Sayısal 3 4 5 AYT Matemeatik türev sorusu çözümü

508280

Hectopat
Soru çözerken karşıma çıktı. Sorunun cevabı yanlış sanırım. Soru çözümde cevaba göre cevap oluşturmuş sanırım. Bileşke fonksiyonda bileşkenin türevini aldıktan sonra içinin türevini almak lazım değil mi? Cevap c diyor ayani 6x ama beb 12x² buldum.

Dosya Ekleri

• 20231207_104430.jpg
    20231207_104430.jpg
    78,8 KB · Görüntüleme: 101
Soru çözerken karşıma çıktı. Sorunun cevabı yanlış sanırım. Soru çözümde cevaba göre cevap oluşturmuş sanırım. Bileşke fonksiyonda bileşkenin türevini aldıktan sonra içinin türevini almak lazım değil mi? Cevap c diyor ayani 6x ama beb 12x² buldum.
Cevap 6x zaten şöyle fog demek g fonksiyonunu f fonksiyonundaki x yerine yazmamız lazım demek. 3x'in karesi + 2 oluyor fog fonksiyonu. Bunun türevi için x'in katsayısını bir düşürüp başa çarpım olarak almamız lazım. +2 tarafının türevi olmadığından sildiğimiz için cevap : 2.3x yani 6x oluyor.

@Kelsza hocam içinin türevini de almamız lazım değil mi?

Ben böyle öğrendim.
Tamam öyle de oluyor hatta aynı sonuca çıkıyor da benim çözdüğüm yol daha pratik.
@Kelsza G fonksiyonunun da türevini almamız lazım bence. 2x de ordan geliyor.
İşlem hatası yaptın. g'nin türevi 2x , f türev g fonksiyonuda 3 oluyor. Çarpımları 6x oluyor. f türev fonksiyonunda x'li terim olmadığından içine hangi fonksiyonu yazarsan yaz türevi değişmez.

Geri
Yukarı