2023'te zorunlu askerlik kalkacak mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Niye sildin ki fotoğrafı. Askerlik yeri Suriye'den Mardin'e döndü.
Neden resmi bir belgeyi böyle bir platformda tutayım? Sen gördün, bitti. Ayrıca gördüğün konumdaki karakol zaten Suriye sınırında? Branşım sağlık olduğu için de Suriye'ye kaydırıldım? Ha dur, sen şimdi üniversite diploması falan da istersin.

Neden resmi bir belgeyi böyle bir platformda tutayım? Sen gördün, bitti. Ayrıca gördüğün konumdaki karakol zaten Suriye sınırında? Branşım sağlık olduğu için de Suriye'ye kaydırıldım? Ha dur, sen şimdi üniversite diploması falan da istersin.
Neyse hadi öyle olsun :). Mardin Irak sınırında diye bildiğim için öyle yazmıştım. İsmini bile sansurlemis idin ama hadi bakalım.

Genç nüfusu ve dolayısıyla askeri personel potansiyeli bakımından zengin bir ülkeyiz, bu açıdan bakınca kalkma ihtimali var gibi görünüyor. Ancak bir yandan da bedelli askerlik gibi bir gelir kapısından da vazgeçilir mi diye göz önünde bulundurmak lazım.

Keşke kendi vatandaşları yerine mültecilere farz kılsalar. En azından bir işe yararlar.

Neyse hadi öyle olsun :). Mardin Irak sınırında diye bildiğim için öyle yazmıştım. İsmini bile sansurlemis idin ama hadi bakalım.
İsmimi de sansürledim ki gidip MSB'yi arayıp hakkımdakiler doğru mu, sorma diye. Oldu, istersen kimliğimi de atayım.

Konu bayağı uzamış fakat kendi görüşüm belli noktalar dışında askerde tek yapılan tuvalet temizliği ve patates soymak değil mi? Ha bir de şu kurma kolu mevzusu var çok zor askerlik yapmadan kurma kolu çekemem şimdi hatırladım bir de askerliğin genç yaşta işini kuracak bir insanın veya kariyerinin en önemli noktalarında hayatının ağzına tükürmesi var.

Birisi seni bayağı korkutmuş. Olay kısaca şöyle: 18 yaşına "kadar silah altına" alım yasaktır ve UN (Birleşmiş Milletler) kanunlarına göre çocuk asker sayılırsın.

Türkiye dahil pek çok ülke Cenevre Sivil ve Askeri savaş hukuğu maddesine uymak zorunda.

Gene, 18 yaşından sonra bir üniversite veya öğretim programı kazanırsanız "tecil" yani erteleme hakkı size MSB tarafından verilir tecil ile mezuniyete kadar askerlikle olan ilişkiniz kesilir. Ortalama askere gidiş yaşınız 18 değil üniversite kazanırsanız 25 yaşına kadar çıkmakta. (Zaten kazanmakta çok zor değil 20 Türkçe 10 matematik çöz illa bir yere gidersin bakkal gibi diploma verenler var).

Tecil sadece öğretim programına değil yaşı 18 olan bireylere devlet 1 yıl tecil veriyor nizamiye veya askeriyeye bağlı olduğunuz birime sorabilirsiniz.

Gene, zorla alıkonma durumu yoktur en fazla sizi yoklama kaçağı veya asker kaçağı diye sisteme girerler genel olarak para cezası veya celbe düşünce devlet sizden tazminatını alır. En kötü ihtimalle vatandaşlıktan ihraç olursunuz ve bulunduğunuz ülkenin UN ofisine giderek vatansız belgesi alırsınız.

Son olarakta forum üyelerini tebrik etmekle beraber daha ne kadar bilgisiz olunur bunu görmekteyiz sadece yukarıya verilen açıklamayı yazsanız en azından haklarinı bilseydi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı