Sayısal 3 4 5 AYT Matemeatik türev sorusu çözümü

Hayır hocam ama mat öğretmenlerime yazdım. Sizin dediğiniz f'(x)=3 doğru ancak eksik bence. Çünkü türev alıp g fonksiyonunu yerine koymuyoruz. F fonksiyonunda yerine koyup türev alıyoruz. Hemen altındaki başka bir soruyu benim dediğim yöntemle yaptım ve çıkıyor cevap.

@Kelsza 3 4 5'in video çözümüne bakarsanız(bölüm 5 türev 1 test 5 soru 1) ordaki adam bileşke fonksiyonu bulup türevini almış benim dediğim gibi ancak orada g'(x) i almıyor ondan dolayı 3 buluyor. Siz ise f'(x) i buluyorsunuz f'(g(x)) yerine.
Hocam f'(g(x)) f'= 2x+2 olsaydı örneğin ve g(x)= 4x+1 olsaydı f'(g(x))= 2.(4x + 1) +2 olurdu. Eksik tarafın bileşke fonksiyonun türevini tekrar çalış sonra bu soruya dönünce anlarsın neden yanlış olduğunu. Dediğiniz çözüme bakıyorum. Adam benim gibi çözmüş çünkü x'li terimler düşük olduğundan daha kolay oluyor öyle. Örneğin bir sonraki çözümde onu yapmak zor. O yüzden bileşke fonksiyonun türevini kullanıyoruz. Hatta bir sonraki sorunun çözümünde 35. saniyeden sonra benim anlattığım gibi f'(x) fonksiyonunda x'li terimlerin yerine g(x) ( yani x+2) yazıyor.

Hocam f'(g(x)) f'= 2x+2 olsaydı örneğin ve g(x)= 4x+1 olsaydı f'(g(x))= 2.(4x + 1) +2 olurdu. Eksik tarafın bileşke fonksiyonun türevini tekrar çalış sonra bu soruya dönünce anlarsın neden yanlış olduğunu. Dediğiniz çözüme bakıyorum. Adam benim gibi çözmüş çünkü x'li terimler düşük olduğundan daha kolay oluyor öyle. Örneğin bir sonraki çözümde onu yapmak zor. O yüzden bileşke fonksiyonun türevini kullanıyoruz. Hatta bir sonraki sorunun çözümünde 35. saniyeden sonra benim anlattığım gibi f'(x) fonksiyonunda x'li terimlerin yerine g(x) ( yani x+2) yazıyor.
Tamam hocam teşekkürler.

Geri
Yukarı