2666 MHz anakartta CL değerlerini düşürmek fayda sağlar mı?

Hiçbir fark olmayacaktır, özellikle de 10. nesil bir Intel sistemde. Render gibi işlerde çok ama çok az bir fark olabilir ama o farka da performans kattı denemez.
Teşşekkürler, daha çok oyun için istiyorum, tam kapasitede çalışıyorlar.
Ben şu an C9BLM ile 3800-14 kullanıyorum.
Sendekiler C9BJZ çok iyi çipler. Yani, @BerkayZ87'in de dediği gibi 2666-12 denenebilir.
Bozmayacağımı bilsem deneyeceğim, şu an araştırma yapıyorum.

Bozmayacağımı bilsem deneyeceğim, şu an araştırma yapıyorum.
Gidip 3V vermediğin sürece yanmazlar, merak etme :D Gerçi o değeri veremezsin, anakart izin vermiyor çünkü. LN2 modu aktif etmen gerekiyor 1.85V sonrasında :D
Oyunsa hiçten yarar sağlamaz.
Competitive oyunlarda RAM OC çok fayda sağlıyor. Online oyunlarda da sağlıyor. AAA oyunlarda nispeten daha az ama yine sağlıyor. Mantıksız bir yorum bence.

Gidip 3V vermediğin sürece yanmazlar, merak etme :D Gerçi o değeri veremezsin, anakart izin vermiyor çünkü. LN2 modu aktif etmen gerekiyor 1.85V sonrasında :D

Competitive oyunlarda RAM OC çok fayda sağlıyor. Online oyunlarda da sağlıyor. AAA oyunlarda nispeten daha az ama yine sağlıyor. Mantıksız bir yorum bence.
10. nesil bir Intel sistemden bahsediyoruz. Tek CL değeri ile olacak bir iş değil bu. Ayrıca 2666 MHz bir RAM nasıl yetersiz geliyor, konu sahibi ne demek istiyor onu da anlayamadım. Eğer ciddi manada RAM'ler izin verirse ve CL değerlerini 12 - 13'e kadar düşürebilirse oyun tarafında belki 3 - 5 FPS yarar sağlayabilir. Ama değeceğini pek sanmıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

10. nesil bir Intel sistemden bahsediyoruz. Tek CL değeri ile olacak bir iş değil bu.
İlk 4 gecikmeyle olacak iş değil ki bu. İnsanlar tCL, tRCDRD ve tRP değiştirmekle bitecek sanıyor her şeyi. Attığın videonun açıklamasına baktım ve aynen de dediğimle karşılaştım. Hatta 16 ve 18'de sadece CL'yi 16 yapmış :ROFL: Gerisi tamamen aynı.

Oyunsa hiçten yarar sağlamaz. Tam kapasite de çalışıyorlar derken neyden bahsediyorsunuz?
16 GB %100 dolu bir şekilde çalışıyor bu da anlık donmalara ve geç yüklenmelere sebep oluyor.

Bunu duyduğuma sevindim, voltaj konusuna hakim olmadığım için korkuyordum.
İlk 4 gecikmeyle olacak iş değil ki bu. İnsanlar tCL, tRCDRD ve tRP değiştirmekle bitecek sanıyor her şeyi. Attığın videonun açıklamasına baktım ve aynen de dediğimle karşılaştım. Hatta 16 ve 18'de sadece CL'yi 16 yapmış :ROFL: Gerisi tamamen aynı.
Diğer değerleri hiç bilmiyorum :( .

Benim de 2 ramlerden biri 3200 diğeri 3600mhz ikiside aynı ram farklı zamanlarda almıştım işlemci yüzünden 2400mhz de kullanıyorum ikisini de , cl16 dan cl11 e düşürdüm ama uzun test yapmadım bakalım yapınca yazarım

Benim de 2 RAM'lerden biri 3200 diğeri 3600MHz ikisi de aynı RAM farklı zamanlarda almıştım işlemci yüzünden 2400MHz de kullanıyorum ikisini de, CL16'dan CL11'e düşürdüm ama uzun test yapmadım bakalım yapınca yazarım.

Arkadaşlar test yaptım uzun süreli sıkıntı çıkardı şu an CL14 de kullanıyorum.

Son düzenleme:
Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Test etme şansım olursa buraya sonuçlarını yazacağım.

Geri
Yukarı