3 Aylık iPhone 14'ün Pil Sağlığının %99'a düşmesi normal mi?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba, sorum başlıktaki gibi aslında. Tam olarak 3 ay önce Aralık ayının bu günlerinde satın almıştım telefonu. Telefonda yaklaşık 1 ila 1.5 aydır PUBG oynamaktayım, oyunu da ara sıra oynarım diye indirmiştim normalde telefonda oyun oynayan birisi değilim, çok sık da oynamıyorum, 1-2 günde bir diyebilirim o da çok uzun süreler değil, ama sonuçta pil sağlığını düşüren etkenin bu olduğunu düşünmekteyim. Sizce bu düşüş normal mi? Ve oyun yüzünden midir?

Ayrıca telefonu şarj olurken kesinlikle kullanmadım, kullanmamaya da dikkat etmeye çalışıyorum elimden geldiğince, bunu da belirteyim.

Merhaba, sorum başlıktaki gibi aslında. Tam olarak 3 ay önce Aralık ayının bu günlerinde satın almıştım telefonu. Telefonda yaklaşık 1 ila 1.5 aydır PUBG oynamaktayım, oyunu da ara sıra oynarım diye indirmiştim normalde telefonda oyun oynayan birisi değilim, çok sık da oynamıyorum, 1-2 günde bir diyebilirim o da çok uzun süreler değil, ama sonuçta pil sağlığını düşüren etkenin bu olduğunu düşünmekteyim. Sizce bu düşüş normal mi? Ve oyun yüzünden midir?

Ayrıca telefonu şarj olurken kesinlikle kullanmadım, kullanmamaya da dikkat etmeye çalışıyorum elimden geldiğince, bunu da belirteyim.
Bence 3 ay iyi bir süre yani normal.

Bence çok takılıyorsunuz bazı şeylere. Bir ara SSD sağlığına takılanlar çoktu forumda. 3 ayda yüzde 1 senede yüzde 4 yapar bu hesaba göre. Belli olmaz tamamen kullanıma bağlı, daha fazla da düşebilir.

Telefonla oyun oynarsan pil sağlığı normalden çok daha hızlı bir şekilde düşer normal yani bende 7 aylık iPhone 13 var pil sağlığı %100.
Sanırım bırakacağım o halde. Can sıkıntısına giriyordum arada işte, dediğim gibi.
Bence çok takılıyorsunuz bazı şeylere
Takılmak da haksız değilim bence, 6-7 aydan önce %100'den aşağı düşmez diyenler var normal kullanım ile, ilk mesajı atan arkadaş gibi. Yeni aldığım bir cihazın pil sağlığının kısa vadede düşmesini nasıl takılmayayım? Kim takılmaz ki? İster istemez insan kafaya takıyor.

Normal bir düşüş endişe edecek bir şey yok. Bu düşüş cihazdan cihaza da değişiklik gösterebiliyor. Örneğin cihazın verilerinde batarya değeri 3000 mAh gözüküyor diyelim. Bataryalar fabrikadan minimum 3000 mAh olacak şekilde üretiliyor. Bazen bir batarya 3300 mAh olurken diğeri 3050 mAh olabiliyor. Haliyle 3300 mAh olan daha geç %100'ün altına düşüyor. Bendeki cihazda mesela yüksek mAh gelmiş sanırım. 6 ayı geçti ve hala %100 seviyesinde.

Son düzenleme:
Normal bir düşüş endişe edecek bir şey yok. Bu düşüş cihazdan cihaza da değişiklik gösterebiliyor. Örneğin cihazın verilerinde batarya değeri 3000 mAh gözüküyor diyelim. Bataryalar fabrikadan minimum 3000 mAh olacak şekilde üretiliyor. Bazen bir batarya 3300 mAh olurken diğeri 3050 mAh olabiliyor. Haliyle 3300 mAh olan daha geç %100'ün altına düşüyor. Bendeki cihazda mesela yüksek mAh gelmiş sanırım. 6 ayı geçti ve hala %100 seviyesinde.
Açıklamayı tam okumadınız sanırım, oyun oynadığım için mi batarya sağlığı düşüşünü etkiledi diye sormuştum. Telefonu en çok zorlayan işlem oydu çünkü. Oyun dışında ısındığını bile hatırlamıyorum. Şarjdayken hafif ısınmasını saymazsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı