2022'de asgari ücret kaç olur?

Hiçbir önemi yok. 4000'i geçmezse iyi olur zira yüksek maaş fazla para arzı, fazla para arzı daha yüksek enflasyon demektir. Önemli olan politikanın düzelmesi; fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonun düşürülmesidir.

Bende böyle düşünüyordum fakat fiyatlar kesinlikle asgari ücrete göre düzenlenmiyor bunu gördüm. 10-15bin lira maaş alan orta kesime göre düzenleniyor. Yoksa bir 30lu yumurta 35 lira tuvalet kağıdı 70 lira olamaz. Asgari ücrete zam gelmedi ama sene başından beri neredeyse herşey %100 zamlandı.

4000 TL'nin altında olmayacağını söylüyor Ak Parti hükümetine yakın kişiler.

Şunu da unutmamak lazım, asgari maaşın yükselmesi alım gücünü yükseltmez. Birkaç ay her şey çok güzel olacak fakat sonra enflasyon ve işsizlik tavan yapacak.

Bir ülkede asgari ücret yükseliyor ise o ülke yokuştan geriye zor döner artık.
+
Vergiler de yükseltiyorsa o ülkede kaçak sorun var demektir :)
Seneye TL iyice değer kaybedince ne olacak, asgari ücreti bu sefer 5000 TL'ye mi çıkaracaklar.
Dolar yükseliyor diye asgari ücret arttırılmaz. Asgari ücret bir ülkenin açlık sınırını düzenlemek ve geçimi daha rahatlatmak için yapılır.
87 doğumluyum ilk defa işsizlik ve açlık sınırının bu iktidarda tavan yaptığına şahit oluyorum.
4000 TL'nin altında olmayacağını söylüyor Ak Parti hükümetine yakın kişiler.
Sayelerinde ne hükümete ne insanlara inancımız kaldı farkında mısınız?

Net 3500 tabii seçim vaadi ile yüksek yapar iseler şaşırmam.

Asgari ücret yüksek olsa ne olacak ki asgari ya hani. Market fiyatları da alım gücüyle alakalı ya bir şey değişmez diye düşünüyorum.

4000 TL'nin altında olmayacağını söylüyor ak parti hükümetine yakın kişiler.

Şunu da unutmamak lazım, asgari maaşın yükselmesi alım gücünü yükseltmez. Birkaç ay her şey çok güzel olacak fakat sonra enflasyon ve işsizlik tavan yapacak.

Zaten bir ülke de asgari ücret yükseliyorsa parası değer kaybediyor anlamına gelir yanlış mıyım?

Çok sevinmeyin.

Asgari ücrete çalışan (ben dahil) vergileri de yükseltecek olan yine halka olacak. Alacağımız asgari ücret yine vergiden dolayı yetersiz kalacak.
Yetip yetmemezi beni ilgilendirmez ben veriyi verdim. Örneğin ben işveren olduğumdan benim maliyetimi arttıracağı için benim işime de gelmiyor. Ancak ekonomik krizin altınada ezilen bir halk var. Ekonomiyi o ya da bu şekilde toparlayamazsa Hükümet kesinlikle seçilemeyeceğinin farkında. Para basacak, ülkeyi satacak, takla atacak ya da gidecek. (Bence gitmesi çok daha uygun olur)

Asgari ücret yüksek olsa ne olacak ki asgari ya hani. Market fiyatları da alım gücüyle alakalı ya bir şey değişmez diye düşünüyorum.

Zaten bir ülke de asgari ücret yükleniyorsa parası değer kaybediyor anlamına gelir yanlış mıyım?
Dediğiniz doğru sayılabilir evet. Enflasyon birinci sebebi.

Asgari ücret artınca enflasyon düşmez fakat hükümetimiz insanları asgari ücreti yükselterek kandırmaya çalışıyor. Enflasyonu düşürmek yerine böyle işlere başvuruyorlar, diyecek bir şey yok.

En az 5K olmalı.

Hocam 5K olursa korkmak lazım işte ekmeği 25₺ ye alırız artık alım gücünün yükselmesi ve işyerlerinin asgari ücret ile çalıştırmaması lazım.
Dediğiniz doğru sayılabilir evet. Enflasyon birinci sebebi.

Asgari ücret artınca enflasyon düşmez fakat hükümetimiz insanları asgari ücreti yükselterek kandırmaya çalışıyor. Enflasyonu düşürmek yerine böyle işlere başvuruyorlar, diyecek bir şey yok.

Enflasyon nasıl önlenir üretim yaparak mı?

Yetip yetmemezi beni ilgilendirmez ben veriyi verdim. Örneğin ben işveren olduğumdan benim maliyetimi arttıracağı için benim işime de gelmiyor. Ancak ekonomik krizin altınada ezilen bir halk var. Ekonomiyi o ya da bu şekilde toparlayamazsa Hükümet kesinlikle seçilemeyeceğinin farkında. Para basacak, ülkeyi satacak, takla atacak ya da gidecek. (Bence gitmesi çok daha uygun olur)
Ben de iş veren biriyim. Bu söylediklerini ben de biliyorum fakat ben ülkemin insanlarını düşünerek bunu söylemek istedim. Çünkü açlık ve işsizlik ciddi anlamda Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde yüksek şuanda.

Bende böyle düşünüyordum fakat fiyatlar kesinlikle asgari ücrete göre düzenlenmiyor bunu gördüm. 10-15bin lira maaş alan orta kesime göre düzenleniyor. Yoksa bir 30lu yumurta 35 lira tuvalet kağıdı 70 lira olamaz. Asgari ücrete zam gelmedi ama sene başından beri neredeyse herşey %100 zamlandı.
Fiyatlar kimsenin maaşına göre düzenlenmez. Maaşlar fiyatlara ve verime (tabi diğer etkenlerde var) göre düzenlenir. Enflasyonun %58 dolaylarında olması 10 bin lira maaş alan yoksulluk sınırındakiler yüzünden değil, fiyat istikrarının sağlanamamasından yani PPK'nın işlevsiz olmasından ve yanlış maliye politikasından kaynaklanan bir durum. Şöyle düşünün asgari ücret 10 bin lira olursa maliyet enflasyonu daha da artacak aldığınız yumurta 30 tane 50 lira (yuvarlak sayı) 2825 lira içinse bir süre niceliksel refah varmış gibi görünürken tekrar aynı noktaya daha derinde karşılaşıp 200 dolaylarına çıkmasına sebep olacaktır ki niteliksel olarak refah daha da azalacak. Bırakın refahı, enflasyonu, TL'nin fonksiyonları bile yok olmaya başladı şuan %63 DTH ile TL neredeyse işlem amacı dışında kullanılmıyor yani maaş diye aldığımız emeğin para birimini elde tutmanın bile maliyeti oluşurken bu maaşı daha da arttırıp (para arzını) değerini öldürmenin olumlu etkisi olmayacaktır. Ha asgari ücrete %100 zam gelir, net olarak; 5650 TL olur. Üzerine de devreye doğru politikalar sokulur fiyat istikrarı sağlanır, TL güven kazanır, TCMB değil piyasa faizi düşer vs. o zaman bir anlamı olur ama şuan TL cinsinden ücret artışı, döviz üzerinden daha düşük ücrete çalışma sağlanacak gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı