2018 Yılı Dolar Kuru Tahmini

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir zahmet Afrika ve Hindistan'a göre iyi olalım biz Avrupa ülkesiyiz ve halimiz vahim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@White Bird Şuan "Eyy Ameriga....","Eyy Ruzya..." diye dolanan tipler bundan 3 4 yıl önce "Eyy Avruba..." diye dolanıyordu. Reizin izindeysen interneti kullanmayı bırakman, otobüse binmemen, yemek yememen vb. gerekiyor. Sonuçta hepsi Dıj Güjler'in ürünü, öyle ya da böyle.

Böyle gider ise zaten 1 seneye kalmaz dolar 40-50 TL'ye yaklaşır.

iPhone parçalayan, Amerikan filmi izlemeyen, insanlar olduğu sürece o dolar düşmez.

Ben hükümetten memnunum eğer hükümet son 16 yılda sayamadığım kadar çok icraatları yapmasaydı asgari ücret 120 TL'de kalırdı en basit bilgisayar bile 800 TL olduğunu hesaba katarsak 7-8 ay çalışmamız gerekirdi şimdi Asgari Ücret 1600 TL ve bilgisayarı 3200 TL'den toplasan 2 ay çalışmak yeterli oluyor. Şükürler olsun.
İnşallah bu yazdıkların ciddi değildir. Şu an seni buraya gömerdim ama ban yiyeceğim için sadece sana şunları söyleyeyim: Şimdi 2 ayda alıyoruz 3200'e diyorsun da çok değil 2 ay önce 2800 TL olan PC şu an 4300 TL civarında. 2 ayda toplarım diyorsun, sen 2 ay boyunca hiçbir şey yemeden içmeden bütün aylığını PC'ye mi yatıracaksın? Buna mı aklın ermiyor? Babam emekli maaşı alıyor benim, 1600 TL. Senin gibi her şeye şükür eden insanlar var ama. Yarın bir gün su bile 5 lira olsa ''Ben memnunum, reisimiz çok yaşasın'' diyeceğinden eminim. İnan ki 5 yaşındaki çocuk bile anlar ama sen 2 ayda 3200 liralık PC alıyorum diyorsun. ulan 1 ay boyunca sadece ekmeğe yaklaşık 100 TL gidiyor. Evinin masrafı, senin ihtiyaçların, yeme, içme vb. bunları neden saymıyorsun ey süper zeka kardeşim!? 2 ay boyunca evde kendim çürürüm bir PC almak için diyorsan orası ayrı tabiki. 2 ay önce GTX 1050Ti 650 TL idi. O zaman da asgari ücret 1600 TL'ydi. Şimdi Asgari ücret 1600 TL, GTX 1050Ti yaklaşık 2000 TL. Tabi sen süper zekanla bunu göremezsin. Sen benzini hep 10 liralık alıyorum dersin. Süper zeka kardeşim örnek veriyorum 10 liraya 2 litre alırken artık 1 litre alabileceksin. Git parayla iPhone al kır Amerika ekonomisine zarar ver, adamların ülkesi çöker iPhone kırarsan nasıl olsa parasını verip alıyorsun. Yaptığı yolla övün ooo ne güzel ne güzel! Yol olmasa ne yer ne içerdik biz bee! İyi ki varsın hükümet baba, Allah başımızdan eksik etmesin. İnşallah daha çok yol yapılır da tadına doya doya yeriz biz de.

İnşallah bu yazdıkların ciddi değildir. Şu an seni buraya gömerdim ama ban yiyeceğim için sadece sana şunları söyleyeyim: Şimdi 2 ayda alıyoruz 3200'e diyorsun da çok değil 2 ay önce 2800 TL olan PC şu an 4300 TL civarında. 2 ayda toplarım diyorsun, sen 2 ay boyunca hiçbir şey yemeden içmeden bütün aylığını PC'ye mi yatıracaksın? Buna mı aklın ermiyor? Babam emekli maaşı alıyor benim, 1600 TL. Senin gibi her şeye şükür eden insanlar var ama. Yarın bir gün su bile 5 lira olsa ''Ben memnunum, reisimiz çok yaşasın'' diyeceğinden eminim. İnan ki 5 yaşındaki çocuk bile anlar ama sen 2 ayda 3200 liralık PC alıyorum diyorsun. ulan 1 ay boyunca sadece ekmeğe yaklaşık 100 TL gidiyor. Evinin masrafı, senin ihtiyaçların, yeme, içme vb. bunları neden saymıyorsun ey süper zeka kardeşim!? 2 ay boyunca evde kendim çürürüm bir PC almak için diyorsan orası ayrı tabiki. 2 ay önce GTX 1050Ti 650 TL idi. O zaman da asgari ücret 1600 TL'ydi. Şimdi Asgari ücret 1600 TL, GTX 1050Ti yaklaşık 2000 TL. Tabi sen süper zekanla bunu göremezsin. Sen benzini hep 10 liralık alıyorum dersin. Süper zeka kardeşim örnek veriyorum 10 liraya 2 litre alırken artık 1 litre alabileceksin. Git parayla iPhone al kır Amerika ekonomisine zarar ver, adamların ülkesi çöker iPhone kırarsan nasıl olsa parasını verip alıyorsun. Yaptığı yolla övün ooo ne güzel ne güzel! Yol olmasa ne yer ne içerdik biz bee! İyi ki varsın hükümet baba, Allah başımızdan eksik etmesin. İnşallah daha çok yol yapılır da tadına doya doya yeriz biz de.
Arkadaş çok güzel cevap vermiş ve özetlemiş bence.

Arkadaş çok güzel cevap vermiş ve özetlemiş bence.
Teşekkür ederim. Ama ne yazık ki laf anlatamıyoruz ki. Hala 3200 liralık PC her zaman 3200 lira sanıyor arkadaş. Bilmiyor ki önceden 3200 liraya GTX 1060'lı sistem alabiliyorduk. Şimdi 1050Ti bile alamıyoruz. Arkadaş bunun farkında değil. Sadece ''Eğğ üğğ eğğ'' diye konuşup duruyor işte.

Teşekkür ederim. Ama ne yazık ki laf anlatamıyoruz ki. Hala 3200 liralık PC her zaman 3200 lira sanıyor arkadaş. Bilmiyor ki önceden 3200 liraya GTX 1060'lı sistem alabiliyorduk. Şimdi 1050Ti bile alamıyoruz. Arkadaş bunun farkında değil. Sadece ''Eğğ üğğ eğğ'' diye konuşup duruyor işte.
Sadece ekran kartı önemli değil. Her şey pahalılanıyor, zamanla yaşam standartları da pahalılaşıyor ve bazı insanlar anlamamak için çabalıyor.

John Perkins'ten çok sevdiğim bir alıntı, daha önce de burada paylaşmıştım;
Amerikalı ünlü ekonomist John Perkins’in “bir ekonomik tetikçinin itirafları” adlı kitabından birkaç alıntı;

* kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç para verip otobanlar, yollar yaptırırız..
* sonra onlara arabalarımızı satarız..
* daha sonra bankalarını satın alırız..
* o bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız..
* böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle..

o ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan bir kredi ayarlarız. ayarlanan kredi asla o ülkenin hazinesine gitmez. o ülkede ‘proje’ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer.

enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havayolları yapılır..
aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton yığınları oluşur ve bizim şirketlerimiz kazanır..
o ülkedeki birileri de nemalandırılır. toplum bu düzenekten hiçbir şey kazanmaz. ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkânsızdır. plan böyle işler..

sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki;
“bize büyük borcunuz var. ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü satın, doğal gazı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin!
askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, birleşmiş milletlerde bizim için oy verin!.
elektrik, su, kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! onları amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın!”
ve bu arada;
sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemlerini ele geçiririz..
bu, ikili üçlü dörtlü bir darbeler serisidir.

Öncelikle hesaplamada yanlışlık var bence. Work and travel yapan biri olarak söylüyorum 1 ayda da değil 3 hafta içerisinde 1700 dolar civarında kazanabiliyorsunuz. Orada sadece saatlik geliri hesaplamak yanlış olur çünkü ''tip'' vermek neredeyse zorunlu ve her yaptığınız işte belli yüzdelik ''tip'' alıyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı