Gelecekte süper güç kim olacak?

@MAG Son cümlede böyle giderse diyerek neden olamayacağımızı kendin söylemişsin. Ülkede iç huzuru tesis etmeden Süper güç olamazsın ancak Kuzey Kore gibi olduğun yanılgısına kapılırsın.
İç huzuru tesis etmek için çalıştık ve de çalışıyoruz. Binlerce vatan evladı bizlerin rahatı, huzuru için şehit oldu.

Türkiyenin süper güç olmayacağını biliyoruz, süper güçlerin yanına da yaklaşamayacağını biliyoruz. :kıkırda:
Rusya, ABD, Çin. Bu arkadaşları biliyoruz ama yazılım konusunda kendini geliştirmeye başlamış olan hindistan ileride kimin tarafında olur (Çin, ABD, Rusya?) bunu da bilmek lazım. Japonya kimin tarafında olur bunu da bilmek lazım. Demek istediğim tek başına hiç biri süper güç olamaz bence. Hepsi birbirine muhtaç.

Stark Endüstrisi Titan'da ülke kuracak. Türkiye'deki askerlere zırhlar verecek. Bu Beyaz TV'de "TSK'nın gücü" olarak lanse edilecek. Şaka bir tarafa Çin ekonomik olarak, Rusya askeri olarak, ABD süper güç ve Kuzey Kore nükleer güç olarak kalacak bence.

Japonya veya Kore olabilir, zira burada teknolojiye harcanan paranın sonu yok, teknolojiyi elinde tutan her daim güçlü oluyor. Bu arada dün Japonya'nın ekonomik bir konuda Çin'i geçtiğine dair bir haber görmüştüm, keşke okusaydım.

Ben ağırlıklı olarak Amerika ve Çin diyorum.

Askerî güç olarak Amerika ve Rusya -Amerika bir tık daha gelişmiş olabilir- söz sahibi olabilir.

Sanayi ve ekonomi olarak Amerika ve Çin diyorum. Ancak Çin'i bekleyen büyük iç sıkıntıları var. Bu sıkıntılardan biri nüfus. Çin bu sıkıntıların üstesinden gelir ise gelişimi kaçınılmaz olur.

Türkiye'ye girsek... Zihniyet ve işleyiş topyekûn değişir ise "Süper" olmasa bile güç olur. Ancak kafamı kaldırıp bakıyorum da; bu değişiklik pek yakın olacak gibi değil...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı