2008'li LGS'ye nasıl çalışmalıdır?

Üniversite sınavına çalışanlar 2 sene nasıl çalışıyor?

Ortalamanın yüksek olması bir şey ifade etmez. Günde aşırı fazla çalışmana da gerek yok. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlarını yap. Konuyu güzel bir şekilde öğren, gel bir de evde internetten video izle. Hemen yeni nesil sorulara atlama. Bir adet klasik soru kitabın olsun. Klasik sorular sana işlem yeteneği kazandırır. Sonra yeni nesil soruları çözmeye başlayabilirsin. Hafta da 1 de deneme çöz konuları oturttuktan sonra.

Kaynak olarak Nar ve Paraf öneririm. Özellikle Nar'ın son 2 ayda çıkarttıkları deneme kitabı çok işime yaramıştı. Matematik'te 1 yanlışım vardı, onuda yanlış anlayarak farklı şıkkı işaretledim. Yani kafamdan atmıyorum. En son olarak sana kesinlikle önereceğim bir konu var. Kesinlikle örnek soruları kaçırma. Önceki senelerin örnek sorularını da çöz. Örnek sorular çok kıymetli. Benim girdiğim sene bazı sorular benzer çıkmıştı.
Çünkü Üniversite sınavı direkt olarak 9, 10, 11 ve 12'yi kapsıyor. Sınavda 7. sınıf konuları sorulmayacak, sadece 8'in temeli atıldığı için çalışması gerekli.

Ortalamanın yüksek olması bir şey ifade etmez. Günde aşırı fazla çalışmana da gerek yok. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlarını yap. Konuyu güzel bir şekilde öğren, gel bir de evde internetten video izle. Hemen yeni nesil sorulara atlama. Bir adet klasik soru kitabın olsun. Klasik sorular sana işlem yeteneği kazandırır. Sonra yeni nesil soruları çözmeye başlayabilirsin. Hafta da 1 de deneme çöz konuları oturttuktan sonra.

Kaynak olarak Nar ve Paraf öneririm. Özellikle Nar'ın son 2 ayda çıkarttıkları deneme kitabı çok işime yaramıştı. Matematik'te 1 yanlışım vardı, onuda yanlış anlayarak farklı şıkkı işaretledim. Yani kafamdan atmıyorum. En son olarak sana kesinlikle önereceğim bir konu var. Kesinlikle örnek soruları kaçırma. Önceki senelerin örnek sorularını da çöz. Örnek sorular çok kıymetli. Benim girdiğim sene bazı sorular benzer çıkmıştı.
Universite ile LGS'ye çalışan bir çocuk 1 değil. 1 senelik çalışma bence gayet yeterli olur.

Yedinci sınıfa geçtim ve annem yavaştan baskı yapmaya başladı ders çalış diye. Zeki olduğumu düşünüyorum en düşük ortalamam(4-5-6) 96 ve bunları sınavdan bir gün önce bir kitaba göz atıp YouTube'dan video izleyerek yaptım. Nasıl çalışmam lazım YouTube'da hep sekizinci sınıf LGS var. Annem bu sene konu anlatımını bitir tüm derslerden sekizinci sınıfta soru çözmeye abanırsın diyor. Sizin tavsiyeleriniz neler?

Bence şu an 7'ye öncelik vermen gerekiyor. Çünkü 8. sınıf sorularında 7. sınıf soruları çıkabiliyor. (Örnek: 8. sınıfta yüzde ve çember konuları yok ama üstte açıklanıp soruya eklenebiliyor.) yani sana önerim bu sene 7. sınıfa daha fazla ağırlık vermen. Belki yaz tatilinde ufaktan başlayabilirsin ama şu an çok erken.

Ortalamanın yüksek olması bir şey ifade etmez. Günde aşırı fazla çalışmana da gerek yok. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlarını yap. Konuyu güzel bir şekilde öğren, gel bir de evde internetten video izle. Hemen yeni nesil sorulara atlama. Bir adet klasik soru kitabın olsun. Klasik sorular sana işlem yeteneği kazandırır. Sonra yeni nesil soruları çözmeye başlayabilirsin. Hafta da 1'de deneme çöz konuları oturttuktan sonra.

Kaynak olarak nar ve paraf öneririm. Özellikle Nar'ın son 2 ayda çıkarttıkları deneme kitabı çok işime yaramıştı. Matematik'te 1 yanlışım vardı, onu da yanlış anlayarak farklı şıkkı işaretledim. Yani kafamdan atmıyorum. En son olarak sana kesinlikle önereceğim bir konu var. Kesinlikle örnek soruları kaçırma. Önceki senelerin örnek sorularını da çöz. Örnek sorular çok kıymetli. Benim girdiğim sene bazı sorular benzer çıkmıştı.

Banada öğretmen aynısını söyledi hiçbir örnek sorulardan çıkmadı sınavda.

Normal universite sınavlarına bile çalışırken bunalıyor insan. 2 sene boyunca çok az kişinin LGS gibi üst düzey zorlukta olmayan bir sınava çalıştığını düşünüyorum.

Bak benim babam bana bühep bunu söyler şimdi çalışmazsan ilerd eşek gibi çalışırsın.

Ben zamanında 7. sınıfta pek ders çalışmamama rağmen 8 de hiç zorlanmamıştım.
7.sınıf konularını ve konuların mantığını yüzeysel bilseniz yeter.

Bak benim babam bana bühep bunu söyler şimdi çalışmazsan ilerd eşek gibi çalışırsın.
Ben de öyle düşünüyorum, tabi daha basit bir mantıkla. Eğer şimdiden çalışmaya başlamazsam 8. sınıfta 8 saat yerine 5 6 saat çalışabilirim ve kendime vakit ayırabilirim.

Örnek sorunun birebir aynısı çıkmaz ki zaten. Soru tipi benzer çıkar. Şimdi çok çalışmanıza gerek yok LGS'ye. Yaz tatilinde 8. sınıf konularına başlayın okul açılınca da soru çözmeye çalışın.

Şu anda 7'de isen sayısal derslerini ve Türkçe'ni aksatma yeter. Özellikle o Sosyal denen zıkkıma vakit bile harcama. Temelin sağlam olursa 8'de akarsın.

Çünkü Üniversite sınavı direkt olarak 9, 10, 11 ve 12'yi kapsıyor. Sınavda 7. sınıf konuları sorulmayacak, sadece 8'in temeli atıldığı için çalışması gerekli.
Universite ile LGS'ye çalışan bir çocuk 1 değil. 1 senelik çalışma bence gayet yeterli olur.

Doğrudur ama 7'de de çalışması lazım. Ben onu kast etmeye çalışmıştım.

Bu arada Lise'ye geçince rahatlarım havasına kapılma sakın. 9'da hiç çalışmadım, afedersin ama it gibi pişmanım.

Benim zamanımda Tonguç falan yoktu hatta LGS yoktu. Sen şimdi 7. Sınıf'a geçtin her gün gördüğün konuyu Youtube'dan konu anlatımını izle ve annene her dersten test kitabı aldır, şu an aklımda bir kaynak olarak Palme var kardeşim ondan çalışıyor ve göz atmıştım güzel. Dersini güzel dinle, konu anlatımı izle ve test çöz her gün ama çok fazla çözmene gerek yok kafanı yorma o kadar. Sürekli kafanı derslere de yoğunlaştırma. Mesela gün de 1 saat konu anlatımı ve 1 saat test çöz.

Lise sınavına 1 sene universite sınavına 2 sene çalışmış birisi olarak mimarlık okuyorum. Konu sayısı fazla olmayan bir sınava 1 sene çalışması gayet yeterli.

Geri
Yukarı