2070S sistem açılmıyor

Qrp_8

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sorun nedir:
Sistem açılmıyor. Videoda da görülebileceği gibi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sistem güç düğmesine basıldıktan sonra fan döngüsünde kalıyor. Normalde 1 kere bu ses çıkardı. Şimdi döngüde takılı kaldı. Ekran kartı fanları dışında diğer şeyler normal görünüyor. İlk fan çalıştırmasında ekran kartının önce orta fanı duruyor. Sonra tam sağ ve sol fan dururken orta fan tekrar çalışıyor. Sağ ve sol fan sadece 1 kere çalışıyor sonrasında hareket etmiyorlar. Orta fan döngü şeklinde çalışıp duruyor.

Neler olmuştu:
Birkaç gün önce RAM'ler için XMP seçeneğinin aktif edilmesini duymuş ve aktif etmiştim. Sistemde buna bağlı olduğunu düşündüğüm donmalar yaşadım. Uyku modundan uyanışta 2-3 kere sistem donmuştu. Ben de ufak 1-2 RAM timing Configuration'da ayarla oynadım. Sistem 2. ufak ayar değişikliğinde açılmadı ama şimdikinden farklıydı. Kesintisiz fan sesiyle birlikte açılmıyordu. Ben de CMOS resetledim. Önce jumperla sonra BIOS pilini çıkartıp. Sistemi clear jumper pozisyonunda çalıştırdığımı zannetmiyorum. Ve işte bu şekilde. Fan artık kesintisiz değil dalga dalga çalışıyordu.

Neler yaptım:
2 RAM 2 slotta tek tek ve beraber şekilde tekrar tekrar denedim.
Farklı ekran kartı güç pinleri denedim.
Ekran kartını CMOS reset esnasında vs. birkaç kere çıkartıp tekrar taktım.

Ne dersiniz? Fan davranışlarını göz önünde bulundurarak, suçlu ekran kartı mı?
Not: Karantinadan dolayı elim kolum bağlı şu an. Hafta içi de bilmiyorum başka sistem/kart deneyebilecek miyim. Akşam 9 karantinası var onda da.
Teşekkürler.

Sistemim:
BIOSTAR B450MH anakart
AMD Ryzen 5 3600X
Palit 2070 Super gp OC
FSP Hydro600 600W 80+ Bronze
Samsung 970 EVO 1TB SSD
Crucial Ballistix RGB 16 GB 3200MHz CL16 (1 tane daha 16'lık var. Farklı marka. 2 RAM'de 2 slotta beraber ve tek tek denendi)

Tüm bağlantıları çıkarın, PSU elektrikten çekin ve BİOS pili çıkarıp 20 dakika bekleyin ardından güç yokken ve pil çıkıkken power tuşuna 20-30 kere basın.

Farklı RAM'ler ile deneme imkanınız var mı?
Şuan yok maalesef.Karantinadan dolayı kendi 2 RAM'imi deneyebildim.
Tüm bağlantıları çıkarın, PSU elektrikten çekin ve BİOS pili çıkarıp 20 dakika bekleyin ardından güç yokken ve pil çıkıkken power tuşuna 20-30 kere basın.
20-30 kere yapmadım galiba.şimdi yapıyorum.

Hocam galiba RAM'ler uyumsuz onun yüzünden bu hatayı alıyorsunuz. En yakın zaman da deneyin.
Sistem 4-5 aylık.Bir sorun yoktu Timing ayarlaması sonrasında kesintisiz, CMOS ve donanım tak çıkar işlemlerinden sonra ise dalgalı olarak fan döngüsü.Bu işlemlerden sonra uyumluluk sorunu ortaya çıkabiliyorsa bilemiyorum.

Sistem 4-5 aylık. Bir sorun yoktu timing ayarlaması sonrasında kesintisiz, CMOS ve donanım tak çıkar işlemlerinden sonra ise dalgalı olarak fan döngüsü. Bu işlemlerden sonra uyumluluk sorunu ortaya çıkabiliyorsa bilemiyorum.

Mavi ekran bile alabilirsiniz, gayet normal bir durum. Sistem ilk alındığın da Memtest86, OCCT yapıldı mı?

Şuan yok maalesef.Karantinadan dolayı kendi 2 RAM'imi deneyebildim.

20-30 kere yapmadım galiba.şimdi yapıyorum.
Sorun başka,

CMOS resetlemeye gerek yok bu gördüğümüz fanların yüksek hızda çalışması bu yöntem ile çözülebilir. Dediğim gibi tüm kabloları çıkarın ve dediklerimi yapın.

Mavi ekran bile alabilirsiniz, gayet normal bir durum. Sistem ilk alındığın da Memtest86, OCCT yapıldı mı?
yapılmadı 😞
Halen aynı maalsef.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı