21 yaşında üniversiteye başlamak?

Hazırlık kısmı dediğiniz İngilizce oluyordu değil mi? Yani İngilizce bilgisi ile atlanabilecek bir durum.
Sınavları bir cins oluyor. Mühendis adama hikaye anlat diyorlar. Direkt bilgiyi ölçmüyor maalesef. İmkanınız varsa YDS gibi sınavlara girip muaf olmaya çalışın. Çok daha rahat.

Eğer sıfır birikimle geldiyseniz bu yaşa ya okucaksınız ya okuyucaksınız. Başka çareniz yok. Eğer başarısız olup okulu bırakanırsanız ortada kalırsınız. Amele olursunuz. Eğer meslek lisesi çıkışlıysanız çıraklık eğitiminiz varsa o zaman 2 yıllık okuyabilirsiniz.Hem üniversite okumuş olursunuz. Böylece erkenden bitirip iş hayatına geçebilirsiniz. 2 yıllık okuyup para kıran insanlar var. 21 yaş geç değil hedefinizede bağlı. Bu yaşa kadar niye kaldınız o da önemli. Tembellikten dolayıysa okuyabileceğinizi sanmıyorum.Huylu huyundan vazgeçmez.

Yaş ile alakasız olarak şunu söyleyeyim eğer sıradan bir bölümü iş bulmak amacı ile okuyacaksan okuma.
Yok, kendimi geliştirebileceğim bir üniversiteye gitmek için soruyorum. Yoksa o tarz üniversiteye bu sene giderim hemen ama işte sırf üniversiteye gitmek için gitmiş olurum.

40 yaşında mesleğini bırakıp üniversite okuyor insanlar. Bence bir sorun yok. Eğer sana daha fazla fayda sağlayacaksa tabi. Sadece üniversite okumak için de okumak saçma yani.

21 yaş diyorsun 31 demiyorsun? herkes direk 18 yaşında üniversiteye başlamıyor, orası lise değil. 25 yaşında üniversiteye başlayanlar hatta ilkinden bir halt olmadığı için 2. üniversiteyi okuyanlar var. Atama olmadığı için her yaş grubunu göreceksin. Sana tavsiyem işletme, tıbbi sekreterlik, iktisar, ulusarası ilişkiler vb. berbat bölümleri okuyacaksan hiç zaman ve para kaybı yaşamadan vazgeç. Mühendislik bile okumanı tavsiye etmem çünkü iş yok. Çok uç seviye bir mühendislik + iyi bir üniversiteye girebiliyorsan o zaman tereddüt etmeden gir orası farklı bir mevzu. Okumak bu hukümet döneminde ahmaklıktan başka bir şey değil, başka çarede yok o yüzden 2 ucu boklu değnek.

21 yaş diyorsun 31 demiyorsun? herkes direk 18 yaşında üniversiteye başlamıyor, orası lise değil. 25 yaşında üniversiteye başlayanlar hatta ilkinden bir halt olmadığı için 2. üniversiteyi okuyanlar var. Atama olmadığı için her yaş grubunu göreceksin. Sana tavsiyem işletme, tıbbi sekreterlik, iktisar, ulusarası ilişkiler vb. berbat bölümleri okuyacaksan hiç zaman ve para kaybı yaşamadan vazgeç. Mühendislik bile okumanı tavsiye etmem çünkü iş yok. Çok uç seviye bir mühendislik + iyi bir üniversiteye girebiliyorsan o zaman tereddüt etmeden gir orası farklı bir mevzu. Okumak bu hukümet döneminde ahmaklıktan başka bir şey değil, başka çarede yok o yüzden 2 ucu boklu değnek.
Buna kalıbımı basıyorum hocam. Aslında iş bulabileceğim bir alanda okuyorum (ki arkadaşlarım da çalışıyor her hafta uygun iş ilanları düşüyor gruplara) ama istemediğim bir yerde olduğumu hissediyorum ve bunun için çalışıyorum.

NOT : Yeteneğim ve projelerim olduğu için mühendislik özellikle Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum.

Ben şu an sınava hazırlanıyorum. 2. Mezun senem. Şu anki netlerimden diş hekimliği gelmeyecek gibi. 70 bin civarı geliyor. Yalnız sunu da belirtmek isterim ki, çok b*ktan bir lisede eğitim aldım. İlk sene 600 bin sıralama gelmişti. Çalışıp çabalamadan olmuyor. Makine mühendisliğine gitsem mutlu olmayacağım için ve hayata 1 kez geldiğim için sınırlarımı zorluyorum. Biraz uzun bir yazı oldu ancak bu yasa kadar kalman tembellik miydi diye sorgula diyenler gördüm yorumlarda. Herkesin hayatı bir değil. Benim okuduğum lisede adam bile bıçaklandı öğretmenler ders işlemezdi. 600 binlerden 2 sene de 70 bine çektim. Belki başkası 1 senede yapardı ama beni başkası değil ben ilgilendiriyorum. Bir kez daha hazırlanıp 30 bine çekeceğim inşallah. Ayrıca mezun senem bana çok şey kattı. O saçma lisede sigaraya baslamıstım bıraktım. 90 kiloudum 170 boyum var. Şu an 70 kiloyum fitness yapıyorum hayatıma sporu dahil ettim. Bir de mezun bir yıkığım :) psikolojisi zor ama kendine güven gerisi bos. Arkadasımın bölümünde 30 yasında bir adam var ve ikinci öğretim falan da değil bayağı abi diyorlar adama. Yas falan boş ver yani önüne bak. 90 yasında ölende gördüm 15 yasında ölen de ne kadar zaman var belli değil bunu unutma. Bu yüzden de hedefinin peşinden koş. Yasadığın müddetçe mücade et. Çünkü başarı kolay elde edilmez. İnsan sisteme kendisine baş kaldırmadığı müddetçe mutsuzluğa mahkumdur.

Ege üniversitesi elektrik bölümünü bitirdikten sonra bölümün bana göre olmadığını fark edip 23 yaşında ekonomi bölümüne başlıyorum. Maddi olarak sıkıntınız yoksa hurra okuyun.

Geri
Yukarı