlamak istedin fren yapamaz mıyız? Videoda fren yapda görelim şeklinde yorumlar yazılmış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanlış bilgi vermek istemem ama direksiyon elbet kendini kasacaktır denemiş biri olarak direksiyonu döndürmek zorlaşıyor ayrıca araç kendini atabiliyor.

Araç ESP ışığını yakar ve abs devreye girer ben bunu 2006 üzeri araçlar için konuşuyorum.
Videodaki araba WW CC ve kaliteli bir araç belki onda bir şey olmazdı ama arabadan arabaya değişir biz virajda 320i G20 ile 150 ile frene bastığımızda araba kendini biraz da olsa atmıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı