26 yaş üniversite okumak için geç mi?

revo61

Kilopat
Bir otomobil fabrikasında aylık 7000 TL maaş ile çalışmaktayım fakat ne yaptığım işi seviyorum ne de iş yerimi. Buradan ayrılsam bile yine aynı sektörde farklı bir marka altında çalışacağım ve benim için değişen bir şey olmayacak. Hayatımdan mutsuzum ve değişiklik istiyorum. Sizce üniversite okumak ve okuduğum alanda ilerlemek için 26 yaş başlangıç olarak geç mi?

En azından bir şansınızı deneyin derim kesinlikle bir şeyler kovalayın ya da yabancı dil öğrenip yurt dışında mesleğinizi icra etmek, daha az çalışma saatleri, daha yüksek maaş :).

29 yasindayim 2 üniversite. Bitirdim ( sağlik uzerine ) hala bostayim. Su devirde isini sevmeye bak derim. Okuyacaksanda aciktan oku veya is bulurum sonra dersen de normal guzel bir bolum okuyabilirsin. Bazen keske okumak yerine zanaat ogrenseydim diyorum.

Okumanın yaşı olmaz derler. Doğru da diyorlar. Fakat işin bir de şartlar kısmı var. Türkiye'de eğitim sadece bilinçlenmeye yarıyor. İş anlamında pek bir katkı sağladığı söylenemez. Ancak talebi yüksek olan bölümler okunursa yarayabilir. Yalnız maalesef kötü bir durum var. O da 30'lu yaşlara geldiğin zaman mezun olacaksın ve tecrübesiz, yaşı ilerlemiş kişileri firmaların alması zor. Önündeki en büyük engellerden birisi bu olur. Şansın varsa bir yer tutturursun. Ama açıkçası zor.

Sevilmeyen bir işi yapmak ve mutsuz olmak kötü biliyorum fakat söylediklerimi dikkate alman gerekiyor. Ekonominin batık olduğu bu zamanlarda işten çıkmak büyük bir lüks olur. Bana sorarsan mevcut işinde çalışmaya devam ederken, başka alanlarda iş başvuruları yapman daha iyi olur. Zaten çoğu firma lise mezunu kabul ediyor. Daha doğru düzgün üniversite mezunu isteyen firma görmedim. 7.000TL seneye olur 9.000TL. Kolay değil bu maaşları alabilmek. İyi düşünmen gerekiyor. Maaelesef Türkiye hayallerin peşinden koşmak için dünyadaki en son ülkelerden birisi. Severek işini yapanı görmek çok zor. Herkes geçim derdinde. Hevesini kırmak istemem ama durum böyle. Üzgünüm...

Son düzenleme:
Okuyacağın bölümle çalışacağın sektör paralel ise ve okurken o sektörde iş bulup ilerleyeceksen o zaman okuyabilirsin. Ama okuyayımda elimde bir diplomam olsun şeklinde düşünerek okuyacaksan hiç zamanını boşa harcama. Sadece sınavları geçip okulu bitirmek hiçbir işine yaramaz.

Artık okurken bile okuduğun meslek hakkında tecrübe kazanman gerekiyor. Eğer okulu bitireyim sonra düşünürüz kafasındaysan hiç işine yaramaz okumak.

Yeni konular

Geri
Yukarı