2001 Palio 1.4 EL LPG ile gazdan çekince stop ediyor

Shrawz

Kilopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: ZOTAC GeForce RTX 4070 Ti AMP EXTREME AIRO
-----------
CPU: AMD Ryzen 5 7600 - Fan: Dark Freezer X129
-----------
ANAKART: AsRock B650M PG Riptide
-----------
RAM: Corsair DDR5 32GB(2x16) Vengeance RGB 6000mhz CL 36 EXPO
-----------
SSD: Kingston KC3000
-----------
PSU: MSI MAG A750GL PCIE5 750W 80+ Gold
-----------
KASA: Dark Maxima V30
Merhaba arkadaşlar, aracım benzinde çalışırken herhangi bir sorun yaşamıyorum fakat LPG geçtiğinde ayağımı gazdan çektiğimde direkt stop ediyor, bunun nedeni ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam tam olarak emin değilim ama muhtemelen
Bu duruma neden olan şey LPG geçiş sıcaklığı ayarıdır. Genellikle bu ayar düşük ise araç LPG sıvısını regülatörde gaz formuna dönüştüremeyecek, bu durumda da stop etmeler ve teklemeler meydana gelecektir.

Teşekkür
Hocam tam olarak emin değilim ama muhtemelen
Bu duruma neden olan şey LPG geçiş sıcaklığı ayarıdır. Genellikle bu ayar düşük ise araç LPG sıvısını regülatörde gaz formuna dönüştüremeyecek, bu durumda da stop etmeler ve teklemeler meydana gelecektir.
Teşekkür ederim buna da bakacağım.

Boğaz kelebeği temizliği yaptınız mı? Bu eski Fiat araçlarda kroniktir. LPG ile uzun süre kullanınca boğaz kelebeği kurum yapar boğaz kelebeğini söküp balata spreyi ile aracın emme manifolduna kurum kaçırmadan temizlerseniz düzelebilir.

Örnek olması adına aynı sorunu yaşayan ve bu şekilde sorunu çözdüğüm araçtan görseller:

Dosya Ekleri

• 20220105_141444.jpg
    20220105_141444.jpg
    137,9 KB · Görüntüleme: 94
  • 20220105_143205.jpg
    20220105_143205.jpg
    279,2 KB · Görüntüleme: 74
Boğaz kelebeği temizliği yaptınız mı? Bu eski Fiat araçlarda kroniktir. LPG ile uzun süre kullanınca boğaz kelebeği kurum yapar boğaz kelebeğini söküp balata spreyi ile aracın emme manifolduna kurum kaçırmadan temizlerseniz düzelebilir.

Örnek olması adına aynı sorunu yaşayan ve bu şekilde sorunu çözdüğüm araçtan görseller:

Şu an düzeldi gibi ama halen devir düzensiz çalışıyor, bu işlem kendim kolayca yapabileceğim bir işlem mi?

Şu an düzeldi gibi ama halen devir düzensiz çalışıyor, bu işlem kendim kolayca yapabileceğim bir işlem mi?

Eliniz yatkınsa ufaktan alet edevat takımınız varsa rahatlıkla yaparsınız ama hiç anlamıyorum derseniz bir ustanın bakması daha iyi olur. İnternette rehber videolar da bulmanız mümkün fakat burada önemli husus bazıları boğazı sökmeden temizliyor ve tüm kurum emme manifoldundan motorun içine gidiyor bu yöntemi tavsiye etmem sökülüp temizlenmesi daha sağlıklı.

Eliniz yatkınsa ufaktan alet edevat takımınız varsa rahatlıkla yaparsınız ama hiç anlamıyorum derseniz bir ustanın bakması daha iyi olur. İnternette rehber videolar da bulmanız mümkün fakat burada önemli husus bazıları boğazı sökmeden temizliyor ve tüm kurum emme manifoldundan motorun içine gidiyor bu yöntemi tavsiye etmem sökülüp temizlenmesi daha sağlıklı.
Teşekkür ederim deneyeceğim.

Geri
Yukarı