2K monitöre geçince sistem geç açılmaya başladı

• Konuyu başlatan Shai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 318
HDD SSD veya BIOS değil eminim 1080p monitöre geçiş yapıyorum yan yana monitörler bu sorun olmuyor muhtemelen sürücüyle alakalı bir sorun yaşıyorum sistem çözünürlüğü falan anlayamadı sanırım bilemedim bir komple kaldırıp tekrar indireceğim

GPU için DDU yöntemini kullan.
Rehber: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi sonra tekrar takip et.
Monitör değil konu. Çözünürlük ve sistem arasında uyuşmazlık olabilir.

Ekran kartı sürücüsünü bahsettiğiniz program ile temiz bir şekilde kaldırıp yeniden temiz bir şekilde yükledim sorun devam edince eski monitörü tekrar takmayı denedim ve şunu fark ettim ki yeni monitörü takmadan önce sistemimde temizlik yapmıştım, temp, %temp%, prefetch (ready boot klasörü hariç) ve recent gibi çerez temizlikleri üzerine CCleaner üzerinden kayıt defterini temizlemiştim ki bunu senelerdir yaparım, sanırım bu kayıt defteri temizleme olayı ilk defa başıma böyle bir iş getirdi, eski monitörde de aynı geç açılma sorunu mevcut biraz şanssızlıktan denk gelmiş sistem geri yükleme veya farklı bir şekilde bunu çözeceğim ama bu açılırken tam ekranda bütün renklerin birbirine girmiş bir şekilde 1 saniye görünüp geri gitmesini çözemedim. Görselde ilettiğim gibi 1-2 saniyelik tüm renklerde hızlı bir geçiş oluyor ve Windows şifre girme ekranı geliyor, bunun sebebi nedir? Bu 1080p monitörde olmuyor şu an denediğim kadarıyla.

Aslında bir nevi bu sorunu yaşıyorum ama 2 farklı DP kablosunda denedim 2 DP kablosuda aynı marka farklı monitöre ait, sadece bu monitörde bu sorun var kabloda sorun yok

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-08 133814.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-08 133814.png
    301,7 KB · Görüntüleme: 8
Sorunun ne olduğuna anlam veremedim ama 2K çözünürlüğü kaldırmıyor gibi bişey söz konusu olamaz bilgisayar bir işlem veya oynatma yapmıyor bir yük yok yani boşta ki 2K çözünürlük çokta bir şey ifade etmez sistemi yoracak şekilde.

Aslında bir nevi bu sorunu yaşıyorum ama 2 farklı DP kablosunda denedim 2 DP kablosuda aynı marka farklı monitöre ait, sadece bu monitörde bu sorun var kabloda sorun yok

Bu görseldeki sorunu kablo yapmaz. Bu görseldeki sorun eğer monitördeyse COF arızası. Monitör değilse ekran kartın naneyi yemiş.
Şansın varsa monitörü farklı bir sistemde deneyin. Eğer monitör farklı bir sistemde böyle bir görüntü gösteriyorsa arızalı. Göstermiyorsa sizin ekran kartınıza bir baktırmak lazım. Yüksek çözünürlük veya Hz'yi veremiyor olabilir. Karşılaştığım olası nedenler bunlar.

Sistemi formatladım, sıfırdan Windows 11 kurdum bu geç açılma mevzuları falan düzeldi muhtemelen kayıt defterini temizlerken bir sorun oluştu monitör değişimine denk geldi, ancak bu açılışta ki 1-2 saniye tüm renklerin hızlıca karışık bir şekilde gözükmesi hala duruyor. Maalesef şu an farklı bir sistemim yok ama ekran kartından şüpheleniyorum ki umarım ekran kartındandır. Bu kartı 2. elden sorunsuz diyerek aldım, 1 aylık garantisi var ve ciddi derece de bir coil whine sorunu var açıkçası idarelik kullanacağım için get ile alsam da geri göndermekle uğraşmak istemedim daha sonra zaten değiştireceğim. Farklı DP kablosu ile denedim durum aynı, eski 27" 240Hz 1080p Alienware monitöre her 2 kabloyla da bağladığımda böyle bir sorun yok, ekran kartı 1080P'de sorun çıkartmıyor ama 2K'da sorun çıkartıyor olabilir mi? Bu arada 2K olan monitörün çözünürlüğünü 1920x1080 ve 60Hz olarak değiştirip reset atıyorum ama bu renk durumu yine yaşanıyor. Satın aldığım arkadaşa sorduğumda böyle bir sorun yaşamadığını belirtti ama ne kadar doğru bilemem. Bu cof denilen mevzu ilerler mi? Ürün 3 aylık, 2 senelik garantisi var en kötü monitördense garantiye gönderirim diyorum. Bu arada ürünü Antalya'dan İzmir'e kargo ile aldım, şükürler olsun ki kutusu bile hasar almamış ama eğer monitördense kargodan da olabileceğini düşünüyorum. Denemediğim bir tek monitörün DP değil güç kablosunu diğer monitörünkiyle değiştirmediğim kaldı, sizce ondan olabilir mi? Deneyeyim mi?

Bu arada bahsettiğim bu durum sadece açılışta anakart logosu geldikten, şifre kısmı gelmeden hemen önce 1-2 saniye yaşanıyor. Bir daha asla olmuyor, en ufak bir ölü pixel bile yok.

BIOS sıfırlayınca düzeldi. Teknoloji ne değişik bir şeysin.

Son düzenleme:
Sistemi formatladım, sıfırdan Windows 11 kurdum bu geç açılma mevzuları falan düzeldi muhtemelen kayıt defterini temizlerken bir sorun oluştu monitör değişimine denk geldi, ancak bu açılışta ki 1-2 saniye tüm renklerin hızlıca karışık bir şekilde gözükmesi hala duruyor. Maalesef şu an farklı bir sistemim yok ama ekran kartından şüpheleniyorum ki umarım ekran kartındandır. Bu kartı 2. elden sorunsuz diyerek aldım, 1 aylık garantisi var ve ciddi derece de bir coil whine sorunu var açıkçası idarelik kullanacağım için get ile alsam da geri göndermekle uğraşmak istemedim daha sonra zaten değiştireceğim. Farklı DP kablosu ile denedim durum aynı, eski 27" 240Hz 1080p Alienware monitöre her 2 kabloyla da bağladığımda böyle bir sorun yok, ekran kartı 1080P'de sorun çıkartmıyor ama 2K'da sorun çıkartıyor olabilir mi? Bu arada 2K olan monitörün çözünürlüğünü 1920x1080 ve 60Hz olarak değiştirip reset atıyorum ama bu renk durumu yine yaşanıyor. Satın aldığım arkadaşa sorduğumda böyle bir sorun yaşamadığını belirtti ama ne kadar doğru bilemem. Bu cof denilen mevzu ilerler mi? Ürün 3 aylık, 2 senelik garantisi var en kötü monitördense garantiye gönderirim diyorum. Bu arada ürünü Antalya'dan İzmir'e kargo ile aldım, şükürler olsun ki kutusu bile hasar almamış ama eğer monitördense kargodan da olabileceğini düşünüyorum. Denemediğim bir tek monitörün DP değil güç kablosunu diğer monitörünkiyle değiştirmediğim kaldı, sizce ondan olabilir mi? Deneyeyim mi?

Bu arada bahsettiğim bu durum sadece açılışta anakart logosu geldikten, şifre kısmı gelmeden hemen önce 1-2 saniye yaşanıyor. Bir daha asla olmuyor, en ufak bir ölü pixel bile yok.

BIOS sıfırlayınca düzeldi. Teknoloji ne değişik bir şeysin.

Sorun çözüldü mü yani?

Yeni konular

Geri
Yukarı