Gelecekte süper güç kim olacak?

Bayıyor artık şu Çin'in süper güç olacak muhabbeti ya.. ABD, Çin'in en büyük ihracatçılarından Foxconn'a bile Wisconsin eyaletinde 10 milyar dolar değerinde fabrika kurduruyor. Trump'ın bir Tweet'i ile Alman, Fransız vs. otomobil şirketleri İran'dan çekti gitti. Amerika ilerleyen zamanda gücüne güç katacak. Obama lay lay lom ile süresini tamamladı. Ama, Trump hiç öyle görünmüyor. Askeri Teknoloji'den bahsetmek gerekirse ABD, Atom bombasını kaç yıl önce kullandı? Peki kim biliyordu bir ülkenin elinde böyle bir silahın olduğunu? Aradan kaç yıl geçti acaba, böyle açıklanmayan gelişmiş silahlara veya savunma sistemlerine ABD mi sahiptir yoksa Rusya ve Çin mi? Tamam bunu da geçtik.. Bilim adamlarından bir örnek vermek istiyorum. Fiber optiğin babası "Narinder Singh Kapany".

Beyin göçü böyle bir şey. Bu geçmişte'de ABD'ye uzanıyordu. Gelecekte'de gitmemesi için bir alternatif veya engel göremiyorum. Şahsen çığır açacak bir buluşum olsa gideceğim tek ülke ABD.

NSK.png

Dünya üzerinde batmayacak bir ülke var ise o ABD'dir. Ekonomik alanda ve askeri anlamda çok üstünler. Bunun gibi birkaç madde daha sıralayabiliriz. Tek sıkıntısı diğer ülkelerle olan ilişkisi kötü.

Tek sıkıntısı diğer ülkelerle olan ilişkisi kötü.
Trump gazı fazla köklüyor. Avrupa'nın sindirilmesi için ticaret ve üretim konusunda ABD'nin daha çok ilerlemeye ve zamana ihtiyacı var. İlerleme ticari, kaynak, teknoloji vs. her açıdan olmalı. İran gibi ülkeler sorun olmaz. Çin'e ve Rusya'ya da sopa gösterilir. Ama, Avrupa tek bir ülke değil. Farklı bir durum.. Zamanla Avrupa'da Amerika'nın işlerini zorlaştırmaktan vazgeçecektir diye düşünüyorum. İşte o zaman Cumhuriyetçilerin ve Trump'ın söylediği "Make America Great Again" sözü gerçek olacak.

Türkiye olucak süper güç ne sandınız? Herkes Dünya'yı terk edip uzaya koloni attıktan sonra tek biz kalıcağımız için gezegen üzerinde Afrikalılara hükmedebiliriz. Onun dışında ''China Number One!'' Pakistan şu aralar Çin'e köpeklik yapıyor.

Son düzenleme:
Estonya'nın bir şansı var gibi ancak bayağı ileri gelecekte. Bilime ve teknolojiye ciddi yatırımlar yapıyorlar ufak bir ülke olmalarına rağmen.

Kusura bakma ama tirilyon yazan kişinin düşüncelerini dikkaye alamıyorum. İstesem de yapamıyorum... Soruya gelirsek, Çin olacak gibi geliyor fakat gelecekte ne olacağını hiç bilemeyiz. Belli mi olur yeni ülkeler kurulur, yeni sömürgecilik anlayışı benimsenilir, hiç olmayacak bir ülke süper güç oluverir.
Telefondan yazınca oluyor böyle şeyler. Kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Rusya gibi geliyor, Amerika hırslı bir ülke. Çin anca atıp tutuyor. Halkını kandırıyor, halkına saygısı olmayan insan sadece kendini düşünerek ülkeyi yok edebilir. Onun haricinde, Amerika'dan bahsetmek gerekirse çok cimri ve hırslı. En sonunda kendisine döner gibi geliyor. Almanya'ya hiç bir şey olmaz gibime geliyor. Türkiye'yi bilemem.

Sinirlenmenize gerek yok hocam. Ben baştaki o söylemim için özür dilerim sizden. Ben kendi fikrimi savunuyorum, siz kendi fikrinizi. Polemik yaratmaya gerek yok. Beni hala pek ikna edebilmiş değilsiniz. Ben de sizi. Uzatmanın anlamı olmadığı kanaatindeyim :D
Yazdıklarım öyle göründüyse asıl ben özür dilerim. Neden polemik olsun? Normal tartışıyoruz. Sonuçta zaman her şeyi gösterecek. Bakalım Çin'in ipek yolu mu? ABD'nin ''Again Great America'' politikası mı başarılı olacak?

Onun dışında Çin'in devamlı nüfusundan bahsediliyor. Ucuz işçilik falan. Ama şu an ABD'nın politikası yüzünden dolar ABD geri dönüyor. Arjantin ve Türkiye gibi ülkeler resmen ucuz işçi cennetine döndü. Ucuz işçilikte Çin ile yarışıyoruz. EEE! Bu ülkelerde ABD'nin borusu öttüğüne göre. ABD'nin şahlanaşını sağlayacak fabrikalarda galiba dalga geçtiğimiz Çinli işçiler gibi çalışacağız öyle görünüyor. ABD'nin bir diğer özelliği halkına Çinin yaptığı gibi pislik gibi davranmıyor.

Çin'nin despotluğu mu? ABD'nin yalancı demokrasisi mi? Hani bir söz var ya ''Tecavüz kaçınılmazsa, zevk almaya bak.'' ABD gerçekten Çin'den farkı yok dünyaya yaptıklarına bakarsak ama zevk vermeyi biliyor. O yüzden sahte bile olsa demokrasiyi tercih ederim. Çinli iğrenç bir komutanın gerçekleri söyleyen sesi yerine aslında aynı şekilde beni sömüren yalan söyleyen ABDli sarışın hoş bir bayanı tercih ederim.

Son düzenleme:
Yazdıklarım öyle göründüyse asıl ben özür dilerim. Neden polemik olsun? Normal tartışıyoruz. Sonuçta zaman her şeyi gösterecek. Bakalım Çin'in ipek yolu mu? ABD'nin ''Again Great America'' politikası mı başarılı olacak?

Onun dışında Çin'in devamlı nüfusundan bahsediliyor. Ucuz işçilik falan. Ama şu an ABD'nın politikası yüzünden dolar ABD geri dönüyor. Arjantin ve Türkiye gibi ülkeler resmen ucuz işçi cennetine döndü. Ucuz işçilikte Çin ile yarışıyoruz. EEE! Bu ülkelerde ABD'nin borusu öttüğüne göre. ABD'nin şahlanaşını sağlayacak fabrikalarda galiba dalga geçtiğimiz Çinli işçiler gibi çalışacağız öyle görünüyor. ABD'nin bir diğer özelliği halkına Çinin yaptığı gibi pislik gibi davranmıyor.

Çin'nin despotluğu mu? ABD'nin yalancı demokrasisi mi? Hani bir söz var ya ''Tecavüz kaçınılmazsa, zevk almaya bak.'' ABD gerçekten Çin'den farkı yok dünyaya yaptıklarına bakarsak ama zevk vermeyi biliyor. O yüzden sahte bile olsa demokrasiyi tercih ederim. Çinli iğrenç bir komutanın gerçekleri söyleyen sesi yerine aslında aynı şekilde beni sömüren yalan söyleyen ABDli sarışın hoş bir bayanı tercih ederim.

Diğer sektörleri bilmiyorum ama inşaat sektöründe Türk işçisi hiç de ucuz işçi değil. Dünya piyasasında cidden pahalıya çalışıyor işçilerimiz. :D En azından bu sektörde olan bir çok akrabamın yorumu böyle. Kendileri alanlarında gayet kariyerli ve bilgili insanlar. Yorumları bu şekilde.

Değerli yorumlarınız için de teşekkür ederim. :D

Diğer sektörleri bilmiyorum ama inşaat sektöründe Türk işçisi hiç de ucuz işçi değil. Dünya piyasasında cidden pahalıya çalışıyor işçilerimiz. :D En azından bu sektörde olan bir çok akrabamın yorumu böyle. Kendileri alanlarında gayet kariyerli ve bilgili insanlar. Yorumları bu şekilde.

Değerli yorumlarınız için de teşekkür ederim. :D
TL olarak maaş aldıkları sürece öyle sanmaya devam edebilirler. Ama dolar artıyor ve maaşları dolar bazında eriyor. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı