2K oyun performansı için i7 12700K vs Ryzen 5900X vs 5800X

Intel 12. nesil işlemciler için Z690 anakartlar vardı en son piyasada, fiyatları çok yüksek. B650 anakartlar yok daha bildiğim kadarıyla. DDR5 RAM'ler de çok pahalı. Ek olarak yeni Intel işlemcilerin yüksekliği bunca zaman kullanılan işlemcilerden farklı. Soğutucun ile uyumsuz olma ihtimali var. Soğutucu yeni üretilmişse firmalar içine koyar. Diğer türlü marka ve modeline göre uyumlu aparatı ya parayla alacaksın ya da firma ile iletişime geçip sana ücretsiz yollayacaklar.
Bu sebeplerden ötürü Intel 12. nesil işlemciler benzer performanslı diğer işlemcilere göre çok maliyetli.

Peki çok işlemci performansı gerektirecek oyunlar hangisi hocam mesela.
İşlemci yükü yüksek bazı spesifik sistemin canını okuyacak cinste BF2042 gibi oyunlar var mesela, bu tarz CPU + GPU odaklı oyunlarda da mümkün olduğunca işlemciden başlıca 'TEKLİ' ve çoklu çekirdek performansının optimum ve ideal olması bir o kadar ekran kartı kas gücü noktasında da istenir. Bütçeden yana pek bir problem yoksa 12700K güzel bir alternatif öte yandan eğer ki anakartıyla beraber beni biraz zorlar derseniz de 5800X hala @kino ifade ettiği üzere i5-12600K'dan aşağı kalır yanı olmayan 'TAŞ' gibi işlemci.. Bana kalsa bütçeyi 5800X + sistemin kalan zaruri olmayan ekstra ekipman veya disk/soğutma/kasa gibi bileşenlerine ayırırdım. Tabii son karar size ait..

Oynayacağınız oyunlara göre 5800x biçilmiş kaftan. İleriye yönük olarakta güzel bir işlemci. Ek olarak anakart konusunda da fiyat konusunda AMD işlemcileri tercih etmek daha avantajlı. Bu durumda 5800x ile Dolu bir B550 anakart yada X570 seçilir. Anakarttan elde ettiğiniz kazanç ile kapasitesi yüksek SSD yada MHz si yüksek ram tercih edilebilir. Bunlar olmasa bile Sıvı sogutma da alınabilir.

Bu oyunlar ve bu duyulan ihtiyaçlara cevap verecek en iyi işlemci 5800x olacaktır.

BF 2042'de ağır bir optimizasyon sorunu var gibi. 128 kişilik haritada RTX 3090 ile 1080P'deki işlemci performansları:
bf 2042.jpg

Bu da 2K:
bf 2042 2K.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı