25.000 TL sistem toplama

Bütçe
26.000 TL
O hız oyunlarda pek fark edilmiyor. Render alınmayacaksa 980 PRO gereksiz masraf olur.
Evet doğru FPS olarak RTX 3090 ile kafa kafaya. Lakin şahsen o kadar para verdikten sonra ray tracing teknolojisini akıcı bir performansta kullanmak isterim. RTX 3070 bile 6900 XT'ye göre ray tracing performansında daha önde. Ayrıca arkadaş bu ekran kartını aldığında bütçesini bayağı aşıyor.

@Yacemin Üstte önerdiğim sisteme (2K monitör, Ryzen 9 5900X) bir de bu ekran kartını eklerseniz toplamda 25.300₺ yapıyor.

Soğutma ve ses performansı konusunda üst seviye bir karttır.

Son düzenleme:

Toplam 26.431 TL.

Bütçeyi aşamıyorsanız sıvı soğutucu olarak şunları alabilirsiniz:

Son düzenleme:

Toplam 26.289 TL.
Hocam parçalar güzel de bütçeye (26.000₺) monitör de istemiş arkadaş. Ben de o yüzden RTX 3070'li 25.300₺'ye benzer bir sistem önermiştim.

Bu arada bu bütçeye 3070 + 4K 144Hz monitörlü sistem çıkıyormuş,
O nasıl oldu öyle yav. Ben mi kendi topladığımın fiyatını yanlış hesapladım ki? :D

4K'da 144HZ Volarant tarzı basit oyunlar haricinde göremez ki. Bu yüzden ben olsam RTX 3070 için 2K 144HZ monitör alırdım.

O sistemde bütçeyi soğutucu yerine PSU'dan kısabilir. Önerdiğim Corsair RM850 Seasonic'ten 500₺ daha ucuz.

Corsair RM850 Seasonic'ten 500₺ daha ucuz.

Daha ucuz, ama daha kötü :).

RM modellerinde 4. ve 2.seviye kapasitörler var, Seasonic Focus Plus Gold modelinde en üst seviye kapasitörler var, focus Plus Gold voltaj regülasyonu konusunda vs. daha iyi.

Her neyse, sıvı soğutucudan kısmak daha mantıklı bence.

Ben olsam RTX 3070 için 2K 144Hz monitör alırdım.

Ben de öyle yapardım, ama konu sahibi 4K istemiş, yapacak bir şey yok.

@Yacemin 25.000 lira bütçe hafife alınabilecek bir miktar değil. Seçimler arasında boğulmadan birkaç bilgi vermek istedim:

1. İşlemci anlamında intel vs amd konusunda an itibariyle Amd önde durumda ve yakın gelecekte de öyle gözüküyor, hem tek çekirdek performansında hem de sahip olduğu çekirdek sayısında daha üstün. Önerilen amd işlemcileri de iş görür (5600x, 5900x) hala içinize sinmediyse 10900k da alabilirsiniz, pişman etmez sadece paranızın tam karşılığını almamış olursunuz ama açıkçası üzerine tartışmalar yapacak kadar performans farkı yok iki taraf arasında.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. 4k, 2k, 1080p çözünürlük ne kadar artarsa işlemcinin önemi o kadar azalacaktır (bütün yük ekran kartına yüklendiği için). Şu videoda 1.500 liralık 10400f ile 10900k karşılaştırılıyor. 4k çözünürlükte hiçbir fark olmadığını görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3. Çözünürlük konusuna baştan karar verirseniz oradan ilerlemesi daha kolay olur. 4k çözünürlük için 3080, 2k çözünürlük için 3070 en ideali olacaktır.

4. Monitör konusu aslında ekran kartından sonra en önemli parçadır. Ucuza kaçmamanız gerekir. 2k çözünürlükte karar kıldıysanız monitör almanız gerekir. Ancak 4k çözünürlükte ise o bütçe ile üst düzey 55 inç televizyon bile alınabilir.

5. Gelelim aldığınız parçalara, SSD çok iyi bir seçim, kasa da güzel bir kasa, ancak RAM ve power supply aşırı pahalı önerilen corsair RM ya da seasonic kaliteli markalar. 2500 tl ye şu da alınabilir ki bu bile fiyat performans değildir:

RAM konusunda İntel sistem alırsanız RAM konusunda çok üst düzey bir parça almanıza gerek yok.

4k sistem + monitör önerisi:

3080.png

3080 stokları çok kötü durumda, stoklar iyileştikçe fiyatlar oturacaktır yerine, 3080'i 8800'e aldığınızı varsayarak 25.000 TL oluyor. Palit markası yerine gigabyte eagle, asus TUF da alabilirsiniz tamamen bütçeye bağlı.

2k sistem + monitör önerisi:

2k sistemde işlemci biraz daha önem kazanıyor.

3070 + qrf.png

Stoklar allak bullak olduğundan fiyatlar çoğu zaman değişiklik gösterir, 3070 TUF, Palit gamerock, ya da aslında yüksek fiyat olması gereken bu suprim: (asus strix de iyidir ancak verilen fazla paraya değmez)

Monitör olarak kesinlikte tavsiyem budur: yakın zamanda 4800 TL idi

ya da

240 hertz ve kavisli bir ekran:

21.500 MSI monitör ile , 22.000 samsung monitör ile

4k sistem + 4k OLED televizyon:

3080 oled.png

3080 için hala 9000 TL bütçe kalıyor. EVGA xc3 modeli de alınabilir.

OLED paneller diğer panellerle karşılaştırılamaz seviyede bir kalite sağlar. OLED televizyon playstation ile birlikte en iyi monitör deneyimi sağlar. Ekran yanması sorun olabilir diyorsanız samsung da alınabilir:

yukarıdaki 10400f videosunda 10900k ile karşılaştırmasına bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Önerileriniz için çok teşekkür ederim hepinize. Önerdiğiniz AMD işlemci, 3070 ekran kartı ve 2K monitörde karar kıldım.

Monitör konusunda sizin attıklarınızı göz önünde bulunduracağım ama bir tanıdığımdan uygun fiyata temiz bir monitör alma şansım var. Bu marka ve model monitör hakkında da sizin fikirlerinizi almak isterim yine.

Geri
Yukarı