LGS'ye nasıl çalışılır?

XboxBonobo

Decapat
Öncelikle merhaba hocalarım. Sene sonu LGS sınavı var ve başına oturup çalışasım gelmiyor. 7. sınıfa kadar denemelerde 450+ alıyordum. 7. sınıfın ilk denemesinde 370'lara kadar düştü. En sonki denemede 390 puan yaptım. Hocalarım çalışırsam çok büyük potansiyelim olduğunu, heba etmememi söylüyor. Eve en erken 17:30'da giriyorum. Hocalarım genel olarak en az 4 saat hafta içi, 9 saat hafta sonu çalışmamı söylüyor ancak ben kendimi tanıyorum böyle bir şey mümkün değil. Daha önce hiçbir sınava isteyerek çalışmadım. En fazla çalışmam 1.30 saat internetten ders videosu izlemek oldu. En son girdiğim sınav bursluluk sınavı idi ve 470 puanla kazandım. Siz neler önerirsiniz? Bu sınavı kazanmam mümkün mü?

Oturacaksın çalışacaksın dostum bunun az vaktinizin olması ile vb. alakası yok(17.30'da eve geldiğinizi söyleme sebebiniz o). Çalışmanın taktiği olmaz, oturacaksın açacaksın kitabı soruları yapmaya çalışacaksın baktın yapamıyorsun açacaksın notlarını, kaynak kitapları okuyacaksın. Böyle böyle elindeki bütün kaynakları tüketeceksin.

Dershaneye git hafta sonu olsun.
Bir de alabiliyorsan matematikten özel ders al diğerlerine gerek yok. Eğer hiç anlamadıgın bir konu olursa tek derslik alırsın başka dersten.
Ben bir konuyu toplamda 6 öğretmenden dinledim mesela. 4'ü dershane 1'i okul diğeri de özel derste. Dershanede bir sene toplam 80 deneme falan yaptık hepsine girdim. Etütlerr kaldım. Matematik hariç başka derse çalışmadım keşke çalışsaydım diyorum hep. Bu seneki sınava girdim yüzde 3.70, 466 puan yaptım.

Öncelikle merhaba hocalarım. Sene sonu LGS sınavı var ve başına oturup çalışasım gelmiyor. 7. sınıfa kadar denemelerde 450+ alıyordum. 7. sınıfın ilk denemesinde 370'lara kadar düştü. En sonki denemede 390 puan yaptım. Hocalarım çalışırsam çok büyük potansiyelim olduğunu, heba etmememi söylüyor. Eve en erken 17:30'da giriyorum. Hocalarım genel olarak en az 4 saat hafta içi, 9 saat hafta sonu çalışmamı söylüyor ancak ben kendimi tanıyorum böyle bir şey mümkün değil. Daha önce hiçbir sınava isteyerek çalışmadım. En fazla çalışmam 1.30 saat internetten ders videosu izlemek oldu. En son girdiğim sınav bursluluk sınavı idi ve 470 puanla kazandım. Siz neler önerirsiniz? Bu sınavı kazanmam mümkün mü?

Çalışmadan kazanılmayacak sınav istediğin kadar zeki olabilirsin. Oturcaksın telefon veya her neyse dikkatini çekecek alet edevatları odadan çıkaracaksın. Yani disiplin!

Oturacaksın çalışacaksın dostum bunun az vaktinizin olması ile vb. alakası yok(17.30'da eve geldiğinizi söyleme sebebiniz o). Çalışmanın taktiği olmaz, oturacaksın açacaksın kitabı soruları yapmaya çalışacaksın baktın yapamıyorsun açacaksın notlarını, kaynak kitapları okuyacaksın. Böyle böyle elindeki bütün kaynakları tüketeceksin.

Hocam doğru söylüyorsunuz ama 17:30'da eve girip 4 saat boyunca soru çözünce bana vakit kalmıyor ve vakit kalmayınca istediğim kadar denesem bile odaklanamıyorum.

Çalışmazsanız potansiyelinizin olmasının bir önemi yok. Hiç kafası basmayan adam bile sabah akşam çalışsa bir şeyler başarır. Çok teferruatlı konu yok zaten. Özet tutun deneme çözün.

@Spyhis "disiplin" şeklinde düzeltirsiniz hocam.

Dershaneye git hafta sonu olsun.
Bir de alabiliyorsan matematikten özel ders al diğerlerine gerek yok. Eğer hiç anlamadıgın bir konu olursa tek derslik alırsın başka dersten.
Ben bir konuyu toplamda 6 öğretmenden dinledim mesela. 4'ü dershane 1'i okul diğeri de özel derste. Dershanede bir sene toplam 80 deneme falan yaptık hepsine girdim. Etütlerr kaldım. Matematik hariç başka derse çalışmadım keşke çalışsaydım diyorum hep. Bu seneki sınava girdim yüzde 3.70, 466 puan yaptım.

İlçede yaşıyorum hocam hafta içi okuldan sonra 2 saat bir de pazar günü 6 saat kurs var.

@XboxBonobo haklısın ancak sırf 1 yıl keyif çekeceksin diye önündeki zamanı çöpe atman saçma olur. Ben bu yıl LGS'ye girdim 2. Dönem iptal oldu Full 1. Dönem çalıştık. Beni çok sıkıyordu. Ancak sende öyle sorun olmaz zevk al azıcık.

Dostum, bence ilk ay gümbür gümbür 300 soru ile başlama. Yavaş yavaş ta değil. çok yüksek bir hedefin varsa her gün günü gününe dersini çalışacaksın. Eğer benim gibi soru çözüm izlemeyi pek seven biri değilsen bir an önce bunu kendine aşıla. En büyük sorunum soru çözümü izlememek oldu. Testi çözüp bırakıyordum normal. Kitap okumak bence çok bir şey değil. Kitap okumadan sadece paragraf çözerek çok rahat LGS'deki soruları tek okuyuşta rahat çözdüm. Matematik bu sene net zor olur. Üstüne gidersen yaparsın. Normal şartlarda 460 yapıyordum fakat 1 2 soruda kaydırma bazı sorularda doğru yapmama rağmen yanlış anlama yüzünden maalesef 430 ile, 99obp ile güzel bir obp lisesine gittim.

Çalışın hocam benim sene başındaki sınavım 7 de 330'du 8.sınıfın son denemesinde 470'di sınavdan 430 aldım 😄 hatta ilk 7.sınıf denememde 56 netim mi ne vardı 300 bile etmiyordu belki de çalıştım sınavdan önceki denemelerim 430-460 arasıydı sınavda anlık heyecanla 430 aldım heyecan yapmasaydım istediğim yerdeydim 3 soru ile gitti 1 tanesini de sonradan değiştirmişim emin değilim diye hatta…

Yeni konular

Geri
Yukarı