3. doz aşı olunmalı mı?

Ben oldum. 2 hafta sonra annem COVID oldu. İlk 4-5 gün bilmeden aynı ortamda çok fazla vakit geçirdik. Sonrasında ben yine de hiç maske falan takmadım ama daha az beraber vakit geçirdik. Dalgınlıkla annemin bardağından su falan içtim. Birkaç gün sonra test yaptırmaya gittik tekrar annem yine pozitif çıktı ben negatif çıktım. Yani yeni aşı olmuştum ve bana bulaşmadı. Annemin de bayağı bir hafif geçti. Çevremizde annemle yakın yaştaki insanların hepsinde çok ağır geçti hastalık. Yani aşı bulaşmayı, bulaşınca da tehlikeyi azaltıyor. Doktorunuzu dinleyin hastalığınız falan yoksa aşı olun. Buralarda gelip sormayın burada kimse virolog değil. Buradaki insanların tavsiyesine göre bu karar verilmez. Nette sürekli aşı olmayın diye yazanlar var mesleğine bakıyorum, emlakçı, bilgisayar mühendisi bakkal vs. ya virolog değiller, hatta çoğu hayatında biyoloji dersi bile görmemiş ama aşı olmayın diyorlar. Çok ilginç. Doktorlardan falan iyi biliyorlar bu işi. Zaten bizim ülkenin hastalığı bu. Herkesin uzmanı olmadığı konuda kesin fikirleri var.

Aşı bulaşmayı azaltmıyor. COVID çok değişik bir hastalik; bazen çok rahat geçiyor, bazen hiç geçmiyor. Ben hastaneden geldikten sonra akşam ailemle yemek yemiştim. Sabah da kahvaltıda beraber bulunduk onlara geçmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence hiç aşı olunmamalı. Daha kaç tane doz olacağız belli değil. 1 yeter dediler 2'ye çıktı, sonrada 3 oldu ve şimdi ise 4 demiyorlar, hatırlatıcı doz diyorlar.

Bilinmezlik herkes için korkutucu ama neredeyse bütün aşılar bu mantıkla çalışıyor zaten. Tetanos da 3 doz şeklinde yapılıyor 10 yıl koruyuculuğu var. 10 yıl sonra yine olmanız gerekiyor ama genelde insanlar küflü paslı bir şeylerle yaralandığında gidip yaptırıyor. Yani COVID aşısının mantığı da aynı. Sadece salgın olduğu ve sürekli yeni varyantlar çıktığı için belli bir süre bağışıklığı yüksek tutmak gerekiyor.
Aşı bulaşmayı azaltmıyor. COVID çok değişik bir hastalik; bazen çok rahat geçiyor, bazen hiç geçmiyor. Ben hastaneden geldikten sonra akşam ailemle yemek yemiştim. Sabah da kahvaltıda beraber bulunduk onlara geçmedi.

Ne demek istediğinizi anlamadım. Bulaşmayı azaltmıyor demişsiniz devamında da aileme geçmedi demişsiniz. Aileniz hiç aşı olmadığı halde bulaşmadı mı demek istediniz?

Bilinmezlik herkes için korkutucu ama neredeyse bütün aşılar bu mantıkla çalışıyor zaten. Tetanos da 3 doz şeklinde yapılıyor 10 yıl koruyuculuğu var. 10 yıl sonra yine olmanız gerekiyor ama genelde insanlar küflü paslı bir şeylerle yaralandığında gidip yaptırıyor. Yani COVID aşısının mantığı da aynı. Sadece salgın olduğu ve sürekli yeni varyantlar çıktığı için belli bir süre bağışıklığı yüksek tutmak gerekiyor.

Ne demek istediğinizi anlamadım. Bulaşmayı azaltmıyor demişsiniz devamında da aileme geçmedi demişsiniz. Aileniz hiç aşı olmadığı halde bulaşmadı mı demek istediniz?
Evet yani aşı bulaşmayı azaltıyor kısmı yanlış. Aşı sadece hafif geçirmenize yardımcı olur. Siz ise azaltıyor demişsiniz.

Adamlar sorumluluk kabul etmiyor onlar bile tam güvenmiyor. Bence olunmamalı.
Aşı vücutta sonsuza kadar mı kalıyor? Bilgisi olmayanlar lütfen yorum yapmasın, hem senin yararına hemde bizim yararımıza.
Madem bu aşı bu kadar riskli nüfus sıkıntısı çeken Avrupa bunu vurdurmayı göze alır mı? Hayır.
Aşı olmayanlara saygım var. Herkesin kendi düşüncesi fakat tam olarak eminmiş gibi ortaya atman saçma.

Geri
Yukarı